среда, 28 јуни 2017  |  Вести денес: 43

Tag Archives: гевгелија

lepitkova

Лепиткова приложи докази дека е одржана јавна расправа за рудниците во Валандово (ВИДЕО)

Има докази дека во Валандово е одржана јавна расправа за отворањето на рудниците за злато, тврди Соња Лепиткова заменик-министер за животна средина, која во вторникот вечерта учествуваше во емисијата...
101426187-640x294

Успешен референдумот против изградба на рудници во Гевгелија

Дури 99,1 одсто од граѓаните коишто излегле во неделаната на референдумот се изјасниле против изградба на рудници на територијата на Општина Гевгелија, соопштија иницијаторите на референдумот во Гевгелија,...
soobrakajki

Двајца загинати, еден повреден во тешка сообраќајка на патот Богданци – Гевгелија

Две лица загинаа, а едно е тешко повредено во сообраќајна несреќа што доцна попладне се случи на патот Богданци – Гевгелија. Според информации од полицијата, возило „ауди а3“ што го управувал 20-годишниот...
133603799

Решени повеќе од 70 отсто барања за легализација на дивоградби во Гевгелија

Причина за нерешените барања, посочи Киров, се недоставени елаборати од страна на подносителите, а во одредени случаи и поради неплатени комунални такси, рече раководителот на секторот Панче Киров. Според...
133603599

Протест во Гевгелија: Категорично сме против тиранската платформа потпишана постизборно во друга држава

-Категорично сме против тиранската платформа потпишана постизборно во друга држава затоа што излегува од рамките на Охридскиот договор. Со огорченост ги отфрламе ултимативните барања за бинационално...
slika-marsh

Членките на СДСМ разочарани – Заев ги лажел дека ќе ги носи на бесплатна прослава, а ги донел на митинг

Револтирани и разочарани од односот на партиското раководство, членките на СДСМ кои вчера беа присутни во Гевгелија отворено негодуваат и коментираат дека овој срамен и перфиден потег на раководството...
гевгелија

Со пари од ЕУ ќе се унапредува водоводниот систем во Гевгелија

Вкупната вредност на проектот е 1,7 милиони евра, а целта е подобрување на квалитетот на водата за пиење за жителите на Гевгелија и Богданци. Планирана е изградба на четири бунари, пумпи, станици за хлорирање...
гевгелија

Почнува изградбата на новиот водоснабдителен систем во Гевгелија

Заеднички констатиравме дека сите подготовки се завршени и договоривме изведбените работи да почнат на 15 овој месец и ќе се реализираат согласно потпишаниот Договор, рече Франгов. Проектот за подобрување...
франгов

Франгов: Во Гевгелија има само 582 невработени лица, најдобар резултат во Македонија

Општина Гевгелија е една од најпосакуваните дестинации за живеење во Македонија откри градоначалникот Франгов. Ова зборува дека во нашето работење сме биле во вистинскиот пат и сме создале поволни...
пожарите

Гевгелиските пожарникари лани имале 150 интервенции

Најголемиот број од нив, поточно 104 интервенции биле за локализирање и гаснење пожари, додека останатите 46 биле технички интервенции особено преземани по повик од случени сообраќајни незгоди. Во извештајот...
оџаци

За 19 дена во Гевгелија опожарени 18 оџаци

Очигледно нашите навремени предупредување до граѓаните да ги исчистат оџаците пред почетокот на грејната сезона не допреле до до соптвениците на индивидуалните станбени објекти. За нивна среќа, нашите...
гевгелија

Во Центарот за јавно здравје-Гевгелија регистирани 228 болни од грип

Епидемиологот Сашко Олумчев изјави дека според овој податок, Гевгелија е меѓу општините со најмалку заболени од грип и покрај тоа што од почетокот на годинава до денеска нивниот број е двојно зголемен...
гевгелија

Почнува да се гради Конска брана кај Гевгелија

Турскиот изведувач на работите, компанијата Адалихолдинг, една од најголемите компании во Турција со 50 годишно искуство во конструкција и градба на енергетски објект, избрана на меѓународен тендер,...
policija

Тело на старица изгризано од глодар

Од извршениот увид на местото на настанот било констатирано дека почината е Т.В. (84),  која имала видливи рани и во пределот на рацете, нозете и лицето, најверојатно од гризење од непознат глодар. По наредба...
zemjotres-560x390-76257

Земјотрес во Грција ги стресе и гевгеличани

Земјотрес со магнитуда од 4,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран ноќеска околу 2,30 часот на северот од Грција. Потресот е почувствуван и во југоисточна Македонија во делот на Гевгелија и...

Најчитани вести