петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 41

Tag Archives: инвестиции

zoran-zaev-1

Груевски: СДСМ без срам сечат ленти на инвестициите кои ние ги донесовме

Според Груевски, во настапите на СДСМ има многу неискреност. -СДСМ многу ветија, но немаме ниту реформи, ни просечна плата од 30 илјади денари, ни повисоки субвенции, ни 100 илјади денари плати за лекарите,...
IMG_0383-701x467-640x426

Заев сече ленти на инвестициите на Груевски

Премиерот Зоран Заев вчера престојуваше во Струмица, за да го одбележи почетокот на работата на американската фабрика „Адиент“, меѓутоа поранешниот премиер Никола Груевски го потсети дека проектот...
kina-invest

Кина ќе продолжи да ги охрабрува компаниите да инвестираат во Македонија

Кинеската влада нема да ја промени политиката кон Македонија. Традиционалното пријателство меѓу двете земји има силна основа и верувам дека која било партија да дојде на власт нема да ја промени таа...
eib

Германија ја поттикнува ЕУ да додел две милијарди евра за западен Балкан

Европската унија по инсистирање на Германија се подговтвува да инвестира дополнителни две милијарди евра во земјите на подрачјето на западен Балкан, за да ја поттикне нивната меѓусебна соработка...
delev-640x346

Делев: Заев ветуваше фокус на економијата, а во реалноста бега од одговорноста

Новата влада на Зоран Заев наместо да биде реформска, таа е анти-реформска, велат од ВМРО-ДПМНЕ, изјави во вторникот на преспконференција Хритијан Делев од ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев ветуваше фокус на економијата,...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните препознаваат кој работел во нивна полза, а кој ги загрозувал националните интереси

Додека ние работевме на подобрување на животот на граѓаните, лидерот на СДСМ Зоран Заев ги загрозуваше највисоките државни и национални интереси, се истакнува во соопштениео на ВМРО-ДПМНЕ од саботата...
petrovec

Нова белгиска инвестиција во Петровец која ќе вработи стотина лица

Во индустриската зона Чојлија во општина Петровец ќе се гради нова фабрика за обработка на метали. Станува збор за белгиска инвестиција која ќе овозможи вработување на стотина лица, најавија во четвртокот...
stranski

Кризата не ги одвраќа странските инвестиции во Македонија

Во Македонија влегуваат нови инвестиции и во време на политичка криза, што укажува на фактот дека странските компании не се исплашени и оти веруваат во долгорочната стабилност на државата Вложувањата...
gruevski

Борбата за нови инвестиции продолжува и покрај тешката политичка криза

Германската компанија „ Franz Kiel Gmbh“ ќе започне со работа, тоа е водечка фабрика за производство на седишта за автобуси и возови во Европа. Инвестицијата се реализира во три фази, а инвеститорот се обврзува...
133189311

Груевски: Наместо спроведување на платформи од туѓи држави, нови инвестиции за сигурност

-Таа наша борба е нашето ветување за секој еден граѓанин. И Македонците, и Албанците, и Турците, Ромите, Власите, Србите, Бошњаците и сите останати, делат слични и исти потреби и се соочуваат со исти или...
лидер

Инвеститорите пет пати повеќе веруваат во економијата на ВМРО, од на СДСМ

Од Министерството за финансии велат дека намалената каматна стапка се должи на големата побарувачка од страна на инвеститорите, кои на аукцијата побараа да купат државни хартии од вредност во износ...
инвестиции

Груевски: Поголем број на инвестиции, работни места и зголемување на стандардот

Заедно со мојот тим, заедно со секој кој сака и може да помогне, ќе направам се што е во моја моќ, не само да ги остварам дадените ветувања, туку и да остварам повеќе од тоа. Секој од Вас, во новата година...
инвестиции

Груевски: Три нови инвестиции за 500 нови работни места

Првата добра вест е дека компанијата Malhotra Cables од Индија одлучи да инвестира во Македонија градејќи сопствен производствен погон во Технолошко-индустриската развојна зона во Скопје. Се работи за инвестиција...
тодоров

Тодоров: Ќе ја спроведеме најголемата инвестиција во здравството до сега

Тој нагласи дека станува збор за најголемиот инвестициски циклус во здравствената инфраструктура во историјата на Република Македонија и потенцираше уште еден проект за комплетна реконструкција...
инвестиции

За девет месеци 199,08 милиони евра директни инвестиции

Најмногу инвестиции во деветте месеци се од Германија 23,20 милиони, следи Турција со 23,14 милиони, Италија 12,46 милиони, Луксембург 11,48 милиони и Бугарија 11,72 милини евра. Според дејноста најмногу инвестиции...

Најчитани вести