недела, 28 мај 2017  |  Вести денес: 2

Tag Archives: европска унија

РИА Новости . Ирина Калашникова

Макрон по влегувањето во Елисејскиот дворец сака да ја ревитализира ЕУ

Новиот француски претседател Емануел Макрон во неделата во емотивниот говор по повод преземањето на претседателската должност во Елисејскиот дворец вети дека на „Французите ќе им ја врати верата...
StefanVlahovMitcov

Зошто ЕУ е злосторничка и криминална пирамида?

Европската Унија има неофицијална и официјална историја. Неофицијалната е меѓу 1951 и 1992 година, а официјалната е од договорот во Махстрихт, Холандија во 1992 година, до денес. И во двата дела од својата...
Никол Старџон Шкотска

Шкотска бара нов референдум, Лондон се противи

Шкотските пратеници, вчера, гласале да и’ се овозможи на премиерот Никол Старџон да поднесе официјално барање до британската влада за одржување на нов референдум за независност на Шкотска, во очи на...
ЕУ Балкан Европска унија

АНАЛИЗА: Балкан – чувствителна зона која го вознемирува Брисел

Брегзит, популисти, Трамп… Европската Унија одамна има доволно проблеми. Но, во кулисите во Брисел дипломатите имаат голема главоболка од еден друг проблем, кој упорно и се’ повеќе испливува во преден...
Могерини

Балканската турнеја на Могерини се претвори во дебакл и катастрофа

Европската унија, повеќе од очигледно е дека ја губи својата популарност во земјите на Балканот, а доказ за тоа е последната балканска турнеја на високата претставничка на ЕУ за надворешни работи...
брисел

Вонреден состанок на членките на ЕУ за Северен Ирак

Во Брисел денеска е закажан вонреден состанок на државите-членки на Европската Унија (ЕУ) на кој ќе се разгледуваат можностите за помош на Владата на Ирак во борбата против припадниците на Исламската...
EU

АНАЛИЗА: Преструктуирање на Европа во седум точки

За неколку декади од своето постоење, Европската унија значително се промени. Тука е вклучена и трансформацијата на нејзината организација и носењето на одлуки. Освен зачувувањето на мирот во нејзините...
Petro Poroshenko, 'Chocolate King', Ukrainian MP and backer of the Euromaiodan protests in Kiev

Порошенко го продолжи примирјето до понеделник

Претседателот на Украина, Петро Порошенко го продолжи примирјето со проруските сепаратисти на истокот на земјата за 72 часа, поточно до понеделник. Еднонеделното примирје требаше да истече во петок...
evropska komisija

Кој е достоен да ја води ЕК?

Тоа требаше да биде почеток на една нова ера. За првпат кандидатите за претседател на Европската Комисија од големите партии своите гледишта ги откриваат преку телевизиска дебата. Идејата беше да им...
eu-flag-1

Во Белгија стартуваше изборната кампања за изборите во ЕУ

На помалку од еден месец пред изборите во Еропската Унија кандидатите за председателската функција  во Европската Комисија  вчера  вечерта во Мастрих – Холандија, ги започнаа серијата дебати на кои...
image

Анализа: Бугарија поделена меѓу старите и новите пријатели

Георги Кадиев, како мнозинството Бугари, е притиснат меѓу Русија и Западот, пишува Ројтерс. Пратеникот од владејачката Социјалистичка партија, чија влада ги поддржи санкциите против Москва, заради...
ivanv 2

Иванов: Меѓу два мандата не земам здив, туку залет

Знаеме каде одиме, знаеме што сакаме. Денес, кога се наоѓам меѓу два мандата, јас не земам здив, туку земам залет.Ова денеска го истакна претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, на претставувањето...
Foto 1

Македонија има целосна поддршка од Полска за европските интеграции

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, денеска оствари средба со државниот потсекретар на Министерството за надворешни работи на Полска, Хенрика Мошцицка-Дендис. На средбата Бесими...
eu zname

Можна „поделба“ на Европа поради кризата на Крим

Шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајнмаер, по средбата со својот чешки колега, Лубомир Заоралек, денеска во Берлин предупреди од опасноста за нова поделба на Европа која може да ја предизвика...
grcija eu germanija

Грција нема да има потреба од трет спасувачки пакет

Грчката влада се надева дека на Грција нема да и’ треба трет спасувачки пакет, изјавил лидерот на еврогрупата Јерун Диселблум, објави грчкиот весник „Катимерини“. Зборувајќи пред комисијата за економски...

Најчитани вести