вторник, 29 ноември 2016  |  Вести денес: 45

Tag Archives: исламисти

јна

„Дело“: Дел од арсеналот на ЈНА во Словенија завршил кај исламистите Дел од оружјето и муницијата од словенечките складишта на поранешна Југословенска народна армија (ЈНА), кои Словенија му ги донирала на Авганистан во рамки на поддршката на Западот за авганистанската Влада, можеби завршиле во рацете на исламистичките борци во Либија, Ирак и Авганистан, а истори можеби се случило и со старото оружје, кое е испратено на уништување во специјализирана фабрика во Словачка, тврди љубљанскиот весник „Дело“. Весникот се повикува на европската невладина организација со седиште во Велика Британија, Конфликт Армамент Рисрч (ЦАР), која ги истражува податоците за потеклото на оружјето и муницијата во вооружените конфликти во светот. ЦАР неодамна го истражувала потеклото на оружјата што се користат во судирите во Либија и Сирија. Во Либија е пронајдено оружје кое би можело да се поврзе со залихите на оружје од југословенско потекло, кое словенечката војска во 1991 година го заплени од ЈНА и кое по налог на властите во Љубљана требало да биде уништено во специјализираната фабрика во Словачка. Во Либија претставниците на ЦАР откриле ракети М79 „Оса“ во близина на Триполи, кои ги носеле истите ознаки како и пратката која словенечкото Министерство за одбрана во 2005 година ја испратило на сигурно уништување во Словачка. – Се претпоставува дека тоа можело илегално да заврши во Либија, каде до него дошле џихадистичките бунтовници блиски до Исламска држава, но станува збор само за претпоставки, пишува словенечкиот весникот, потсетувајќи дека такво оружје би можело да се најде на подрачјето на целата некогашна Југославија. Извори во словенечкото Министерство за одбрана потврдиле дека Словенија во 2005 година на словачката фабрика ВОП, која во меѓувреме престанала да работи, и предала 6.802 дотраени ракети М79, меѓу кои 132 со броеви ЛОТТБ8606, кои се пронајдени во Триполи. Организацијата ЦАР ја замолила Словенија и за информации за минофрлачките гранати, кои словенечкото Министерство за одбрана во 2003 и 2008 година и ги донирало на авганистанската војска, од кои некои по се изгледа лани се запланети од силите на ИД во Тикрит во северен Ирак, додава „Дело“. Словенечки извори исто така потврдија дека во 2008 година Словенија му донирала на Авганистан поголемо количество минофрлачки гранати и муниција, за кои сега ЦАР се сомнева дека завршиле во рацете на џихадистичките борци кои се борат против авганистанската Влада.

Весникот се повикува на европската невладина организација со седиште во Велика Британија, Конфликт Армамент Рисрч (ЦАР), која ги истражува податоците за потеклото на оружјето и муницијата во вооружените...
иперит

ОПЦВ: Исламистите се способни да го нападнат Западот со иперит

Во истрагата, што ОН и ОПЦВ ја завршиле во октомври, било заклучено дека силите на сириската Влада се одговорни за нападите со хлор, а дека Исламска држава го користела иперитот, боев отров чиј мирис...
erdogan1

Ердоган : Турција има обврска да ја уништи Исламска држава

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција има обврска да ја уништи исламистичката милитантна група Исламска држава (ИД) на територијата во соседна Сирија. – Обврзани сме да обезбедиме...
filipini

Филипинскиот претседател до исламистите: Ќе ве изедам живи

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте изјави дека „лично ќе ги растргне и ќе ги изеде исламските милитанти од движењето Абу Сајаф, кои неодамна извршија терористички напад во неговото родно место.  –...
Исламска држава Европа исламисти џихадисти

Исламска држава фокусирана на Европа

Во редовите на Исламска држава се борат граѓани од повеќе од 100 земји во светот, а светската јавност доцни со адекватен одговор на тоа. Ова го рекол директорот на руската Федерална безбедносна служба,...
Страшна закана: „Македонијо, ти доаѓаат исламисти“

Страшна закана: „Македонијо, ти доаѓаат исламисти“

Страшна видео порака осамна на Интернет. Пораката е со име „Ние сме исламски калифат – касида“, а Македонија е на листата земји кои според нив треба да се освојат. Тука се и Србија, Црна Гора, Хрватска,...
islamisti1-ubistvo

(ФОТО+ВИДЕО) Се сменија улогите – Сиријски терористи масовно убиваат џихадисти

Терористичка група од Сирија објавила видео во кое се прикажува масовно погубување на припадници на Исламската држава. Исламистите овој пат се нашле во улога на жртви, облечени во црно, додека нивните...
Исламисти убија осум полицајци при папад на полициска станица во Сомалија

(ВИДЕО) Исламисти убија осум полицајци при папад на полициска станица во Сомалија

Исламистичката група „Аш Шабаб“, која се закани со напади за време на Рамазан, нападна полициска станица во сомалискиот град Афгој, на 30 километри од Могадишу, при што загинаа осум полицајци, јави полицискиот...
isis-dzihadisti-500

Расте бројот на француски исламисти во Ирак и во Сирија

Зголемен бројот на француски државјани кои им се приклучиле на радикалните исламисти во Ирак и Сирија, истакнал францускиот министер за внатрешни работи, Бернар Казанев. – Бројот на француски радикални...
0000239928-article2

Џихадистите тврдат дека го убиле францускиот заложник во Алжир

Исламистичката група „Џунд ал-Кхилафа“ дел од Исламската држава, со видео порака поладнево тврди дека го обезглавила францускиот заложник 55-годишниот Ерве Гурдел, киднапиран во Алжир, пренесува...
isis

Во Азербејџан уапсени 26 осомничени исламисти

Полицијата во Азербејџан уапси дваесет и шест лица, осомничени дека се бореле во редовите на организацијата Исламска држава и други исламистички групи во Сирија. Сите уаспени се државјани на Азербејџан....
Nytimes_hq

„Њујорк тајмс“: Најголем дел од џихадистите се од Турција

Еден од најголемите извори на странски борци за екстремистичката група „Исламска држава“ е Турција, пишува „Њујорк тајмс“. Весникот се повикува на турски владини претставници и медиумски информации. Во...
513399_dejvid-hejns02foto-ap_ff-470x272

Исламистите ликвидираа хуманитарец

Радикалната „Исламска држава“ брутално го ликвидираше британскиот хуманитарец Дејвид Хејнс, кој беше заробен од екстремистите минатата година, додека работел за француската агенција ACTED. Видео снимката...
abu-valid-teroristi-dzihad-1404083790-525773

ИСИЛ: Христијаните да си ги избричат главите и да стават црвени ленти околу вратот

Исламскиот проповедник кој врбува нови членови за потребите на групата Исламска држава Ирак и Леванте, Абу Валид (35), за време на собир во Британија најавил дека христијаните ги чека застрашувачка судбина...
130129172315-john-kerry-nominated-accepted-story-top

Кери: САД ќе му помогне на Ирак од воздух

Џон Кери, државниот секретар на САД изјави дека Вашингон размислува да и помогне на ирачката влада во борбата со исламистите преку воздушни напади, но и за тоа дека се отворени за разговори со соседен...

Најчитани вести