среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: имигранти

imigranti

Криумчари натерале мигранти да скокнат во морето близу Јемен, се удавиле 51

Најмалку 29 мигранти ги загубиле животите, а 22 се вода како исчезнати во Арапското Море, откако криумчарите ги натерале 120-те патници да скокнат во морето близу Јемен, извести во средата вечерта Меѓународната...
kumanovo

Куманово: СДСМ ќе градат повеќе нови мигрантски населби и згради во Куманово, НВО со кампања за подготовка на теренот

Преку кампања „Бегалци и кризи“, невладина организација ги подготвува граѓаните на Куманово за можна бегалска криза и изградба на повеќе нови мигрантски населби и згради во овој град. Центарот за...
imigranti

Битола, Прилеп и Дојран ѝ порачаа на Владата дека немаат капацитети за населби за мигранти и бегалците

Битола, Прилеп и Дојран порачаа до премиерот Зоран Заев и Владата дека нивните општини немаат капацитети за населби за мигранти и бегалците, и побараа проекти за локалното население, за зголемување...
SLIKA 1

Акција на МВР за спречување на криумчарење мигранти (ФОТО)

Министерството за внатрешни работи во соработка со Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во текот на понеделникот спроведе акција на неколку локации во државата,...
italija imigranti

Италија бара од европските партнери да ги отворат пристаништата за бродовите со имигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи ги повика во неделата земјите членки на Европската унија, пред средбата во Париз со неговите француски и германски колега, да ги отворат своите пристаништа...
france-britain-europe-calais-135715

Судир меѓу имигрантите во Кале, 16 повредени

Имигранти од Еритреја и Етиопија вооружени со камења и стапови учествувале во масовна тепачка која во саботата избувнала во францускиот северен пристанишен град Кале, при што 16 лица се повредни, од...
Via twitter @cpcatrambone (Moas)

Најмалку 34 удавени во морето крај Либија

Најмалку 34 лица, меѓу кои деца, се удавиле откако паднале од пренатрупано пловило во морето крај Либија, каде што владеат напнатости меѓу хуманитарните активисти и либиската крајбрежна стража. Либиската...
germanija

Германија со новиот закон го олеснува депортирањето и надзорот над имигрантите

Германскиот парламент го усвои законот со кој се олеснува депортирањето на одбиените баратели на азил и полицискиот надзор на оние коишто се сметаат за опасни, што опозициските партии и организациите...
насоки

САД: Нови насоки за пресметка со речиси 11 милионио имигранти

Во двата меморандуми, кои ги потпиша секретарот за внатрешна безбедност Џон Кели, се посочува дека граничната патрола и имиграциските претставници во најкус можен рок ќе ги депортираат сите нелегални...
имигранти

САД: Над 680 лица се уапсени во операции на имиграциските власти

Тој посочи дека криминалните дела извршени од илегалните имигранти варираат од убиство до возење под дејство на алкохол. Кели истакна дека операциите се рутински и се спроведувани од американската...
декрет

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Во разговор со домашните новинари, за време на летот со претседателскиот авион „Ер Форс Уан“ Трамп рекол дека „сосема нов декрет“ би можел да биде донесен уште во понеделник или во вторник. Ваквата...
images

Бројот на загинати имигранти од превртувањето на брод во Египет достигна 42 лица

Египетската армија инфромира дека бил спречен обид за префрлање нелегални имигранти. Бродот се наоѓал на 12 морски милји од брегот, кога потонал. Близок на еден од имигрантите изјави дека египетските...

Најчитани вести