недела, 28 мај 2017  |  Вести денес: 2

Tag Archives: франција

gulard

Новата француска министерка за одбрана се обврза на јакнење на европската соработка

Новата француска министерка за одбрана Силви Гулар се обврза дека ќе работи на заедничките европски одбранбени проекти и дека посилно ќе соработува со Германија. Силви Гулар, која е претставена како...
© EPA/CLEMENS BILAN

Макрон и Меркел се за „нова Европа“

Германската канцеларка Ангела Меркел и новиот француски претседател Емануел Макрон порачаа дека сакаат на Европската унија да ѝ дадат нови импулси, а доколку тоа биде потребно подготвен се и на промена...
eduar filip

Макрон го именуваше новиот премиер, Едуар Филип од конзервативните Републиканци

Новиот француски претседател Емануел Макрон го именуваше во понеделникот конзервативниот премиер 46-годишниот Едуар Филип кој доаѓа од десната партија Републиканци, потег со која сака да ја прошири...
РИА Новости . Ирина Калашникова

Макрон по влегувањето во Елисејскиот дворец сака да ја ревитализира ЕУ

Новиот француски претседател Емануел Макрон во неделата во емотивниот говор по повод преземањето на претседателската должност во Елисејскиот дворец вети дека на „Французите ќе им ја врати верата...
emanuel makron inauguracija

Емануел Макрон официјално инаугуриран како претседател на Франција

Емануел Макрон во неделата официјално ја презема должноста француски претседател на церемонијата одржана во Елисејскиот дворец, станувајќи на 39-годишна возраст најмладиот француски претседател...
emanuel-makron

Емануел Макрон официјално прогласен за претседател на Франција

Уставниот совет на Франција официјално го прогласи изборот на Емануел Maкронкако претседател на Република Франција, со 66,10 проценти од гласовите наспроти 33,9 отсто за неговата противничка Марин Ле Пен...
makron i oland

Оланд во недела му ја предава должноста на Макрон

Предавањето на должноста на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон, кој според конечните резултати победил со 66,10 отсто од гласовите на излезените избирачи, ќе се одржи во неделата во...
makron lugje

Путин му ја честитеше победата на Макрон на француските претседателски избори

Рускиот претседател Владимир Путин му го честиташе на Емануел Макрон изборот за претседател на Француската Република, соопшти во понеделникот Кремљ. „Французите ви доверија Вам да ја водите земјата...
Макрон

АНАЛИЗА: Од клупите на најскапите училишта, до банките на Ротшилд – Кој е новиот претседател на Франција

Европа и светот може да здивнат. На претседателските избори во Франција победи Емануел Макрон, кандидат на политичкиот центар, проевропјанин, и заговорник на толеранцијата. Интересен е податокот дека...
lepen

Лепен најави ново движење за изборите во јуни

Челничката на француската крајна десница Национален фронт, Марин Лепен најави по завршувањето на претседателските избори во неделата ноќта по поразот од центристичкиот ривал Емануел Макрон, дека...
makron pobeda

Трамп му честиташе на Макрон кој ќе се бори против поделбите кои ја поткопуваат Франција

Американскиот претседател Доналд Трамп му честиташе во неделата ноќта на Емануел на „големата победа“ на француските претседателски избори, а новоизбраниот челник на Франција подоцна изјави дека...
makron

Оланд „срдечно“ му честиташе на Макрон, во ЕУ здивнаа, му честиташе и Лепен

Францускиот претседател на заминување Франсоа Оланд му упатил во неделата вечерта „срдечни честитки“ на својот наследник и негов поранешен министер за економија Емануел Макрон на „големата победа“...
emanuel-makron

Емануел Макрон избран за нов претседател на Франција

Центристот Еманеул Макрон е избран за нов претседател на Франција. Според првите проекции на изборните резултати, тој доби 62,5 отсто од гласовите, 39-годишниот Макрон, поранешен министер за економија...
francija

Четири сценарија за резултатите од претседателските избори во Франција

Францускиот весник „Ле Паризиен“ им понуди на своите читатели четири можни резултати од вториот круг од претседателските избори во Франција, јавува дописникот на МИА од Париз. Според весникот, лидерот...
(© REUTERS / Emmanuel Foudrot)

Французите го избираат претседателот меѓу Макрон и Лепен

Французите гласаат во неделата во вториот круг за претседателот на Петтата република, на кој 47,5 милиони избирачи ќе одлучат дали нивниот нов претседател ќе биде центристот Емануел Макрон или лидерката...

Најчитани вести