петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: грип

грип

Опаѓа бројот на новозаболени од грип

Оваа недела, најголем број заболени 147 е регистриран на територијата на Центарот за јавно здравје Охрид, следат Центарот за јавно здравје Прилеп – 134 заболени, Подрачната едница Гостивар -118 заболени...
штип

Се намалува бројот на заболени од грип во Штип

Втората недела од Новата година имаме намалување за половина во однос на првата недела, односно 239 случаи со 590 во првата недела од новата година, вели Грков. Портпаролот на штипската Клиничка болница...
грип

ИЈЗ: Починаа две деца заболени од грип

Во извештајот се наведува дека станува збор за деца на возраст од 3 и 4 години од Кичево и Гостивар, кои биле хоспитализирани на Клиниката за детски болести – Скопје на Одделот за интензивна нега. Во...
епидемија

Франција се соочува со поголема епидемијата од грип од очекуваната

Соочувајќи се со феноменот на „рана” и „интензивна” епидемија, министерката за здравство ги повика сите јавни и приватни болници да ги преразгледаат операциите и пружањето болничка медицинска...
гевгелија

Во Центарот за јавно здравје-Гевгелија регистирани 228 болни од грип

Епидемиологот Сашко Олумчев изјави дека според овој податок, Гевгелија е меѓу општините со најмалку заболени од грип и покрај тоа што од почетокот на годинава до денеска нивниот број е двојно зголемен...
грипот

Воведени дополнителни мерки за следење на состојбата со грипот

Од податоците коишто ги имаме во Институтот за јавно здравје воочивме дека минатата недела имаме пријавено околу 9.500 заболени од грип, велам пријавено, а сигурно е многу поголема бројката и на оние...
грип

Во Албанија од грип починале четири лица

Регистрирани се четири жртви на грипот. Станува збор главно за хронични болни. Компликациите од него може да предизвикаат фатални последици по животот, при што најризична група се хроничните болни,...
епидемија

Франција на прагот од епидемија на грип

Генералната дирекција за здравство соопшти дека околу две третини од заболените од грип се лица на возраст од над 65 години, нагласувајќи дека минатата недела се бележи нагло зголемување на здравствени...
грип

Во Франција регистрирани 52 жаришта на птичји грип

Според француското Министерството за земјоделство, живинаските фарми во кои е регистирана болеста се наоѓаат во седум департмани и тоа Ландес, Тарн, Жерс, Лот е Гарон, Пиренеи-Атлантик, Горни Пиринеи...
грип

Во последните седум дена во Куманово 128 заболени од грип

Од почетокот на сезоната од октомври, досега, евидентирани се 495, а само во декември 359 лица кои се регистрирани како заболени од грип или кои имаат симптоми слични на грип. Во ноември, пак, биле евидентирани...
grip

Грипот зема замав, болни се повеќе од 1.200 луѓе

Вкупно 1.243 лица досега се разболеа од грип. Само за една недела, од 5 до 11 овој месец се регистрирани 273 новозаболени, соопштија од Институтот за јавно здравје,од кои најмногу болни, вкупно 372 има во Куманово. „Бројот...
грип

Од утре ќе се вакцинира за сезонски грип

Како што информираат од Центарот, вакцинацијата ќе се одвива од 8 до 18 часот од понеделник до петок и од 8 до 14 часот во сабота. Цената на една вакцина изнесува 400 денари. Вакцината штити од три типа на...
gripp

Русија предупредува на ризик од нови видови птичји грип

Руски претставници во регионот Новосибирск предупредија денеска на голем ризик од појава на два нови видови вирус на птичји грип кои се регистрирани во Кина. Во Кина се појавиле вирусите H5N3 и H5N8, соопштија...
grip

Минатата недела 32 лица заболеле од грип

Во текот на последнава недела во земјава се пријавени 32 лица заболени од грип и заболувања слични на грип. Во сезоната 2013/2014, заклучно со 20. недела во 2014, вкупниот број на заболени од грип во републиката...
grip

Минатата недела нови 29 заболени од грип

  Од 05 до 11 мај пријавени се 29 лица заболени од грип, што е намалувaње од 56,7 отсто во однос на минатата недела, а зголемување од 3,6 отсто во споредба со бројот на заболени истиот период  минатата сезона. Во...

Најчитани вести