среда, 7 декември 2016  |  Вести денес: 0

Tag Archives: мандат

images

Расправа за предвремен престанок на мандатот на Комисијата за лустрација

Со измените, опозициските пратеници бараат рокот на постоење на комисијата да се намали од две на една година од отпочнувањето со примената на Законот. Горан Сугарески од СДСМ, во текот на вчерашниот...
mimarakis-mandat

Лидерот на грчката опозиција доби мандат да формира влада

Лидерот на грчката опозиција доби мандат да формира влада. Утрово лидерот на Нова Демократија се сретна со претседателот Прокопис Павлопулос од кого го доби мандатот, а попладнево ќе се сретне со претседателката...
sobranfdhhfhfhie-600

Верификуван пратеничкиот мандат на Мирсада Асани од НДП

Собранието  денеска го верификуваше мандатот на пратеничката Мирсада  Асани, која доаѓа од листата на НДП. На денешната седница донесени се и одлуките за избор на претседатели, нивни заменици, членови...
6260B70E1E85584B8ADAA7BEF4000B69

Софија Куновска се „збогува“ со Град Скопје

На денешната седница советниците ја разрешија Софија Куновска од местото советник на Град Скопје бидејќи на предвремените парламентарни избори, граѓаните и доверија пратеничко столче во македонското...
vila-vodno-520x238

Претседателот Иванов денеска ќе го врачи мандатот за нова влада

Претседателот Ѓорге Иванов денеска попладне ќе му го врачи мандатот за остав на Владата на Република Македонија на Никола Груевски, претсдател на ВМРО ДПМНЕ. Груевски и ВМРО ДПМНЕ на предвремените...
ivanov-500

Иванов го почнува новиот претседателски мандат

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов...
drzavna-izborna-komisija-dik

Уверенијата за пратеничките мандати на СДСМ ќе им се врачат по пошта

На денешното доделување на уверенијата за пратенички мандат, не се појавија новоизбраните пратеници од опозицијата,  но  уверенијата ќе им бидат испратени по пошта на домашна адреса, изјави заменик-претседателот...
aleksandar v

Шест задачи за новиот мандатар на српската влада, Вучиќ

Фискална консолидација, промена на функционирање на јавните претпријатија, индустријализација, вработувања, преговори во Брисел и борбра против корупцијата се првите мерки на новата влада на Александар...
vucic

Вучиќ утре ќе состави нова Влада

Српскиот претседател Томислав Николиќ утре на лидерот на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ ќе му врачи мандат за формирање нова влада на Србија. Вучиќ, чија коалиција извојува убедлива...
ivanov-slika

ВИДЕО: Иванов: Се раководам од интересите на Македонија и нејзините граѓани

Претседателот на Република Македонија и кандидат за истата функција, Ѓорѓе Иванов, денеска ја промовираше својата програма, но пред граѓаните говореше за неговата работа изминативе пет години. Тој...
gorge-ivanov.jpg500

Иванов ќе се кандидира за втор мандат

Претседателот Ѓорге Иванов донесе одлука да ја прифати иницијативата за негово кандидирање за втор мандат како претседател на државата. Иванов во денешното обраќање до македонската јавност истакна...
eulex

Реструктуирање на Еулекс во две фази

Реструктуирање на мисијата на Еулекс ќе се одвива во две фази, тврди денеска приштинскиот медиум „Трибуна“ повикувајќи се на доверливи документи. Одлуката за реконструирање ќе биде донесена најдоцна...
Sredba so pretstavnici od mediumi (1)

Трајановски: Успешна година во која успешно се реализирани голем број проекти

Градоначалникотна Град Скопје, Коце Трајановски одржи предновогодишна средба со претставници на медиумите на која го презентираше сработеното во  изминатата година и најави дел од палнираните активности...