среда, 7 декември 2016  |  Вести денес: 45

Tag Archives: германија

германија

Германија со криење на живината ќе се бори против „птичјиот грип“

Оваа информација денеска за медиумите ја потврди у германскиот министер за земјоделство Кристијан Шмит, според кого, тоа е една од можните мерки со која земјата ќе се бори против новата епидемија на...
фејсбук

Германија спроведува истрага против Фејсбук

За прашањето е активирано минхенското Обвинителство, изјави неговиот портпарол Флориан Вајнцил по поднесената тужба против Цукерберг од адвокатот Чан-џо Јун со седиште во Минхен. Според адвокатот...
напад

Поради страв од хемиски напад евакуирана пошта во Германија

Полицијата, која темелно го испитува случајот, се сомнева дека правта би можела да содржи спори на отровот антракс. Според медиумите, инцидентот кој предизвила паника меѓу вработените и граѓаните,...
германија

Македонски компании во посета на Германија за ефикасно користење на обновливи извори на енергија

Посетата ја организираше Германската стопанска комора во Македонија во соработка со Министерството  за економија и енергетика на Сојузна Република Германија. Целта на патување на 18-те претставници...
гмо

Германија забранува ГМО житарки

Во септември оваа година Кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел најави дека ќе забрани одлгедување на ГМО житарки согласно новите правила на Европската Унија, која им дозволи на своите...
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на  средба со конгресменот од Њу Џерси Бил Пасквел

Средбите на Груевски: Поправање на имиџот на Македонија и порака до противниците

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски  веќе трет ден престојува во Лондон, Велика Британија каде предводи партиска делегација на средби со тамошните владејачки структури, лица од јавниот и политичкиот...
летови

Во Германија одложени стотици авио-летови

  Вкупно се одложени 380 меѓународни и домашни летови од аеродромите во Дизелдорф, Келн, Дортмунд, Хановер, Штутгарт, Берлин и Хамбург. Нискобуџетните компании Еуровингс и Џерманвингс се во сопственост...
ккк

„Зуд Дојче Цајтунг“: Во Германија дејствуваат четири групи на Кју Клукс Клан

Во одговор на гермaнската Влада на пратеничко прашање поставено од пратеници на партијата Левица, се наведува дека оваа тајна радикална група кој промовира супремација на белата раса, има мал број...
мерки

Германија со можни перки против Русија ако не се сопре со нападите во Алепо

– ЕУ засега нема предвидено консултации на таа тема. Денеска само го рагледавме прашањето за тоа што е неопходно да се направи за да им се помогне на луѓето во Алепо, рече Меркел на прес-конференцијата...
левичари

Германските левичарски партии размислуваат за обединување

Околу 90 членови на Германската социјалдемократска партија, на Левите и на Зелените ќе ги разгледуваат можностите за да се спречи Меркел да освои четврти мандат, ако се обединат во коалиција. – Не...
наталитет

Германија има највисока стапка на наталитет во последните 33 години

– Забележуваме континуитет во позитивниот раст од 2012 година кога наталитетот бил на ниво од 1,47 деца по жена, се вели во извештајот на Агенцијата за статистика. Најбројната членка на светот има население...
смс

Добиле закана со СМС дека ќе се нападнат училишта во Германија

Заканувачките пораки по мобилен телефон биле испратени до десетина улилишта во покраините Заксен и Заксен – Анхалт околу 9 часот изутрина по што дел од учиниците се забарикадирале во училниците. Во...
germanijapolicija

ВИДЕО: ГЕРМАНИЈА НА НОЗЕ: Полициска потрага по терорист

Дел од германскиот град Хемниц во Саксонија е под полициска опасада поради закана од терористички напад. Во тек е потрага по млад Сириец. Според информациите кои ги објави германски „Билд“, полицијата...
110202270

Емигрантите кои влегле во Германија преку Грција да бидат вратени

Според Де Мезиер, Германија ќе инсистира на спроведување на правилото на ЕУ кое предвидува барателите на азил во некоја од европските земји до добивањето на одговор на апликацијата, да бидат вратени...
110202270

Цели 26 години од обединувањето на Германија

На 3 октомври 1990 година пет провинции од поранешната (Источна) Демократска Република Германија – Бранденбург, Мекленбург-Предна Померанија, Саксонија, Саксонија-Анхалт и Турингија, влегоа во составот...

Најчитани вести