среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Tag Archives: Грција

dimitrov i kocijas

Катимерини: Во Скопје има подготвеност за компромиси и значајни отстапки

Годината 2018-та, се чини, дека ќе биде година пресвртница за тоа дали ќе се реши или не прашањето за името меѓу Грција и Македонија, информира грчкиот весник Катимерини. Како што јавува дописникот на НетПрес...
Tourists

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани во земјотресот во Грција и Турција

Во врска со земјотресот во кој се случи во Република Турција и Грција, Министерството за надворешни работи информира дека е во постојана комуникација со амбасадите на Република Македонија во Анкара...
1498874465

Силен земјотрес близу бреговите на Грција и Турција, најмалку две жртви и повеќе повредени (ФОТО и ВИДЕО)

Моќен земјотрес со магнитуда од 6,7 степени по Рухтер во петокот утрото ги погоди подрачјето близу главните туристички дестинации во Грција и во Турција на Егејското Море, при што досега се пријавени...
grc

Македонците на Ситонија засега безбедни

Само едно семејство од Македонија кое било на летување во Торони, на вториот крак Ситонија на Халкидики досега се обратило до Конзулатот во Солун по невремето проследено со дожд. Македонското Министерство...
pronjuz

Грчки медиуми за состанокот во Солун: Ќе се дели ли Скопје?

„Дали ќе го делат Скопје ? – Трилатерален состанок на Грција, Србија и Бугарија во Солун”, е насловот под кој што грчкиот весник „Проњуз“ пишува дека целта на денешниот состанок била „неутрализирање...
sekerniska janakis

Шекеринска на средбата со грчкиот амбасадор Јанакакис ја потврдија соработката меѓу двете земји во одбраната

На  средбата во Министерството за одбрана, министерката Радмила Шекеринска и амбасадорот на Грција,  Димитрис Јанакакис ја поздравија соработката помеѓу двете земји во областа на одбраната и во справувањето...
poposki_g1_2

Попоски до Димитров: Признавте дека единствена пречка за членство на Македонија во ЕУ и НАТО е Грција, а не ВМРО-ДПМНЕ

Попоски до Димитров: Признавте дека единствена пречка за членство на Македонија во ЕУ и НАТО е Грција, а не ВМРО-ДПМНЕ На денешната седница на Комисијата за надворешна политика во Собранието на Република...
dimitrov-520x238

Република: Што се случило на средбите во Атина, како минал Димитров во Грција?

Пред посетата на Атина самоуверениот министер за надворешни работи Никола Димитров кај повеќе преставници на меѓународната заедница кажал дека тој ќе го деблокира процесот за зачленување на Македонија...
kirjakos-micotakis

Мицотакис: Скопје нема да влезе во НАТО без решение за името

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова Демократија Кирјакос Мицотакис изјави дека Грција нема да дозволи Македонија да влезе во НАТО без претходно да се реши прашањето за името. Грчкиот...
PRESS SSK

ССК: Билатералната соработка со Грција се зајакнува на економски план

На покана на грчкото министерството за рурален развој и храна и Министерството за дигитална политика, телекомуникации и медиуми, извршниот директор на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК),...
aleksis cipras

Ципрас смета дека Грција наскоро финансиски ќе закрепне

Грција наскоро финансиски ќе застане на сопствени нозе, изјави во петокот премиерот Алексис Ципрас, ден откако странските доверители одобрија да биде исплатена следната транша од третиот пакет помош. „Преземавме...
zev izjava

Заев: Прв чекор е да се тргне условената препорака за ЕУ, следен почеток на преговори

Очекувам дека секоја средба е шанса за изнаоѓање решенија за одблокирање на нашите процеси кон потполна интеграција во НАТО и во Европската унија. Знам дека секоја средба со пријателски мотиви може...
kodzias

Димитров се соочи со „црвената линија“ на Коѕиас, нема прием во ЕУ и НАТО под референцата

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, во Атина во средата на заедначката прес-конференцијата со македонскиот колега по должност Никола Димитров, беше дециден дека неговата земја...
zaev stoltenberg

И британските медиум најавуваат промена на името на Македонија

Скопје го испраќа министерот за надворешни работи во Атина на разговори за ставање крај на долготрајниот спор меѓу соседните држави околу името на Македонија, пишува угледниот британски весник The...
dastevski-3-420x240

Даштевски: Ако меѓународната заедница не направи притисок, Грција нема да отстапи од црвените линии

Мое мислење е дека доколку меѓународната заедница не направи одреден притисок кон Република Грција за да ги смени своите позиции за промена на името на Република Македонија тоа нема да се случи, изјави...

Најчитани вести