среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: илија димовски

ilija dimovski sobranie

Димовски: СДСМ не се откажаа од идејата да носат антидржавен закон за двојазичност на цела територија на земјата

Колегите од СДСМ конструктивно не се откажа од дискусијата за разрешување на Марко Зврлевски, но исто така колегите од СДСМ конструктивно се откажаа од дискусијата за информацијата за пожари, изјави...
dimovski-2-640x323

Димовски до Џафери: Немате право да држите седница со присутна полиција внатре

Никаде во Деловникот не стои дека треба да и се заканувате на пратеничката Авировиќ, не пишува дека имате право да не давате процедурално, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во обраќањето...
ilija-dimovski-3

Отворено писмо од Димовски: Недозволиво е Владата и парламентарното мнозинство да ги игнорираат потребите на 454.577 граѓани, застапувани од 51 пратеник

Пратеникот Илија Димовски во име на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Колицијата „За подобра Македонија“ испрати отворено писмо до премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски. „Во име...
ilija dimovski sobranie

Димовски: Како што помогнавме во Шипковица, Ченто, во Стајковци, така треба да се помогне сега во Охрид

На денешната Kомисија за финансирање и буџет во собранието на Република Македонија, каде на дневен ред е разгледување на ребалансот на буџет за 2017 година, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски говореше...
dimovski-i-640x339

Димовски: Разрешувањето на Зврлевски е класичен реваншизам

Според пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, иницијативат за разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, претставува класичен пример на партиски реваншизам. Димовски истакна...
ilija-dimovski-3

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа од Владата да ја запознае јавноста со текстот од договорот со Бугарија

Шест пратеници од ВМРО-ДПМНЕ во вторникот уаптија писмо до премеирот Зорна Заев и до министерот за надворешни работи Никола Димитров со барање да бидат појаснети владините позиции во нацрт договорот...
dimovski 1

Димовски: СДСМ се однесува крајно игнорантски во донесување на стратешки одлуки за државата

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција на која што заедно со пратеникот Панчо Минов поднесоа измени на Законот за ивршување најави дека во иднина како и досега ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За...
ilija dimovski kanal 5

Димовски: Ако СДСМ не успее да добие глас повеќе од ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори, го губи легитимитетот

Пратеникот Илија Димовски во гостувањето во „Само вистина“ на Канал 5 телевизија говореше и за локалните избори кои треба да се одржат на 15 октомври оваа година при што рече дека не е важен толку бројот...
ilija dimovski kanal 5

Димовски: И пратениците од СДСМ се свесни и не кријат дека СЈО е политичка институција

Пратеникот Илија Димовски во гостувањето во „Само вистина“ на Канал 5, се осврна и на моменталната ситуација со ткн реформатори на партијата, тој кажа дека ВМРО-ДПМНЕ доста пати во историјата имале...
dimovski-640x360

Димовски: Нема да бидеме покритие на СДСМ кој ја злоупотребува власта, ќе бидеме нивни коректори (ВИДЕО)

СДСМ имаше многу ветувања во предизборниот период, но дојде на власт и ништо од тоа не исполни досега. ВМРО-ДПМНЕ ќе го потсетува Зоран Заев за се што им ветил на граѓаните и ќе инсистира да биде исполнето,...
ostetena kuka680

Димовски апелираше пратениците и институциите да бидат поактивни на теренот во регионите погодени од серијата земјотреси

Сакам да се обратам односно да упатам апел во име на сите пратеници посебно од пратениците од Петтата изборна единица, од Охридско-струшкиот регион, од Ресен, од Битола, е апел до институциите на Република...
ilija dimovski sorbajie pres

ВМРО-ДПМНЕ инсистира нацрт верзијата од договорот со Бугарија да биде достапна до сите парламентарни групи

Во вторникот пратениците, членовите и замениците членови на Комисијата за надворешна полтиика во Собранието од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата побараа Владата и Министерството за нaдврешни работи да достават...
Координаторот на пратеничката група на ВМРО - ДПМНЕ ги образложи причините за новиот закон со кој ќе заврши процесот на лустрација

ВМРО-ДПМНЕ предложи три закона: за зголемување на платите во администрацијата, укинување на РДТ и Јавниот обвинител да го предлага опозицијата

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија во средата претладнето до Собранието на Република Македонија поднесоа три закони во процедура, од кои два се во скратена постапка и се...
ilija-dimovskiii-640x395

Димовски побара од Димитров на седница на комисија да се разгледува нацрт документот за добрососедство со Бугарија

Многу граѓани преку пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сакаат да ги прашаат премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров што точно содржи најавениот договор за добрососедство со...
ilija dimovski

Димовски предупреди на сценарио за креирање провокации во паралментот

Сакам да ја предупредам македонската јавност дека повторно очигледно влегуваме во едно сценарио за креирање провокации во ова собрание и толку од коректноста која беше заговарана и на која што се...

Најчитани вести