петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 41

Tag Archives: маврово

sneg mavrovo

Снег во Маврово, најниска температура нула степени

Според Управата за хидрометеоролошки работи, во Маврово во осум часот е измерена висина на снежна покривка од два сантиметра, каде што е забележана и најниската утринска температура од нула Целзиусови...
132805623

Неколкучасовен прекин на сообраќајот Маврово-Дебар

Прекинот ќе трае од  13:00 до 17:00 часот. Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.
лазорополе

Утрото студено, во Лазарополе и Маврово – 9 степени

Во текот на денот времето ќе биде сончево со мала облачност и слаб до умерен западен ветер. Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 7 до 14 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево...
магла

АМСМ: Во Маврово слаб снег, на места намалена видливост поради магла

Поради појава на магла видливоста е намалена на патните правци Гостивар-Кичево од 30-50 метри, Маврово 50, Виница-Берово 50 и на планинскиот превој Плетвар од 50-70 метри. Во клисурите и усеците можна е појава...
маврово

Најстудено во Маврово, најтопло во Демир Капија и Гевгелија

Најстудено е во Ѓуриште и Маврово каде се измерени -2 степена, а најтопло во Демир Капија и Гевгелија пет степени. Крушево и Лазарополе се исто така местата каде утринава температурата е под нулата,...
маврово

Најмногу снег во Маврово, најстудено во Тетово

Утрово во во 8:00 часот најниска температура од -13 е измерена во Тетово, -11 во Скопје Петровец, -10 во Маврово, -8 во Скопје, -7 во Берово, -6 во Крива Паланка, Куманово и Пожаране, -4 во Виница, Крушево, Лазарополе...
ѓуриште

Најмногу снег во Маврово, најстудено во Ѓуриште

Снегот достигна 50 сантиметри во Пожаране и Лазарополе, 45 во Ѓуриште, 31 во Крушево, 30 во Тетово, 28 во Битола, 25 Берово, 20 во Скопје-Петровец, 18 во Демир Капија, Скопје-ЗајчевРид, 11 во Тополчани, 10 во Струмица...
берово

Најладно во Берово, најмногу снег во Маврово

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) најстудено изутринава е во Берово каде се измерени -19 степени, -12 се измерени во Крива Паланка, -11 во Маврово, -9 во Пожаране, -8 во Куманово, Лазарополе...
маврово

Укината забраната за камиони на патот Маврово – Дебар

Јавното претпријатие „Македонија пат“ соопшти дека од 10 часот е укината забраната за движење за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар. Интензитетот на сообраќајот надвор...
маврово

Забрана за камиони на Маврово – Дебар, на Деве Баир се чека до половина час

Авто мото сојузот на Македонија информира дека забрана за тешки товарни возила има на кракот Маврово-Дебар. Интензитетот на сообраќајот надвор од градските средини е умерен. Од граничните премини,...
снег

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Маврово

Минус пет степени се измерени во Крушево, Лазарополе, Берово, -4 Пожаране, -3 Претор, Ѓуриште, Тетово, Тополчани, -2 Крива Паланка, Куманово, Струмица, Битола, Скопје, Прилеп, Скопје Петровец, -1 Демир Капија,...
снег

Најладно во Струмица -17, во Маврово 52 сантиметри снег

Како што соопшти УХМР, снежната покривка измерена во 7 часот е највисока во Маврово 52 сантиметри, а најниска еден сантиметар во Дојран. Во  Лазарополе 42, 36 во Пожаране, 33 во Тополчани, 28 Берово,  25 Дебар,24...
голомразица

На патиштата можна голомразица, забрана за камиони на Пресека и Маврово – Дебар

Забрана за движење на тешки товарни возила има на планинскиот премин Пресека и на патниот правец Маврово – Дебар каде за останатите возила е задолжително користење зимска опрема. АМСМ препорачува...
маврово

Во Маврово 62 сантиметра снег, најладно во Скопје и Берово

Како што информира УХМР, висината на снежната покривка до седум часот е најголема во Маврово, 62 сантиметра, а најмала во Дојран, еден. Во Лазарополе има 47 сантиметри снег, во Пожаране 41, 36 Тополчани, 29...
студено

Во Битола најстудено, во Маврово најмногу снег

Во Тетово и Маврово се измерени -20, -19 во Лазарополе, -18 во Скопје (мерна станица Петровец), -17 во Пожаране и Прилеп, -16 во Берово и Ѓуриште, -15 во Дебар, Скопје (мерна станица Зајчев Рид) и во Крушево, -14 во...

Најчитани вести