недела, 23 април 2017  |  Вести денес: 1

Tag Archives: лига на шампиони

monako borusija

Монако уште еднаш ја совлада Борусија Дортмунд

Фудбалерите на Монако во реваншот од четвртфиналниот двомеч со Борусија славеа со 3:1, потврдувајќи ја победата од Дортмунд 3:2. Стрелци за францускиот претставник во Лигата на шампионите беа Килиан...
barsa juve

Јуве на „Камп Ноу“ ја умртви и обезоружи Барса

Фудбалерите на италијанскиот шампион Јувентус изборија пласман во полуфиналето на Лигата на шампионите, откако во реванш натпреварот во средата вечерта одиграа без голови против Барселона на нејзиниот...
real 1

Шпанците признаваат дека два гола на Реал биле нерегуларни

Вториот и третиот гол коишто ги постигна ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, во четвртифналниот меч со минхенски Баерн во вторникот, биле нерегугларни бидејќи Португлецот се наоѓал во офсајд,...
113420760

Јувентус и Лестер четвртфиналисти во Лигата на шампиони

Италијанскиот првак Јувентус и во вториот натпревар, овој пат одигран на домашниот терен, го победи Порто со 1:0 и со вкупни 3:0 оди понатаму. Стрелец на единствениот гол на натпреварот одигран на „Јувентус...
голови

Дури 14 голови на двата натпревари во Лигата на шампионите

На стадионот „Етихат“ во Манчестер беа постигнати осум гола, на натпревар исполнет со многу пресврти што го доби Манчестер Сити со победа над Монако со 5:3. Серијата на голови ја отвори Рахим Стерлинг...
шампиони

Комплетирано деветтото коло во ракометната Лига на шампиони

Ова воедно беа и последните натпревари во елитната лига во оваа календарска година, бидејќи следното, 10.коло, ќе се игра во февруари следната 2017 година, две седмици по завршувањето на Светското првенство...
шампионите

Ракометарите на Вардар по нова победа во Лигата на шампионите

Во редовите на Вардар истакнуваат дека се подготвени за успех со напомена да не им се повтори ланската сезона кога по четирите победи загубија во 5.коло на гостувањето во Колдинг. Македонскиот првак...
barcelona

ЛШ: Барса ја “демолираше” Рома, Арсенал рутински против Динамо

Два гола на Суарез, два на Лионел Меси и по еден гол на Пике и Кореиа ја одбележаа вечерта во Барселона која ќе остане за паметење. Имаше и по еден промашен пенал на двете страни, кои не ги реализираа...
Баерн Минхен го декласираше Арсенал со 5:1 и уште еднаш покажа дека сезонава е меѓу главните конкуренти за титулата во ЛШ

Баерн го уништи Арсенал, Вилиан го “спаси” Мурињо

Ако во првиот меѓусебен меч пред две недели во Лондон доживеа несреќен пораз, синоќа Баерн го уништи својот противник со убедливи 5:1. Со головите на Левандовски, Милер и Алаба, Баерн уште во првото полувреме...
Реал со многу среќа стигна до победата против ПСЖ

Реал Мадрид со многу среќа стигна до победа против ПСЖ, Сити сигурен на гостувањето во Севилја

Реал Мадрид со победата над ПСЖ практично го обезбеди првото место во групата А, а Манчестер Сити со лесниот триумф над Севилја ќе биде најмалку втор во групата Д. Дефинитивно највозбудливо ќе биде...
Меси се обиде неколку пати, но не успеа да се запише во листата на стрелците

Рома извлече реми против Барселона, Адеми и Динамо славеа против големиот Арсенал

Натпреварот кој привлече најмногу внимание е гостувањето на актуелниот шампион Барселона во Рим, каде одигра нерешено против Рома. Каталонците беа тие кои го диктираа темпото во текот на целиот меч,...
Тери и Ивановиќ, заедно со Коста и Матиќ се "казнетите" кои вечерва нема да играат против Макаби Тел Авив

Мурињо се коцка со својата судбина – Челзи вечерва ќе игра без четири првотимци

Казната за ваквите очајни игри е одлуката на менаџерот Жозе Мурињо за првиот натпревар од Лигата на шампионите, кој Челзи ќе го одигра вечерва против шампионот на Израел, Макаби Тел Авив да не смета...
По лошиот старт во Калчото, Јувентус одлично ја започна Лигата на шампионите, победувајќи го Манчестер Сити на гости

Тимовите од Манчестер со порази стартуваа во ЛШ, стравична повреда заработи Лук Шо

Манчестер Сити одигра добар натпревар против минатогодишниот финалист Јувентус, но сепак беше поразен на домашен терен. Граѓаните поведоа во 57-та минута со автоголот на Џорџо Киелини, но токму во тие...
logo-liga-champion

Буфон: Сити е меѓу фаворитите за триумф во ЛШ, тоа дополнително не мотивира

Манчестер Сити има одличен старт во Премиер лигата, додека пак Јувентус во Серија А почна многу разочарувачки, каде сеуште не знае за победа. Сепак, ова е Лига на шампиони, влогот е сосема друг, мотивацијата...
Динамо Загреб убедлив и на домашен терен - со играч помалку го декласираше Скендербег

Валенсија испиша историја – пет шпански тима ќе играат во групната фаза од ЛШ

Динамо Загреб речиси целото второ полувреме го одигра со играч помалку, откако Португалецот Гончало во 48-та минута заработи црвен картон. Во тие моменти резултатот веќе беше 2:1, но тоа не го спречи хрватскиот...

Најчитани вести