среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Tag Archives: евзони

евзони

Продолжува блокадата на Евзони

Евзони е блокиран од грчките земјоделците од 30- ти минатиот месец. Министерството за надворешни работи на Република Македонија вчера соопшти дека во изминатите денови презело конкретни активности...
евзони

ГП „Евзони“ и натаму затворен

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, освен на осојничавите места. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
евзони

Евзони и натаму затворен, Дојран отворен само за патнички возила

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, освен на осојничавите места. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
туризам

Туризмот засега без поголеми штети од блокадата на Евзони

Како што беше речено денеска на прес-конференција во Стопанската комора, загубите се минимални, но тоа е така зашто не е ек на сезона, а и допрва се прават аранжманите. Во тек се подготовките за новата...
евзони

Евзони се уште затворен, магла на патот Лисец – Попова Шапка

На патиштата низ државата нема забрани и сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози. Магла со видливост од 50 до 100 метри има на патниот правец село Лисец – Попова Шапка и на планискиот превој...
евзони

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Слаб снег кој не се задржува на коловозот провејува во Крушево. Магла со видливост од 50 – 100 метри...
дојрани

Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

На останатите гранични премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од патиштата низ државата, од 11:30 часот во прекин е сообраќајот на патниот правец Штип – Радовиш поради сообраќајна...
евзони

Евзони се уште затворен, магла на патот Лисец-Попова Шапка

Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај поради штрајкот на грчките земјоделци, а останатите граничните премини на македонско-грчката...
евзони

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози. Магла со видливост од  50 до 100 метри има на планинскиот превој Ѓавато. Воздушниот...
магла

Магла на Кула и кај Петровец, сообраќајот во прекин на Евзони

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста  појава на одрони, особено на патните...
земјоделци

Грчките земјоделци почнаа да ги пропуштаат македонските транпортери преку „Евзони“

Според извори на телевизијата од грчка страна се уште се заглавени 6 цистерни со нафта или нафтени деривати и еден камион натоварен со алкохол. Овие транспортери границата мораат да ја поминат токму...
дојран

На граничниот премин Дојран се чека од половина до еден час

Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за сообраќај, а на останатите гранични премини нема задржувања подолги од половина час за влез и излез од државата. Авто...
евзони

Евзони се уште затворен за сообраќај, кон Грција преку Дојран и Меџитлија

На Дојран и Меџитлија задржувањата од македонска страна се половина час за влез и за излез од Македонија. Грчките земјоделци со земјоделска механизација веќе седум дена го блокираат граничниот премин...
магла

Магла на дел од патиштата, ГП Евзони затворен за сообраќај

Авто мото сојузот на Македонија соопшти дека граничниот премин Евзони и денеска ќе биде затворен за сообраќајот во двата правца поради штрајкот на грчките земјоделци. На останатите гранични премини...
bogorodica-granica

Одложете го патувањето за Грција, Евзони блокиран

Грчките земјоделци денеска ќе го блокираат граничниот премин Евзони, во рамки на протестите против владините политики на Грција. Македонското Министерство за надворешни работи информира дека се очекува...

Најчитани вести