понеделник, 26 јуни 2017  |  Вести денес: 1

Tag Archives: европа

merkel_makron

АНАЛИЗА: Меркел и Макрон планираат златна декада во Европа

Хелмут Кол, под чие рaководство се случи обединувањето на Германија почина во предвечерието на преговорите за излез на Велика Британија од Европската унија. Изгледа дека во тоа совпаѓање има сепак...
Stefan Vlahov – Micov

Зомбирана Македонија, зомбиран Балкан

Во своите спомени, главниот терорист на Македонската револуционерна организација (МРО) Андон Лазов Јанев – Ќосето раскажува како речиси не ги убил во Софија д-р Христо Татарчев, Христо Матов и Димитар...
3,3 милиони луѓе во светот умираат годишно од загаден воздух

СЗО: Висока смртност во Европа поради загадувањето на животната средина

Секоја година, најмалку 1,4 милиона Европејци умираат заради болести предизвикани од загадување на животната средина, што е 15 проценти од вкупниот број умрени на годишно ниво во Европа, се наведува во...
edr-launch-carouselV2

Дрогите во Европа се сé поопасни и посмртоносни

Предозирањето со наркотици однесуваат сé повеќе животи во Европа, каде што во оптек се голем број нови супстанции опасни за здравјето, предупредува Европскиот центар за следење на дрогите и завиностите...
133115009

Иванов во Истанбул: Кризата во Европа е и можност за нови решенија

На Евроазискиот економски форум кој традиционално се одржува секоја година во Истанбул учествуваат актуелни и поранешни државници, претседатели, премиери, министри, истакнати личности од општествениот...
куманово

Куманово вечерва повторно е најзагаден град во Европа, молк од Заев, Спасовски и Дамјановски

Загаденоста во Куманово вечерва во 22 часот изнесува 565 мг/м3 ПМ 10 честички, што е дури 11 пати над максимално дозволената граница. СДСМ веќе 27 години нема никакви мерки кои ќе го ублажат или спречат загадувањеето....
храната

Храната во Македонија е најевтина во цела Европа

Ова го покажуваат последните податоци на Еуростат. Агенцијата Еуростат направи споредба на цените на храната и пијалаците во Европа. Најевтина храна има во Македонија, во Полска, Романија, Албанија,...
куманово

Куманово повторно најзагадено во Европа, Дамјановски молчи: СДСМ без мерки 27 години

Моментално (21.021.2017, сабота 13 часот) Куманово има загадување од 338 мг/м3, а максималната дозволена граница е 50 мг/м3. Со месеци ги нема ниту НВО платениците на Сорос, кои воопшто не ги интересира здравјето...
невреме

Незапаметено невреме ја погоди Европа

Реонот околу Балтичкото Море е погоден од бурата Аксел, која предизвика рекодно зголемување на морското ниво и поплави во североисточното крајбрежје на Германија и во делови на Скандинавија. Германската...
куманово

Куманово со најзагаден воздух во Eвропа

Куманово стандардно има 14- 15 пати повеќе од максимално дозволената концентрација на ПМ10 честички од 50 мг/м3. Градоначалникот Зоран Дамјановски- Циц го нема, од општината велат дека поради новогодишните...
цсу

ЦСУ бара мигрантите од Медитеранот да не се примаат во Европа

Според документот, подготвен како одговор на терористичкиот напад во Берлин во кој загинаа 12 луѓе, ЦСУ бара илегалните бродови со бегалци од Африка да не бидат примени во Европа. како што сега налага...
плин

Русија оствари рекордна годишна испорака на плин во Европа

Уделот на плинот од рускиот „Газпром“ во Европа постојано се зголемува и достигнал речиси една третина од европската потрошувачка. Компанијата проценува дека задоволила 31 отсто од европската потреба...
алепо

Еу ќе направи нов обид за доставување хуманитарна помош за Алепо

Камиони натоварени со хуманитарна помош од ЕУ чекаат од октомври можност да стигнат до квартови на градот што се под контрола на бунтовниците. На вчерашната средба на врвот на ЕУ, германскиот канцелар...
воздухот

Загадениот воздух е најголема закана за Европа

Загадувањето на воздухот е најголемата поединечна еколошка закана во Европа, наведе Агенцијата, чие седиште е во Копенхаген. Според нејзина проценка, во 2013 година имало речиси 470 илјади случаи на предвремена...
тероризам САД

АНАЛИЗА: САД предупредуваат – Европа е под големи новогодишни терористички закани

Американскиот Стејт Департмент објави преупредување за сите Американци кои сакаат туристички да патуваат за време на новогодишните и божиќните празници во кое наведува дека постои „зголемен ризик...

Најчитани вести