понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Tag Archives: концерт

sara mejz 01

Сара Мејс одржа спектакуларен концерт во Драчево (ФОТО)

Уникатната македонска поп ѕвезда Сара Мејс, во саботата вечерта одржа спектакуларен концерт во Паркот на бранителите во населбата Драчево. Сара Мејс пред неколку години со својата појава донесе освежување...
cetkar

Голем медиумски успех на Четкар во Тајланд (ФОТО)

Владимир Четкар во саботата вечерта по локално време настапи на најпопуларниот џез фестивал во Тајланд, Хуа Хин Џез Фестивал кој се одржа во монденскиот Тајландски туристички центар Хуа Хин. Македонскиот...
mob-640x294

Концерт на хорот и оркестарот на МОБ на Скопско лето

На Скопско лето вечер концерт ќе одржи хорот и оркестарот на Македонската опера и балет. На програмата е Реквием од Моцарт, под диригентство на Иван Еминовиќ, во режија на Дејан Прошев. Како солисти...
zdravi mladi

Фестивал на нова музика „Здраво Млади“

Десет изведувачи од шест различни држави на две бини ќе настапат на седмото издание на фестивалот на нова музика „Здраво Млади“ што вечер ќе се одржи во Младинскиот културен центар во Скопје. На фестивалот...
grande

Десетици илјади против тероризмот на концертот на Аријана Гранде во Манчестер (ВИДЕО)

Американската поп-пејачка Аријана Гранде настапува во неделата вечерта на добротворниот концерт „Го сакаме Манчестер“ на кој околу 50.000 луѓе му кажаа „не“ тероризмот по крвавиот терористичките...
rock am ring

Рок фестивалот во Германија продолжува, терористичката закана не е потведена

Музичкиот фестивал Rock am Ring, најголемиот во Германија од тој тип, кој беше евакуиран во петокот вчерта поради терористичка закана, ќе продолжи имајќи предвид дека секоја потенцијала закана е отстанета,...
_96326610_hi039842257

Аријана Гранде ги посети обожавателите ранети на концерт во Манчестер

Американската поп пејачка Аријана Гранде ги изненадила во петокот своите обожаватели кои се повредени во смртоносниот бомбашки напад на нејзиниот концерт во Манчестер минатата седмица, посетувајќи...
germanija policija koncert

Двајца соработници на рок-фестивалот Rock am Ring уапсени под обвинение за подготовка на терористички напад

Германската полиција привела двајца соработници на компанијата којашто дава услуги во организацијата на познатиот рок-фестивал Rock am Ring, кој се оджува во близина на местото Нирнбург, во федералната...
filha 01

Капиталниот проект на Македонската филхармонија е целосно завршен, во недела првиот концерт (ГАЛЕРИЈА)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го посети во саботата, ден официјалното предавање во употреба, целосно завршениот објект на Македонската филхармонија кој е еден од најкапиталните проекти...
simon trpceski

Трпчески премиерно го изведе „Македонисимо“ пред германската публика

Германската публика во германскиот град Лудвидсбург имаше можносто во четвртокот вечерта премиерно да го слушне новиот проект на светски прославениот македонски пијанист Симон Трпчески насловен...
tanec veles

Целовечерен Велигденски концерт на „Танец“ во Велес

Светски прославениот Ансамбл за народни песни и игри „Танец“ во петокот вечерта во преполната сала на новиот театар во Велес одржа целовечерен Велигденски концерт, кој беше бурно поздравен од публиката,...
mandonlinski orkestar mkc

Мандолинскиот оркестар на МКЦ со концерт ќе ја одбележи 35-тата годишнина

Мандолинскиот оркестар на Младинскиот културен центар (МКЦ) во четвртокот вечерта ќе одржи концерт по повод 35 години од постоењето, а влезот за посетители е слободен. Членовите на оркестарот од сите...
133632719

Со ексклузивен концерт на 21 мај ќе биде отворен новиот објект на Македонската филхармонија

Ова денеска на прес-конференција пред објектот го истакна министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска, која рече дека во рамки на програмата ќе биде изведено дело на еден од основоположниците...
меј

Концерт на виолинистката Ванеса Меј на 15 мај во Скопје

Ванеса Меј Венкорн Николсон професионално позната како Ванеса Меј е британска мега популарна виолинистка. Атрактивната и популарна виолинистка некогаш била нарекувана „чудо од дете”, а сега е една...
„руска бајка“

„Руска бајка“ – новогодишен концерт на МОБ на 1 јануари

Концертот со наслов „Руска бајка“, под диригентство на Иван Еминовиќ, ќе се одржи во реновираниот Салон на Македонската опера и балет. На програмата се дела од Прокофјев, Чајковски, Шостакович, Рахмањинов,...

Најчитани вести