недела, 11 декември 2016  |  Вести денес: 44

Tag Archives: грабеж

камионџија

Ограбен македонски камионџија во Србија

Полицијата вчера уапсила двајца разбојници, кои под закана со оружје го ограбиле македонскиот државјанин на автопатот Белград-Ниш. Според српската полиција, македонскиот камионџија го имал паркирано...
обложувалница

Грабж во спортска обложувалница

Според МВР, инцидентот се случил вчера попладне во 17.20 часот кога насилниците влегле во обложувалницата и, заканувајќи се со пиштол врз двајца вработени, одзеле засега неутврдена сума пари и избегале. Увид...
пиштол

Ограбена штипјанка со вперен пиштол

Таа почнала да бара помош, по што тој се доближил до касата и со употреба на физичка сила ја отворил металната фиока, одзел 17.600 денари и го напуштил местото. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот...
внукот

Со лага дека и е внукот од Шведска и вперил пиштол и ја ограбил

Додека седела во дворот, влегол сторителот и се претставил дека и е внук од Шведска, ја однел во летната кујна каде извадил пиштол и го вперил во неа, по што и побарал пари. После тоа одзел 200 денари кои...
центар

Белгија: Евакуиран трговски центар, ограбувачите побегнале

Инцидентот заврши со бегство на напаѓачите. Тие побегнале со возило со украдени регистерски таблички, јавија локалните медиуми. – Во инцидентот не е истрелан ниту еден куршум и никој не е повреден....
makpetrol

Вооружен обид за грабеж на бензинска пумпа

На 02.10.2016 година во времето од 03,43 часот до 03,45 часот на бензинската пумпа на “Макпетрол“ за време на смената на вработените Д.Б. (37) и Р.Ѓ.(56), тројцата пријавени откако претходно се договориле да сторат...
delcevo

Малолетници ограбиле џамија во Делчево

Пријавените на 06.08.2016 година  со намера да се стекнат со противправна имотна корист со помош на клуч ја отвориле влезната врата на џамијата во Делчево, влегле внатре одзеле две камери и еден микрофон,...
Вооружен грабеж во казиното Д-Слот

Вооружен грабеж во казиното Д-Слот

Вчера, во ГТЦ, во казиното „Д-Слот“ биле украдени 140.000 денари од дневниот промет, информира МВР. Разбојништвото се случило вчера околу 20:00 часот од страна на непознат вооружан сторител маскиран со фантомка...
Фатен на дело додека ограбувал жена на Бит Пазар

Фатен на дело додека ограбувал жена на Бит Пазар

Полицијата поднесе кривична пријава против скопјанецот А.З.(31) поради кражба, за што судија на претходна постапка му одреди и мерка притвор во траење од 8 дена. Пријавениот на 30.10.2015 година околу 10.30 часот...
Ограбено казино во Скопје

Ограбено казино во Скопје

Грабеж се случил синоќа по полноќ во казиното „Слот“во Скопје. Разбојник маскиран во пределот на главата со закана со пиштол од вработените одзел 200 илјади денари и побегнал. Од полицијата информираат...
ВИДЕО: Пензионери спречиле грабеж!

ВИДЕО: Пензионери спречиле грабеж!

Пензионери од Велика Британија спречиле грабеж во една продавница, а сето тоа го снимиле безбедносните камери. Крадецот, кој сериозно се исплашил откако сфатил дека не може да излезе од продавницата,...
Екс затвореник го признал убиството на чешките туристи во Албанија

Екс затвореник го признал убиството на чешките туристи во Албанија

Во акцијата во која беа вклучени над 300  локални полицајци, како и припадници на специјалните полициски единици и снајперисти, вчера попладне уапсен е осомничениот за убиството на двајцата чешки туристи,...
Чешки туристи ограбени и убиени во Албанија

Чешки туристи ограбени и убиени во Албанија

Чешки туристи се ограбени и убиени во Дукаѓин, на северот на Албанија. Чесити Мишел Сватос (27) и Ана Косинова(36), кампувале во селото Прекал кај Дукаѓини, каде што имало и други чешки туристи-кампери. Тие...
Разбојници украле 8.000 денари од аптека

Разбојници украле 8.000 денари од аптека

Аптека на „Зегин“ во близина на Зелено пазарче вчера била ограбена од страна на две маскирани лица. Разбојници со закана со нож го одзеле дневниот промет стекнувајќи се со противправна имотна корист...
A7E0CAB69DC97D4D9B2A105E964D4321

Доживотен затвор за Македонецот за милионскиот грабеж на „ролекси“

Триесет и шестгодишниот македонски државјанин Ѓерѓи Ѓин и уште петмина членови на балканска криминална банда се осудени на доживотен затвор за ланскиот грабеж во кралството Бахреин на 1.4 милиони долари...

Најчитани вести