петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 42

Tag Archives: кибернетички напад

hakeri severna koreja

Севернокорејски хакери осомничени за создавање на вирусот WannaCry

Експерти за кибернетичка безбедност наводно пронашле докази коишто може да ја поврзат Северна Кореја со глобалниот кибернетички напад со вирусот WannaCry со кој се погодени повеќе од 300.000 компјутери ширум...
haker

Над 200.000 жртви од глобалниот кибернетички напад, можен е нов

Глобалниот кибернетички напад од петокот погодил повеќе од 200.000 жртви во најмалку 150 земји, изјави во неделата директорот на Европол Роб Вајнрајт, додавајќи дека таа бројка може да биде и поголема кога...
hakerski napad

Расте бројот на жртвите од кибернетичкиот напад во светот, Британец случајно го запре ширењето

Досега се евидентирани „повеќе од 75.000 жртви“ на бранот кибернетички напади со таканаречениот изнудувачки софтвер „ransomware“ кој во петокот ноќта погоди компјутерски мрежи на компании и државни институции...

Најчитани вести