среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 46

Tag Archives: Федерализација

zijadin-sela

Села: Целосна рамноправност помеѓу Албанците и Македонците или федерација

Коалициониот партнер на СДСМ и Зоран Заев, Зијадин Села во предизборието јасно кажува кои се неговите планови за Македонија. Агендата на реформаторот Села доколку влезе во тиранската влада на Заев...
македонија федерализација

Македонија под силен притисок да се федерализира

Македонија од ден на ден е под се’ поголем притисок да се федерализира. Од сите страни зачестуваат антимакедонските изјави. По јавните излагања на струшкиот градоначалник Зијадин Села, кој категорично...
Vanhaute

Ванхауте повика на федерализиција и двојазичност

Поранешниот белгискиот посредник на Меѓународната заедница за Пржинскиот договор, Питер Ванхауте, ја откри вистинската намера на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, односно федерализација на Македонија. Ванхауте...
133603599

СДСМ преку СЈО врши дефокус од тиранската платформа- да не се зборува за федерализација, туку за противправниот притвор на Кочан

За одлуката за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, донесена од сопругата на сдсмовскиот министер Владо Димов, Гордана Димова,  не постојат правни образложенија, туку политичка мотивираност и тоа преку...
мобилизира

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Нема да дозволиме двојазичност и федерализација на Македонија

Пред седиштето на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид вечерва се собраа членови и симпатизери да го изразат својот револт, од како што велат, непринципиелната политика на СДСМ и опасноста од...
mk-dijaspora-tomik-640x475

Македонската дијаспора во Швајцарија порачува: Дијаспората е подготвена да излезе на гласање и да ги заштити државните интереси

Македонската дијаспора во Швајцарија преку интервју за програмата „Гласот на народот со Слободан Томиќ“ одговара за чекорите на Заев за двојазичност  и федерализација. Ние, Македонците од Швајцарија,...
zaev-na-telma

Преку поголема децентрализацијата до федерална Македонија

Ги подготвува ли СДСМ општините за федерализација на Македонија? Најавите за опозициската партија за зголемување на ингеренциите на локaлната власт е чекор кон кантонизација сметаат аналитичарите.Заев...
двојазичност

„Република“: Заев турка двојазичност која треба да важи само за Македонците

Заев денес вели немал што да изгуби со двојазичноста. И во право е. Заев ќе загуби ако не ја спроведе агендата на СОРОС од надвор. Ќе го загуби тоа што го земал за спроведување на оваа агенда, ќе ги загуби...
Зоран-Заев-6

Заев со контрадикторни изјави сака да разгори меѓуетнчки тензии и да се спаси од лош изборeн резултат

Откако пред само неколку седмици недвосмилено и јасно изјави дека ќе го промени и Уставот за да се регулира двојазичноста во земјава, лидерот на опозициската СДСМ уште на вториот ден од предизборната...
федерализација

СДСМ во програмата ги потврдува двојазичноста и федерализацијата

СДСМ нуди отворање и редефинирање на организацијата на безбедносните структури, моделот на образованието, културната политика, образованието и локалната самоуправа. Што значи јакнењето на локалната...
албанците

Ветувањата на Заев за федерализација, дел од програмата на СДСМ

Најавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за федерализација, за проширување на рамките на Охридскиот договор, за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија се дел од програмата на...
СДСМ и Зоран Заев туркаат федерализација на Македонија

СДСМ турка федерализација за да и’ се додвори на ДУИ

Антидржавното однесување на СДСМ, очекувано добива прогресивна форма, откако деновиве на големо се „разгледува“ прашењето за федерализација на Македонија и наводните нејзини „придобивки“ од тоа. Која...
vmro-dpmne1_1111

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ 25 години работи на разнебитувањето на Македонија

СДСМ 25 години по ред работи на разнебитувањето на Македонија. СДСМ во континуитет ги руши македонските национални интереси, се вели во соопштението што денес владејачката ВМРО – ДПМНЕ го упати во јавноста. Интегрален...
zaev-fed

СДСМ, Заев, Фрчковски и Геровски подготвуваат терен за федерализацијата

Антидржавното однесување на СДСМ донесе конференција за федерализација. По објавувањето на информациите дека декемвриската конференција ќе донесе барање за федерализација преку нов рамковен договор...
sdsm

Федерализацијата – Уште еден од многуте чекори на СДСМ на штета на државните интереси

Федерализацијата е само уште еден од многуте чекори на СДСМ на штета на државните интереси. Порталот „Курир“ во својата анализа посочува неколку од чекорите на СДСМ кои во времето на нивното владеење...

Најчитани вести