вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: Голема Албанија

Сакате НАТО – добивате голема Албанија!

Една народна поговорка гласи: „Рибата смрди од главата, но ја чистат од опашката“. Пред да се расипе, македонската држава лошо мирисаше 27 години. Се менуваа луѓе, партии, влади, но до денес не се менуваше...

Вучиќ и Путин разговарале за обидите за креирање голема Албанија

Рускиот претседател Владимир Путин и српскиот премиер и избран претседател Александар Вучиќ разговарале во кинеската престолнина Пекин за изјавите на албанските политички челници и обидите да се...

„Викиликс“: Терористите од Диво Насеље во комуникација со структури на СДСМ

Порталот „Журнал.нет“ објави дека на сајтот на „Викиликс“ се појавила коресподенција на американските служби со Стејт Департментот за настаните поврзани со кумановско Диво Насеље кои се случија...

ВМРО-ДПМНЕ бара расветлување на инцидентот со дронот и знамето на „Голема Албанија“ на натпреварот во Чаир (ВИДЕО)

Надлежните мора да го санкционираат и целосно да го расчистат обидот за побудување на националистичките страсти и ширење на етничката нетрпеливост, со инциденот од неделата кога со помош на дрон во...

Дачиќ: Целта им е голема Албанија, го придодадоа Ниш, утре ќе сакаат и Скопје, Улцињ, Епир

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека Европската унија, САД и Велика Британија ќе бидат дирекно одговорни за последиците доколку не реагираат на изјавата на албанските политичари...
Робертс

Уште еден британски дипломат „дува“ за Голема Албанија

Ако сега се следи реториката на Британците и на Американците за Балканот, испаѓа дека она што Лес го предложи за Македонија и не е гром од ведро небо, туку дека најверојатно одредени влијателни кругови...
лес

Лес: Голема Албанија, Голема Србија и Голема Хрватска со поделба на Македонија како решение за Балканот

Притоа за Македонија тој го препорачува рецептот албанското малцинство да добие форма на независност, односно федерализација, а потоа спојување со матичната држава Албанија. Тоа што особено ги запали...

АНАЛИТИЧАРИ: „Планот за живот“ на Заев во полза на планот за „Голема Албанија“

Формирањето на Унијата на албански општини во Тирана е јасен знак дека идејата за „Голема Албанија“ не е мртва, туку напротив таа незапирливо се спроведува. Тирана, Улцин, Прешево, Приштина и македонската...
албанија

Заев ја отвори Пандорината кутија – Во Тирана на мала врата ја формира „Голема Албанија“

Во Тирана на мала врата формирана „Голема Албанија“. По  повод обележувањето на независноста на Албанија и Денот на албанското знаме во Тирана е формирана Унија на албански општини во регионот. Во...

Гашиќ за најавите за хаос во јужна Србија: Војската е подготвена

Војската е подготвена да одговори на сите безбедносни предизвици, изјави министерот Гашиќ по повод најавите на албанските екстремисти дека се подготвуваат утре да нправат хаос на југот на Србија. Министерот...

Најчитани вести