вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 39

Tag Archives: лидер

Солиден рејтинг и во време на криза

„Стандард и Пурс“ не оценува со ББ – со стабилен изглед, ниво кое го држиме веќе неколку години, иако во минатото имавме и ББ +. Слободните економски зони ќе бидат генератор на економскиот раст, особено...

Три основи за пониска невработеност

Стапката на невработеност во Македонија ќе продолжи да се намалува – покажуваат проекциите на домашните и на меѓународните финансиски институции. Капиталните проекти го стимулираат градежништвото...
даноци

Ниските даноци – поттик за бизнисот

На домашните компании им остануваат стотици милиони евра за инвестирање во развој на бизнисот. Добрата даночна политика и спроведените реформи од страна на владата на ВМРО-ДПМНЕ за намалување на бирократските...
плати

Во Македонија се делат повисоки плати

Заводот за статистика објаснува дека растот се должи на повисоките плати во секторите: уметност, забава и рекреација, информатичко – комуникацискиот сектор, стручните, научни и технички дејности,...
самит

Глобален самит: Жената е најупорен и најуспешен лидер

Според сопругата на претседателот на Република Македонија, Маја Иванова, која е покровител на настанот, само со љубов, посветеност, залагања и упорност може да се биде успешен и да се постигнат зацртаните...
лидер

Инвеститорите пет пати повеќе веруваат во економијата на ВМРО, од на СДСМ

Од Министерството за финансии велат дека намалената каматна стапка се должи на големата побарувачка од страна на инвеститорите, кои на аукцијата побараа да купат државни хартии од вредност во износ...
оружје

Грчката полиција пронајде оружје кај лидер на екстремно левичарска група

Рупа (48) била во бегство од 2011 година, а уапсена во четвртокот во Атина заедно со 25-годишниот Константин Атанасопулу. Две жени почнаа во петокот заедно со партнерот на Рупа, Никос Мазиотис, штрајк со глад...
избори

63 пратеници за стабилна држава

Има само еден начин да се излезе од оваа криза, а тоа е поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за 63 пратеници. Не е прашање дали ќе победи ВМРО-ДПМНЕ, туку да победи со доволен број пратеници за да се излезе...
носителот

Лидер: Реална програма за реални потреби

„Реално 2017-2020, работа, сигурност, напредок“ нуди повисоки плати и пензии, нови работни места, 600 милиони евра за земјоделски субвенции, нови автопатишта и друга инфраструктура, поддршка за приватниот...
зоните

ЛИДЕР: Рекорден раст на извозот од зоните!

„Извозот како процент од БДП годинава ќе достигне 50 проценти. Неопходно е да креираме пораст на извозот како процент од БДП и во тоа странските директни инвестиции имаат клучна улога. Тие носат продуктивност...
багдади

Лидерот на ИД ги повика војниците да го одбранат Мосул

– Светата војна, која ја водиме денес, само го потврдува нашето уверување дека чекориме по патот на победата, рече Багдади во аудиоснимка, објавена во медиумот Ал Фуркан, близок до ИД. – Да ги браните...

Убиен лидерот на ИД одговорен за киднапирањето на Салопек

Убиен лидерот на ИД одговорен за киднапирањето на Салопек. Египетските безбедносни сили наводно го убиле Абу ал – Касим, за кој се верува дека стои зад киднапирањето на хрватот Томислав Салопек, пишува...

Лидерот на турските Курди бара поддршка за мир

Селахатин Демирташ, политичкиот лидер на турските Курди ја повика меѓународната заедница да ја осуди „новата неправедна војна“ на Анкара против Курдите и побара од ЕУ да се заложи за постигнување...
Македонија регионален лидер во борба против трговија со луѓе

Македонија регионален лидер во борба против трговија со луѓе

Годинешниот Извештај за трговија со луѓе на Стејт Департментот на САД за 2015 година, објавен денеска покажа дека е Македонија е регионален лидер во борба против трговија со луѓе. САД и го честитаа успехот...

Висок член на ИД е убиен во Сирија

Американската армија соопшти дека висок член на ИД е убиен во Сирија, при воздушен удар на коалициските сили. Тој помагал за собирање средства и транспорт на оружје и доброволци за групата. Во удар...

Најчитани вести