вторник, 6 декември 2016  |  Вести денес: 45

Tag Archives: кошарка

истанбул

Успешен настап на младите македонски кошаркари во Истанбул

Во рамките од проектот „Заедно до 16 години“, а во соработка со македонската и турската кошаркарска федерација, избраниците на Александар Јованчев од Истанбул се враќаат непоразени. Тие беа подобри...
цедевита

Висок пораз на МЗТ Скопје на гостувањето кај Цедевита

Јуре Лалиќ со 14 и Стефан Синовец со 10 поени беа единствени со двоцифрен ефект во гостинскиот состав кој настапи ослабен без Ксавиер Темс, кој задутре се враќа од САД и ќе биде во составот за следниот...
дреновац

Дреновац во тимот на колото

Тој во победата над ФМП (89:68) учествуваше со 24 поени и три скока, односно 25 индексни поени, доволно за да се најде во тимот на 10. коло. Најкорисен кошаркар во десеттата рунда е Лука Бабиќ од Цедевита со...
цска

ЦСКА Москва останува непоразена и по петиот натпревар

ЦСКА во натпреварот одигран синоќа во Атина, го совлада Олимпијакос со 81-75, со што ја оствари петата победа во исто толку одиграни средби сезонава. На другите два натпревари одиграни синоќа, Бамберг...
аба

Шести пораз за МЗТ Скопје во АБА лигата

„Сино-белите“ без повредените тројца првотимци (Дреновац, Клоф и Симоновски), не можеа да го избегнат шестиот пораз во регионалното натпреварување, иако во повеќе наврати резултатски се доближуваа...
133363420

Почеток на новата сезона во кошаркарската АБА лига

Македонија годинава ќе биде претставувана од МЗТ Скопје Аеродром и дебитантот во ова натпреварување Карпош Соколи. МЗТ Скопје утре гостува кај актуелниот шампион во лигата Црвена ѕвезда, додека Карпош...
133356174

МЗТ Скопје Аеродром го освои суперкупот во кошарка на Македонија

Актуелниот македонски шампион забележа победа со 87:84 против Карпош Соколи во финалето на фајлан-фор турнирот кој изминатите два дена се одржуваше во СЦ „Јане Сандански“.Иако МЗТ Скопје во третата...
62a30bf65b2862028d0f6a706700ea46_r900x493

НБА: Кливленд и Сан Антонио продолжуваат со одличните игри

На Кливленд му требаат дополнителни пет минути за да го оствари осмиот триумф во низа и тоа на гостински терен кај Далас со 110:107. Не треба да се кажува дека прво име на теренот повторно беше Леброн Џејмс,...
NBA: San Antonio Spurs at Brooklyn Nets

НБА: Сан Антонио го “прегази” Бруклин, Голден Стејт стигна до 32-та победа

Сан Антонио запиша убедлива победа во еден од трите синоќешни дуели во НБА лигата победувајќи го Бруклин со 106:79, кој продолжи да ниже порази па се втор најлош тим на Истокот. ЛаМаркус Олдриџ беше незапирлив...
cleveland

НБА: Леброн ја “растури” Филаделфија

На еден од најквалитетните кошаркари во светот малку му недостасуваше да дојде до трипл-дабл против Филаделфија 76 бидејќи заврши со 37 поени, 7 скока и 9 асистенции, а неговиот Кливленд славеше со 95:85....
himki

Химки со минимална победа во руското дерби

Химки ја совлада ЦСКА Москва пред своите гледачи со 91:89 во руското дерби од првото коло во Топ 16 фазата. Избраниците на Римас Куртинаитис во поголемиот дел од средбата имаа негатива, но на крајот на...
Cleveland Cavaliers v Atlanta Hawks - Game One

НБА: Леброн со победа си го прослави роденденот, Хорфорд ги “реши” Рокетси

Леброн Џејмс со 34 поени го предводеше Кливленд до победа од 93:87 на гостувањето против Денвер, во чии редови се истакна и Никола Јокиќ со 10 поени и 7 скока. Кевин Дурант и Расел Вестбрук, пак, заедно постигнаа...
rajan-vajt

Рајан Вајт е новата аквизиција на Кожув

Станува збор за Рајан Вајт, американски интернационалец кој игра на позицијата плејмејкер. Кариерата ја започнува во Универзитетот Тексас, а прв професионален клуб му е Алборг од Данска каде во сезоната...
mzt-mega-leks

МЗТ Скопје со несреќен пораз на домашен терен

Кошаркарите на МЗТ успеаја да се вратат од двоцифрена негатива и во самиот финиш го контролираа резултатот, но потклекнаа во клучните моменти, промашија пет слободни фрлања во последната минута, па...
nba

НБА: Џордан со емотивна порака до Коби, Кари и Марјановиќ играчи на вечерта

Најголемиот играч во историјата на НБА лигата и кошарката воопшто Мајкл Џордан на најубав начин го испрати својот легитимен наследник во кошаркарска пензија. Се разбира, станува збор за Коби Брајант...

Најчитани вести