сабота, 24 јуни 2017  |  Вести денес: 37

Tag Archives: хакери

FREUTERS/Hyungwon Kang/File Photo

Американски функционери тврдат дека Русите се обиделe да влезат во изборните системи на 21 сојузна држава

Претставничката на американското министерство на татковинска (внатрешна) безбедност изјави во средата дека Русите во седмиците пред претседателските избори во САД ланскиот ноември, наводно се обиделе...
AFP / Frederic J. BROWN

Протекоа податоци за 200 милиони американски гласачи

Компанијата за анализа на податоците Deep Root Analytics, којашто има договор со Републиканската партија на САД, призна дека по грешка поставила во слободен пристап на интернет база со личните податоци за речиси...
hakeri severna koreja

Севернокорејски хакери осомничени за создавање на вирусот WannaCry

Експерти за кибернетичка безбедност наводно пронашле докази коишто може да ја поврзат Северна Кореја со глобалниот кибернетички напад со вирусот WannaCry со кој се погодени повеќе од 300.000 компјутери ширум...
haker tastatura

Microsoft ја нападна владата на САД за криење на слабостите на компјутерските програми

Компанијата Microsoft ја нападна американската влада поради прикривање на слабостите на компјутерските програми, истовремено кога безбедносните служби ширум светот се обидуваат да дојдат до виновниците...
haker

Над 200.000 жртви од глобалниот кибернетички напад, можен е нов

Глобалниот кибернетички напад од петокот погодил повеќе од 200.000 жртви во најмалку 150 земји, изјави во неделата директорот на Европол Роб Вајнрајт, додавајќи дека таа бројка може да биде и поголема кога...
hakerski napad

Расте бројот на жртвите од кибернетичкиот напад во светот, Британец случајно го запре ширењето

Досега се евидентирани „повеќе од 75.000 жртви“ на бранот кибернетички напади со таканаречениот изнудувачки софтвер „ransomware“ кој во петокот ноќта погоди компјутерски мрежи на компании и државни институции...
hakeri

Масовен кибернетички напад погоди стотина земји

Масовен кибернетички напад изведен со таканаречен уценувачки софтвер  (ransomware) во петокот погоди компјутерски мрежи и јавни институции во речиси стотина земји. Уценувачкиот софтвер го блокира пристапот...
haker

Трамп потпиша указ за информатичка безбедност

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша во четвртокот извршна наредба да се зајакне кибернетичката безбедност на властите и заштита на клучната инфраструктура на земјата од кибернетички...
(© AFP 2017 / Stringer)

Франција се бори хакирањето на Макрон да не влијае врз исходот од изборите

Франција се обидува да спречи наводниот хакерски напад врз центристичкиот претседателски кандидат Емануел Макрон да влијае врз резултатот од вториот круг од изборите, па во саботата објави предупредување...
(Regis Duvignau/Reuters)

Макрон жртва на „масивен и координиран хакерски напад“

Францускиот центристички претседателски кандидат Емануел Макрон наводно бил жртва на „масивен и координиран“ хакерски напад чија цел била да се влијае врз изборите во недела, според неговиот изборен...
(© AP Photo/Alex Brandon)

Трамп ги обвини соработниците на Клинтон за поврзаност со Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп и натаму не се согласува со мислењата дека наводно Русија се обидела да се вмеша во американските претседателски избори во ноември 2016 година за да му помогне,...
обсе

„Ле Монд“: Руски хакери извршиле кибер напад врз ОБСЕ

Како што јави дописникот на МИА од Париз, инфромацијата за софистицираниот хакерски напад ја потврди и Организацијата со седиште во Виена. – Организацијата тоа го констатира кон крајот на октомври,...
хакери

Германските избори под закани од руски хакери

 Според пратеникот на партијата на канцеларката Меркел, Волфганг Бошбах постои сериозен ризик од надворешна манипулација, јави дописникот на МИА од Берлин.Постои генерална опасност на сојзуните...
банки

Хакери ги нападнаа руските банки

Станува збор за т.н. ДДоС напади, кои имаат цел да го преоптоварат сајтот, кој е цел на нападот, со голем број барања во исто време и со тоа да го урнат. Серија моќни ДДоС напади беа организирани минатиот...
kreditni-karticki-650x396

Кривична за прилепчани: Нашле картичка и пазареле од „Али Експрес“

Тројца прилепчани заработија кривична пријава. На банкомат нашле платежна картичка и со истата пазареле од „Али Експрес“. Б.А. (23), М.Д. (21) и М.П. (27), сите од Прилеп, се товарат дека сториле кривично дело...

Најчитани вести