четврток, 29 јуни 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: изложба

bienale-1

Свечено отворање на македонскиот павилјон на 57-то Биенале во Венеција

Во просториите на Сале д’Арми (Sale d’Armi), во престижниот изложбен простор Арсенале во Венеција, денеска свечено ќе биде отворен Павилјонот на Република Македонија во рамки на 57-то издание на Биеналето...
3682

Уметничките дела на Шпицвег и Вурм во виенскиот Леополд музеј

Изложбата под наслов „Карл Шпицвег – Ервин Вурм; вкусно! вкусно?“која опфаќа 115 дела на германскиот сликар од периодот на бидермајерот Шпицвег и современиот австриски уметник Вурм, кој оваа година...
Foto pikselacija

Инвентивни проекти на македонски автори на „Скопје креатива 2017“

Инвентивни проекти на македонски автори и дизјанери ќе бидат дел од содржините на претстојниот фестивал на креативни индустри „Скопје Креатива 2017“, кој ќе се одржо од 4 до 6 мај во Младинскиот културен...
kultura 00

Бурните 20-ти кои ја изменија Америка

Фигури на архангелите, коишто чекорат по облакодерите, е еден од највпечатливите експонати на изложбата под наслов „Векот на џезот: американскиот стил во 1920-те години“ отворена оваа седмица во Њујорк. На...
сезона

Со изложби на кучиња почнува новата кинолошка сезона

По овој повод Сојузот организира две меѓународни CACIB изложби за сите раси на кучиња на Скопски саем. По завршувањето на изложбите и изборот на најубавите кучиња од сите пријавени, ќе се избират и најубави...
доба

Изложба на дописни картички на лица во трето доба

Беа доделени и награди за најдобрите три дописни картички – трета за „Љубовта лечи се“ на Богдан Николиќ, втора за „И кога сонцето грее не затскривај се, помагај“ на Ратка Павлова, и прва награда...
Самостојна изложба на Сотир Хаџи-Николов во Дојран

Самостојна изложба на Сотир Хаџи-Николов во Дојран

Во галеријата во Стар Дојран синоќа беше отворена прва самостојна изложба на Сотир Хаџи-Николов насловена „Сеќавања”, која е трет настан од манифестацијата „Дојран – град на културата“. На изложбата...
izlozba-naslovna

ФОТО: Отворена изложбата „Скопје 1963 – пред и потоа“

По повод одбележувањето  52 години од катастрофалниот земјотрес што во 1963 година Скопје го остави во урнатини, вчеравечер во Музеј на град Скопје градоначалникот, Коце Трајановски ја отвори изложбата...
izlozba-na-fotografii-makedonija-izrael

Изложба на фотографии од Македонија и од Израел на Скопско лето

Изложба на фотографии од авторите Кери Харт од Израел и Љупчо Благоевски од Македонија насловена „An Israeli eye on Macedonia, a Macedonian eye on Israel“ беше отворена синоќа на платото пред Меморијалниот центар на холокаустот...
Промоција на CD од Стојков  и изложба на слики од Запров

Промоција на CD од Стојков и изложба на слики од Запров

Во мултимедијалниот културен  центар „Матица екслузив“ во Скопје утре во 19 часот, ќе биде промовирано CD од творештвото на познатиот композитор, музиколог и универзитетски професор Стојан Стојков....
kuchinja_2

ФОТО: Прва национална изложба на расни кучиња

Во неделата се одржа Првата по ред национална изложба на сите расни кучиња „С.А.С Радовиш 2015“.На изложбата присуствуваа излагачи од државата и странство, а беа пријавени вкупно 124 кучиња и околу 44...
dela

Делата од ликовната колонија „Скопје 2014“ изложени во Музеј на град Скопје

Изложба на дела работени на 9. Меѓународна ликовна колонија „Скопје 2014“ е поставена во Музејот на град Скопје. Изложбата е во рамки на манифестацијата за одбележувањето на 70-годишнината од ослободувањето...
DSC_8855

Мултимедијалнa изложба „Патување низ историјата на Џезот“ во организација на Македонски Телеком и Т-Мобиле Македонија

Од 7-ти до 19-ти октомври, во иновативниот центар на Македонски Телеком кој се наоѓа на плоштадот Македонија, ќе се одржи мултимедијална изложба под името „Патување низ историјата на Џезот“. Оваа изложба...
јаболкобер-630x315

Со изложба од уметници од Преспа, отворен јаболкобер

Во Домот на културата „Драги Тозија“ во Ресен, сместен во познатиот ресенски Сарај, денеска беше отворена четвртата изложба на уметници од Преспа, со која беше означен почетокот на годинешниот Преспански...
(16) The Beauty of Macedonia

(ФОТО) Фотографии од Дејан Крајчевски изложени во Германија

Во Универзитетската библиотека во Бохум, Германија, во тек е изложба на триесет и пет фотографии од Дејан Крајчевски, филмски професионалец и член на Друштвото на филмски професионалци на Македонија....

Најчитани вести