среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: латинска америка

venecuela

Латинска Америка ја отфрли заканата на Трамп за Венецуела со воена операција

Откако со месеци го напаѓаа непопуларниот левичарски претседател на Венецуела, Николас Мадуро, државите од Латинска Америка силно се спротиставија на американската закана со воена интервенција во...
Папата во Латинска Америка повика на единство преку верата

Папата во Латинска Америка повика на единство преку верата

Папата Франциско на вчерашната миса одржана во еквадорскиот главен град Кито ги повикал граѓаните на Латинска Америка да се осврнат кон заедничките христијански корени, како инспирација за надминување...
inflacija

Рекордна инфлација ја тресе Латинска Америка

Инфлацијата во Венецуела достигна 56,2 отсто во 2013-та година што е рекорд за Латинска Америка, но трендот се променил во последните два месеца, по владините мерки за контрола на цените, соопштиле тамошните...

Најчитани вести