понеделник, 29 мај 2017  |  Вести денес: 40

Tag Archives: Македонија

Stefan Vlahov – Micov

Патриоти и терористи

Во својата книга „1984“, Џорџ Орвел проникливо пишува за времето кога светските вредности ќе бидат превртени за 180 степени: „војната е мир, слободата е ропство, глупоста е моќ“. Орвел во 1948 година пишува...
Robin_O_Nil-500

Робин О’Нил: За мир на Балканот, Македонија мора веднаш во НАТО

Вели дека за мир на Балканот, Македонија мора веднаш во НАТО. -Со целосното членство во НАТО, Македонија ќе игра важна улога во обезбедувањето на стабилноста на балканскиот регион. Секако, со зачленувањето...
StefanVlahovMitcov

Потребна е единствена македонска опција

САМОСТОЈНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА Е МОЖНА ДОКОЛКУ ИМА СВОИ НЕЗАВИСНИ И САМОСТОЈНИ ЛИДЕРИ. Денес Македонија де факто и де јуре е окупирана држава, бидејќи и по 26 години од нејзиното осамостојување не...
1488022569

Руската амбасада написите во Sunday Times за Македонија ги нарече делириум

Руската амбасада во Скопје остро ги критикуваше написите во британскиот весник Sunday Times, наведувајќи дека објавил низа „лажни“ материјали за наводната „вмешаност“ на Москва во настаните во Македонија,...
nebojsa-stefanovic-foto-marina-lopicic-1399713866-459353

Стефановиќ: Односите меѓу Србија и Македонија не се лоши, но лош е односот на Заев кон Србија

Односите меѓу Србија и Македонија не се лоши, но лош е односот на Зоран Заев кон Србија и нејзините граѓани, изјави потпретседателот на владата и министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Коментирајќи...
StefanVlahovMitcov

Државата се брани до последен здив

На 12 август 1903 година војводскиот совет на Крушевската република на чело со Никола Карев донел одлука за повлекување на востаничките одреди кон планината. Единствен кој се спротивставил на оваа одлука...
bogdan

Илиевски: Нашата битка е битка за заедничка Македонија

Седумдесет и петти ден големо браво за сите. Одамна нè отпишаа, ама многу дни покажавме дека сме посилни, поистрајни и поупорни, бидејќи нашата битка е вистинска, немаме потреба ништо да измислуваме,...
gudlat

Јолевски: Соработката меѓу Македонија и САД придонесува за развојот на АРМ

Министрите за одбрана и надворешни работи, Зоран Јолевски и Никола Попоски во kасарната „Илинден“ – Скопје во четвтртокот се сретнаа со претставници на висока делегација од Конгресот на САД кои се...
Маја Залтевскa/CROPIX

Globus, Загреб: Заднината на битката за Македонија

Светските суперсили влегоа во битка за Македонија, а заднината на политичката криза во малата балканска земја е прашањето кој ќе ги контролира гасоводот и пругата, пишува во својата анализа загрепскиот...
sorko

Американски Спектатор: Делегација на Конгресот во тензичниот регион каде уште се спроведуваат пропаднатите политики на Сорос-Обама

Првиот човек на американската Правосудна куќа, републиканецот Боб Гудлат ја предводи 15-члената делегација на итна мисија во Грција, Босна и Херцеговина, Албанија, Македонија, Косово и Италија откако...
grcki-vesnici-735x400

„Имерсија“: Рама ја наложи коалицијата на албанските партии со СДСM и бара промена на Уставот

Развојот на настаните во Македонија, интервенцијата на Албанија, САД и ЕУ и сценаријата за голема Албанија и натаму се во фокусот на интерес на грчките медиуми, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Весникот...
logor

Македонска делегација на комеморација по повод 72-годишнината од ослободувањето на концентрациониот логор Матхаузен

По повод 72-годишнината од ослободувањето на концентрациониот логор Матхаузен во близина на Линц, во Австрија во неделата се одржа традиционалната комеморација и одавање почит на над 122.000 жртви во логорот. Во...
gjurkovikj

Ѓурковиќ: Меѓународната заедница е директно одговорна за тоа што се случува во Македонија

Српскиот геополитички аналитичар, Миша Ѓурковиќ, во гостување во дебатната емисија „Апостроф“, на телевизијата „АТВБЛ“ од Република Српска, коментирајќи ја состојбата во Македонија рече дека со...
mkd-rakomet-1

Македонија гостува на Исланд во квалификациски дуел за ракометното ЕП

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 21 часот и 45 минути во Рејкјавик против Исланд ќе го одигра натпреварот со кој ќе биде заокружено 4.коло во четвртата квалификациска група за Европското...
zlato

Македонија втора на Балканот според резерви на злато

Светскиот совет за злато (World Gold Council/WGC) објави нов попис на земјите кои ги имаат најголемите резерви на злато, а на прво место се САД со 8.133.5 тони. На листата се наоѓаат 100 најбогати земји, а на второ место...

Најчитани вести