среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 49

Tag Archives: мок

mico-

Почина легендата на македонското кајакарство Мичо Поповски

На 69-годишна возраст во средата вечерта почина Мичо Поповски, поранешен национален шампион во кајак на диви води во слалом и спуст, тренер, иницијатор и еден од основачите на Македонскиот олимписки...
(© AP Photo/ Matt Dunham)

Американците пред сто години влегоа во војна и станаа светски полицаец

Пред стотина година Соединетите американски држави им објавија војна на Германија и на нејзините сојузници и влегоа во Првата светска војна. Со тоа започна претворањето на изолационистчката и пацифичка...
MOK

МОК обезбеди финансиски средства за машката ракометна репрезентација

Од МОК соопштија дека финансиските средства се веќе на сметка на РФМ и дека веруваат дека нашите најдобри ракометари во 2016 година ќе го дадат своето најдобро и ќе го реализират сопствениот, а и сонот...
МОК ќе ги финансира подготовките на алпските скијачи

МОК ќе ги финансира подготовките на алпските скијачи

На состанокот меѓу претседателот на Македонскиот олимписки комитет, д-р Васил Тупурковски и претседателот на ИОК, д-р Томас Бах беше договорено овие финансиски средства да бидат наменски искористени...
Заливот Гванабара е многу загаден и претставува најголем проблем пред одржувањето на ОИ во Рио 2016

Проблем пред ОИ: 70% од канализационите води во Рио се влеваат во Гванабара

Во овој залив каде ќе се одржат натпреварувања во едрење и виндсурфинг, е преполно со отпад, мебел и умрени животни. Дури 70% од канализационите води во Рио се влеваат во Гванабара. Подготовките за Олимписките...
mace

ВИДЕО: Ова ќе ви ја врати вербата во човештвото

Во модерниот свет кој се сведе на бескрајна трка за пари и слава како да заборавивме на оние работи кои не прават луѓе, а тоа се добирната, хуманоста, љубовта и желбата да се помогне. Но, како што велат,...
mok

МОК му оддава почит на Мандела – знамето на МОК на половина копје

Во знак на почит кон делото, визијата и наследството кое го остави  поранешниот претседател на Јужна Африка, Др. Нелсон Мандела, кој беше  херој на  човечноста, инспирација за целиот свет и голем пријател...

Најчитани вести