сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 10

Tag Archives: метју нимиц

Sredba Dimitrov - Nimic - 01

Средба на Димитров со Нимиц за натамошно унапредувње на дијалогот меѓу Македонија и Грција

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров во понеделникот се сретна со cпецијалниот пратеник на Обединетите нации за разговорите за името меѓу Република Македонија...
zaev nimic

Заев – Нимиц: Постои позитивна клима за развој на добрососедските односи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев претпладнево се сретна со специјалниот претставник на Обединетите Нации во разговорите меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц. На средбата...
ivanov nimic

Иванов и Нимиц ја разгледаа актуелната состојба во разговорите за надминување на разликите околу името

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во неделата го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за разликата околу...
nimic500

Претседателот Иванов попладне на средба со медијаторот Нимиц

Специјалниот претставник на Обединетите Нации во разговорите меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска попладне (17:15) ќе има средба со претседателот Ѓорге Иванов, соопшти Кабинетот на Претседателот. Нимиц,...
matthew nimetz

Медијаторот во спорот за името Нимиц од денеска во Скопје

Специјалниот претставник на Обединетите Нации во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името, Метју Нимиц, од саботата до 4 јули ќе престојува во Скопје на разговори со македонскиот државен...
nimi

Нимиц до крајот на седмицава ќе допатува во Скопје

Специјалниот претставник на Обединетите нации и медијатор за разликата за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц до крајот на работнава недела доаѓа во Скопје, дознава јавниот сервис од извори...
-nimic

Нимиц неофицијално: „Ако бев Македонец, не би преговарал за моето име“

„Неофицијално – ако бев Македонец, не би преговарал за моето име”, им изјавил Специјалниот претставник на Обединетие нации, Метју Нимиц,  на претставниците на Македонското меѓународно движење...
nimic1000-500

Нимиц во Атина ќе се сретне со Венизелос

Медијаторот Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, соопшти грчкото МНР. Како што јави дописникот на МИА, засега нема официјални информации...
metju-nimic

Нимиц доаѓа во Македонија и во Грција на нова рунда разговори за името

Медијаторот Метју Нимиц во наредните неколку недели ќе ги посети Македонија и Грција, на нoва рунда разговори за прашањето за името. Како што јави дописникот на МИА од Атина, оваа информација доаѓа од...
metju nimic

Нимиц: Не е постигнат напредок, но засилен е интересот за решавање на спорот

Не е постигнат позначителен напредок на најновата средба во разговорите за спорот за името, која предмалку заврши во Њујорк, изјави пратеникот на Обединетите нации амбасадорот Метју Нимиц по средбата...
nimic-vasilakis-jolevski

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Во Њујорк денеска се одржува новата рунда разговори свикани од посредникот во спорот за името амбасадорот Метју Нимиц и претставниците на Македонија и Грција, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис,...
metju nimic

Нимиц: Нема напредок на оваа рунда разговори, следната закажана за мај

Денешните  разговори за спорот за името во ОН не донесоа напредок, но двете страни се согласни разговорите да се забрзаат, изјави амбасадорот Метју Нимиц, по средбата со посредниците во разговорите...
metju nimic

Нимиц ќе го информира Европскиот парламент за преговорите за името

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент го повикала медијаторот Метју Нимиц да информира за преговорите за името на Македонија, јавува дописникот на МИА од Атина. Оваа информација...

Најчитани вести