петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 42

Tag Archives: хакери

© AP Photo / Andrew Harnik

Американското FBI го уапси експертот кој помогна во неутрализирањето на вирусот WannaCry

Припадниците на американското Федерално биро за истраги (FBI) го уапсиле експертот за кибернетичка безбедност кој претходно годинава помогна да биде неутрализиран глобалниот уценувачки вирус WannaCry,...
© AP Photo / Alex Brandon

Трамп вели дека не може да се знае дали Русија е вмешана во американските избори

Ден пред својот прв состанок со рускиот претседател Владимир Путин, американскиот претседател Доналд Трамп изјави во четвртокот дека не може со сигурност да се знае дали Русија се вмешала во американските...
1497478443

Препораки од Европол за заштита од уценувачкиот софтвер

Од крајот на минатиот месец (27.06.) клучните инфраструктурни и бизнис-системи се цел на нов бран на уценувачки софтвер, кој е ажурирана верзија на Petya. Нападот предизвика инфекции низ целиот свет и сè уште...
4401798

FBI ги испрашува Американците вработени во руската компанија за кибернетичка безбедност

Американското Федерално биро за истраги (FBI) испрашувал оваа седмица неколку американски државјани кои се вработени во руската компанија за кобернетика безбедност „Kaspersky Lab“ чиешто седиште е во Москва...
haker

Вирусот користен во хакерските напади од вторникот ја користи дупката во Windows

Бранот информатички напади од светски размери кој беше регистриран во вторникот ја користи дупката во програмите Windows за која Microsoft веќе објави дека ја „закрпила“, објави оваа компанија, а експертите...
1488424529

Украински банки, телекомуникации и енергетски компании погодени од масивен хакерски напад, владините системи исклучени

Украина во вторникот е погодена од масивен кибернетички напад насочен кон бројни банки, компании, како и најголемиот аеродром крај престолнината Кеив, а медиумите јавуваат и дека компјутерските системи...
FREUTERS/Hyungwon Kang/File Photo

Американски функционери тврдат дека Русите се обиделe да влезат во изборните системи на 21 сојузна држава

Претставничката на американското министерство на татковинска (внатрешна) безбедност изјави во средата дека Русите во седмиците пред претседателските избори во САД ланскиот ноември, наводно се обиделе...
AFP / Frederic J. BROWN

Протекоа податоци за 200 милиони американски гласачи

Компанијата за анализа на податоците Deep Root Analytics, којашто има договор со Републиканската партија на САД, призна дека по грешка поставила во слободен пристап на интернет база со личните податоци за речиси...
hakeri severna koreja

Севернокорејски хакери осомничени за создавање на вирусот WannaCry

Експерти за кибернетичка безбедност наводно пронашле докази коишто може да ја поврзат Северна Кореја со глобалниот кибернетички напад со вирусот WannaCry со кој се погодени повеќе од 300.000 компјутери ширум...
haker tastatura

Microsoft ја нападна владата на САД за криење на слабостите на компјутерските програми

Компанијата Microsoft ја нападна американската влада поради прикривање на слабостите на компјутерските програми, истовремено кога безбедносните служби ширум светот се обидуваат да дојдат до виновниците...
haker

Над 200.000 жртви од глобалниот кибернетички напад, можен е нов

Глобалниот кибернетички напад од петокот погодил повеќе од 200.000 жртви во најмалку 150 земји, изјави во неделата директорот на Европол Роб Вајнрајт, додавајќи дека таа бројка може да биде и поголема кога...
hakerski napad

Расте бројот на жртвите од кибернетичкиот напад во светот, Британец случајно го запре ширењето

Досега се евидентирани „повеќе од 75.000 жртви“ на бранот кибернетички напади со таканаречениот изнудувачки софтвер „ransomware“ кој во петокот ноќта погоди компјутерски мрежи на компании и државни институции...
hakeri

Масовен кибернетички напад погоди стотина земји

Масовен кибернетички напад изведен со таканаречен уценувачки софтвер  (ransomware) во петокот погоди компјутерски мрежи и јавни институции во речиси стотина земји. Уценувачкиот софтвер го блокира пристапот...
haker

Трамп потпиша указ за информатичка безбедност

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша во четвртокот извршна наредба да се зајакне кибернетичката безбедност на властите и заштита на клучната инфраструктура на земјата од кибернетички...
makron

Франција се бори хакирањето на Макрон да не влијае врз исходот од изборите

Франција се обидува да спречи наводниот хакерски напад врз центристичкиот претседателски кандидат Емануел Макрон да влијае врз резултатот од вториот круг од изборите, па во саботата објави предупредување...

Најчитани вести