петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 41

Tag Archives: мандат

mandat

Заев е првиот мандатар во историјата кому се бараат гаранции за државата (ФОТО)

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е првиот мандатар на кого му се бараат гаранции за заштита на унитарноста и суверенитетот на државата. Откако ги потпиша гаранциите, Заев денеска го доби мандатот за...
817B27CD-F1FA-4959-8599-6A6605D4EE83_w1023_r1_s

Заев уверен дека ќе ја формира владата пред истекот на рокот од 20 дена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, најави дека очекува да ја состави новата влада пред истекот на рокот од дваесет дена, откако претходно во средата Претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот. Зоран...
risteski

Ристески: Поради политичката криза три години работевме со ограничени надлежности

Поради политичката криза три години разботевме со ограничени надлежности, изјави градоначалникот на Прилеп Маријан Ристески во „Отворено студио“ на ТВ НОВА. Тој моменталната ситуација со локалната...
bojko borisov

Борисов го доби мандатот за составот на новата бугарска влада

Бугарскиот претседател Румен Радев официјално во четвртокот го задолжи поранешниот премеир Бојко Борисов да ја состави новата влада којашто првпат ќе ги вклучи националистете од коалицијата Обединети...
133606821

Иванов: Пречките за определување мандат не се отстранети

Претседателот Иванов останува на ставот изнесен во обраќањето до граѓаните на Република Македонија на 1 март 2017 година. Пречките за определување мандат за состав на влада се уште не се отстранети, се...
платформа

Нема мандат за туѓи платформи

Пре­тсе­да­те­лот Ѓор­ге Ива­нов за­ста­на во од­бра­на на су­ве­ре­ни­те­тот на Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја. Оце­ни де­ка по­стиз­бор­на­та по­ли­тич­ка пла­тфор­ма од ту­ѓа др­жа­ва со неј­зи­на­та...
иванов

Заев денеска нема да го добие мандатот од Иванов

Според информациите, делегација на СДСМ денеска во 14 часот ќе достави доказ за обезбедено мнозинство до Кабинетот на Иванов. Од таму ја потврдуваат ова информација но не откриваат кога Претседателот...
johaneshanposeta

Хан: Иванов да го даде мандатот на кандидатот на партиите кои имаат мнозинство во Собранието

Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан денеска го повика македонскиот претседател Ѓорге Иванов да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...
димовски

Димовски: Мандатот на СЈО не може да се продолжи без согласност од ВМРО-ДПМНЕ

Мандатот нема да биде продолжен. ВМРО-ДПМНЕ има став дека СЈО е политичка институција која во поглед на квалитет и било кој друг аспект не врши правна дејност  туку има политичка улога. И друг да формира...
marjan-kamilovski

Камиловски: Влада составена од партија што не добила мандат не може да биде стабилна Влада

Влада составена од партија што не добила мандат не може да биде стабилна Влада, смета академскиот сликар Марјан Камиловски. -Има недореченост во македонскиот Устав, а добро знаеме кој го правеше Уставот....
grigorov

Дневник: Како Киро Глигоров предлагаше премиер во ’91 година – ВМРО-ДПМНЕ му понуди листа од четворица, сите ги одби – не му се допаѓале

Александар Лепавцов, Тодор Богданов, Милан Ставрев и Пандил Kостурски, не му биле по волја на тогашниот претседател на државата Kиро Глигоров меѓу нив да изврши избор на мандатарот на првата македонска...
ivanov-7

Иванов не го прекрши Уставот, постапил како и Глигоров во ’92

Одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов пред да го додели мандатот за состав на нова влада на нов мандатар да побара потписи од најмалку 61 пратеник не преставува преседан, ниту пак е прекршување на неговите...
kolinda-grabar

Грабар-Китаровиќ: Мислам дека бев сосема јасна, оној кој го сака мандатот мора да донесе потписи од најмалку 76 пратеници

Во првиот круг од консултациите одржани на 28 септември во кабинетот на хрватскиот претседател Колинда Грабар Китаровиќ, се покажа дека никој го нема потребниот број на потписи за да го добие мандатот. Грабар-Китаровиќ...
resenie

Нема никаква пречка мандатот да се даде на иста партија ако обезбеди мнозинство

Нема никаква правна или уставна пречка мандатот да биде доделен на истиот мандатар ако тој обезбеди мнозинство. Уставниот суд веќе има донесено пресуда дека во овој случај уставно право на претседателот...
даштевски

Даштевски: Претседателот одлучува кому ќе му го додели мандатот

Истражував каква е праксата во Македонија. Имено, во 1992-та година Киро Глигоров го дава мандатот на Љупчо Георгиевски, кој потоа го враќа истиот. Следно, мандатот му е доделен на Гошев од СДСМ, по што...

Најчитани вести