четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 19

Tag Archives: кражба

policiska lenta 01

Српски државјанин лажно пријавил кражба во Струга, па бил кривично пријавен

Полицската станица во Струга поднела кривична пријава против српски државјанин кој лажни пријавил кражба од неговото возило, информираше во четвртокот СВР Охрид. Поради постоење основи на сомнение...
policija-1

Охриѓанец осомничен за тешка кражба на работилница за намештај

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 37-годишниот Р.Ј. од Охрид, кој казненото дело го сторил во временскиот период од...
nlb-tutnska-1

Обвиненија за осум лица за кражбата во НЛБ Тутунска

По спроведување на детална и сеопфатна истражна постапка и утврдување на фактите во предметот за кривично правниот настан во НЛБ Тутунска банка, Основното јавно обвинителство – Скопје денеска до...
policija ilustracija

Кичевец се обидел да ограби шнајдерска работилница

Жител на Кичево заработи кривична пријава откако неуспешно минатиот месец се обидел да ограби шнајдерски дуќан, информираше во петокот СВР Охрид по добиеното изестување од Полициската станица Кичево. Поради...
teatar bitola

Украдено огнено оружје реквизити од Битолскиот театар

Изминатата ноќ засега непознат сторител или сторители од Народниот театар Битола украле неколку парчиња огнено оружје и муниција, меѓу кои отстапени на театарската куќа од страна на СВР Битола, информираше...
foto 13

Десетина возила искршени и ограбени во комплексот „Гранд Престиж“ (ФОТО)

Зесега група од непознат број сторители во подземните гаржи во станбениот комплекс „Гранд Престиж“ изминатава ноќ обиле повеќе од десет возила, а интересно е што крадците се определиле за поситни...
полиција

Нападнат возач, разбојниците му го одзеле возилото

Две машки лица ноќеска околу 2 часот по полноќ на булеварот „Гоце Делчев“ нападнале возач и му го одзеле возилото. Како што информираат од МВР напаѓачите со возило марка „ровер“ со непознати таблички...
Крадец-520x390

Охриѓанец пријавен за тешка кражба

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 22-годишниот С.И. (22) од Охрид. Имено, со намера противправно да присвои туѓи предмети,...
132593697

Кривични за две лица кои извршиле 21 кражба

Според МВР, Б.В. и М.Ј. ги извршиле кражбите во период од средината на ноември до крајот на декември минатата година на подрачјето на град Скопје, претежно во попладневните часови, во вкупно 21 објект...
115125055

Кражба во спортска обложувалница во Скопје

Како што соопшти денеска МВР, крадецот со тупаница го удрил вработениот и од рацете му одзел една црна ќеса во која имало околу 200.000 денари. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно...
policija-7

Кражба во викендичка, сопственикот врзан со електричен кабел

Според МВР, О.М. насилно, заканувајќи се со пиштол, на З.С. и В.Д. најпрво им наредил да влезат внатре каде што веќе бил Б.К. По ова, ги врзале со кабел, извршиле пребарување и кражба. СВР Куманово поднесе...
opozarena-suma

Кражба во стан во Скопје

Според МВР, кражбата се случила меѓу 19 и 00:10 часот во стан на улицата „Хераклеа“, сопственост на Х.К. (43). Сторителот, засега се уште непознат, со погоден клуч или калауз ја отворил влезната врата, влегол...
накит

Од роднините украла накит вреден 40.000 евра

Четириесет и двегодишната З.М. од с. Симница, гостиварско, заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела кражба. Во јуни 2016 година пријавената, искористувајќи...
мексико

Во Мексико е прогласена тревога поради кражба на контејнер со радиоактивни материи

Тревога во државите  Керетаро, Идалго, Мексико, Гуанахуато, Сан Луис Потоси и Мичокоан поради украден извор на радијација. Ако го видите не го отворајте, јавете се во полиција, напиша Пуента. Тој не...
дуќан

Продавачка спречила кражба во дуќан во Прилеп

Тој влегол во продавницата и од вработената ги побарал парите. Таа се исплашила, ја отворила задната врата од продавницата и почнала да вика по сопственичката. Во тој момент сторителот и се доближил и...

Најчитани вести