понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Tag Archives: истрага

© AFP 2017 / Saul Loeb

Трамп сепак не е под истрага

Правниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп изјави во неделата во низата телевизиски интервјуа дека Трамп не е под истрага којашто се однесува на наводното мешање во Русија во американските...
lafargeHolcim

Франција истражува своја компанија за финансирање тероризам во Сирија

Франција покрена истрага за активностите на француско-швајцарскиот производител на цемент и градежен материјал „LafargeHolcim“, објави во вторникот државниот обвинител во Париз. Истргата бил отворена...
30intel1-master768

Сенатската комисија ја побара сета документација од кампањата на Трамп

Комисијата на американскиот Сенат а разузнавачки прашања која го истражува наводното руско мешање во американските претседателски избори минатата 2016 година, побара од политичките организации од...
trump

Нови моменти од истрагата за „руските врски“ на Трамп, Коми се согласи да сведочи на отвореното сослушување

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот беше повторно под притисокот за тоа дека негов виш советник е „лице од интерес“ во истрагата за наводните можни тајни договори со Русија во текот...
asans izvestaj on

Шведското обвинителство ја запре истрагата против Асанж

Шведските обвинител објавија во петокот дека е се откажат од истрагата по обвинувањата за силување против Австралиецот Цулијан Асанж со што завршува седумгодишната правна сага против основачот на...
Ендрју Меккејб

Шефот на FBI вети дека ќе објави евентуално мешање во истрагата за наводната поврзаност на Русија и кампањата на Трамп

Вршителот на должноста директор на американското Федерално биро за истраги (FBI) Ендрју Мекејбво четвртокот во дека Разузнавачкиот комитет на Сенатот ќе го извести за каков и да е евентуален обид за...
soros tas

Делегацијата на Конгресот ќе ги истражува одметнатите американски амбасадори на Обама на Балканот

Делегација на американскиот Конгрес предводена од републиканецот Боб Гудлајт е во „итна мисија“ во регионот со растечки тензии, каде што се уште е на сила „губитничката политика на Сорос и Обама“...
133632719

МВР отвори истрага за евентуално три наместени натпревари

До одделот за интегритет во ФФМ преку телефонската линија за пријавување неправилности на фудбалските натпревари 0800-15-800 прифатена е дојава за недозволено влијание и нерегуларности на три натпревари...
трамп

Белата куќа: Не постои сомневање дека Трамп е под истрага

Нема основа да размислувам дека претседател е цел на каква и да е истрага, рече тој на прес-конференција. Трамп во саботата без да изнесе докази напиша на Твитер дека за време на претседателската кампања...
јорм

ЈОРМ: Поранешни функционери на МВР под истрага за изборни нерегуларности

Како што соопштуваат од ЈОРМ, делата за кои се водат постапките се вршени во текот на 2014 и 2016 година. Постојат основи на сомнение дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку различни форми...
kristofer-smit

Конгресменот Смит инсистира на истрага за амбасадорот Бејли: Имаме извори кои покажуваат застранување и поддршка на леви групи

Свиркачот од Македонија ни обезбеди некои вознемирувачки информации дека амбасадата во Скопје поддржувала крајно левичарски веб сајтови и невладини организации кои заземале страна на изборите и...
99513544

Лавров инсистира на детална истрага на нападот на хуманитарниот конвој

Лавров, на седницата на Советот за безбедност на ОН, посветена на Сирија, истакна дека прекинот на огнот, кој беше усогласен на 9 септември со САД, може да функционира само ако постои сеопфатен пристап...
По тридневна пауза, Блатер се врати на работа

По тридневна пауза, Блатер се врати на работа

Блатер би требало да се обрати на вработените на редовниот заеднички состанок. Првиот човек на ФИФА е соочен со можна суспензија од Етичката комисија поради тоа што против него се води кривична истрага. Неговиот...
Продолжува истрагата за случувањата во Диво Насеље

Продолжува истрагата за случувањата во Диво Насеље

Надлежниот обвинител од обвинителството за гонење организиран криминал и корупција прибрал дел од доказите во рамки на истрагата за расветлување на случувањата во кумановско Диво насеље на 9. мај...
За Заев ДИК е демократска независна институција на која и се радуваме сите, но сега ќе ги бојкотира изборите

Денеска ќе се пресече дали во понеделник ќе му се суди на Заев за „Пуч“

Според весникот „Дневник“ истекува законскиот рок во кој надлежниот судија треба да одлучи дали ќе закаже главна расправа за предметот „Пуч“ во кој меѓу обвинетите е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Според...

Најчитани вести