сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: камиони

возила

Снегот го отежна сообраќајот, забрани за камиони на планинските превои

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на планинските превои Стража, Маврово, Пресека и Ѓавато, информира диспечерскиот центар на ЈП „Македонија пат“ во извештајот за состојбата на патиштата...
пресека

Укината забраната за камиони на превојот Пресека

Како што соопшти Автомотосојузот на Македонија, сообраќајот за камиони е повторно востановен од 09:30 часот.
плетвар

Забрана за камиони на Плетвар

Забраната е воведена во 10:30 часот.
евзони

Околу 70 камиони заглавени на Евзони, чекаат влез во Грција

Како што соопшти МВР, утринава е остварен контакт меѓу раководителот на смена на Полициската станица на граничниот премин Богородица  со раководителот на смена на граничниот премин Евзони во врска...
правци

Забранет сообраќајот за камиони на неколку патни правци

Сообраќајот на државните патишта утрово се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи од ЈП Македонијапат.  Поради ниски температури...
zabrana-kamioni500

Забрана за камиони на патниот правец Берово- Виница- Кочани

Воведена е забрана за движење на тешки моторни возила на патниот правец Берово- Виница- Кочани, додека за останатите возила задолжително е користење на зимската опрема. Како што соопшти АМСМ, забраната...
делчево

Забрана за камиони кон граничниот премин Делчево

Сообраќајот за патнички моторни возила се одвива нормално.
забрана

Забрана за камиони на Деве Баир, Ѓавато, Буково, Стража, Пресека и Маврово-Дебар

Според Автомотосојузот на Македонија, сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и во зимски услови, по влажни коловози, а во западниот дел наместа со остатоци од снег по интервенција на екипите...
бих

Македонец тешко повреден со судир на два камиона во БиХ

Несреќата се случила утринава во 8.40 часот кај месноста Дреново. Повредениот македонски државјанин, веднаш бил пренесен во клиничкиот центар во Бања Лука.
правец

Сообраќајот во зимски услови, забрана за камиони на неколку правци

Според информациите на веб страницата на скопскиот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, утринава реализирани се сите планирани полетувања и слетувања. На патиштата низ државата сообраќајот се...
ѓавато

Укината забраната за камиони на „Ѓавато“

Се уште важат забраните за сообраќај на камиони на патните правци Гостивар-Маврово-Дебар и  Гостивар-Стража-Кичево. Според Диспечерскиот центар, сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни...
k

Промовиран првиот камион произведен во Македонија

Велешката компанија Брако започна со производство на камиони за вакумско чистење на градските улици. Овој камион е резултат на заедничкото партнерство на Брако со италијанската компанија Биострада....
kkkamion

Потребни се професионални возачи

Од Министерството за транспорт и врски објавуваат дека со зголемувањето на влечни возила од 2009 година кога изнесувале само 6357, на 10,770, паралелно се зголемува и побарувачката за мимимум 4413 лица како...
kamioni

Забрана за тешки товарни возила за време на викендите

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива тековно по суви  коловози. Во клисурите и усеците можни се помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Делчево, Виница – Берово, Маврово – Дебар...
001

Парите на туристите може да влезат, камионите нека чекаат

Редица од десетици македонски камиони паркирани еден до друг. Возачите со ширум отворени врати и прозорци чекаат да дувне за да се оладат од топлото време. Други ѕиркаат затскриени во малата сенка што...

Најчитани вести