среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Tag Archives: islamska drzava

германија тероризам

АНАЛИЗА: Тероризмот во Германија – успешни и спречени исламистички напади

Во понеделникот, на 19 декември, во околу 20 часот (по локално време) камион влета во толпа луѓе на традиционален божиќен базар во федералната германска престолнина Берлин. Неколку часа подоцна, берлинската...
Исламска држава Европа исламисти џихадисти

ФОТО: Најновото руско оружје на „Исламска држава“ сее страв и трепет

Џихадистите на „Исламска држава“ сеат страв и трепет кај своите непријатели на боиштата во Сирија со своето најново руско оружје. Имено, тие успеале да претворат камион кипер од типот БелАЗ, кој во...
irak-ofanziva-islamska-drzava

Ирак тргна во голема воена офанзива против “Исламска држава„

Ирак тргна во голема воена офанзива против „Исламска држава“, денес почна операција за ослободување на провинцијата Анбар, јавуваат светските новински агенции пренесува Нетпрес. Пред околу два месеци...

Најчитани вести