понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Tag Archives: музика

IMG_6956

Мала Италија патува: Една незаборавна ноќ со Медитеранот на дланка

Во срцето на Скопје под отворено небо се одржа Мала Италија патува. Настан на кој Павле Камилоски и Христо Арсовски, двајца автодидактички македонски пејачи, ја претставија шпанската, италијанската...
© AP Photo / Mark Lennihan

Почина раперот Продиџи

Раперот Продиџи, член на Mobb Deep, починал во вторникот во Лас Вегас во 42 година од животот, соопшти менаџерот на групата. Музичарот бил хоспитализиран на неколку дена по концерт, боледувал од дрепаноцитоза,...
sara 00

Sarah Mace и Дамјан Пејчиноски  ја објавија „Лажев“ (Фото и Видео)

  Sarah Mace и Дамјан Пејчиноски денес ја објавија новата песна насловена „Лажев“. Музиката на „Лажев“ е на Sarah Mace и Дамјан Пејчиноски, текстот е на Sarah, а аранжманот на Бојан Трајковски. Новиот видео...
chris-cornell-dead

Крис Корнел извршил самоубиство

Пејачот на Soundgarden, Крис Корнел, извршил самоубиство со бесење, соопштија од одделот за судска медицина на округот Вејн. Педесет и двегодишниот Крис Корнел беше пронајден мртов во тоалетот на хотелскиот...
putin klavir

Чекајќи го Кси, Путин отсвири на клавир

Рускиот претседател Владимир Путин, очекувајќи го во неделата својот кинески колега Кси Џинпинг на билатералните разговори по почетокот на „Еден појас, еден пат“ во Пекинг, решил да го мине времето...
majski operski veceri

Со премиерата на „Травијата“ ќе бидат отворени 45-ти Мајски оперски вечери

Четириесет и петтите Мајски оперски вечери вечер, традиционално на 9 мај, ќе бидат отворени со премиера на „Травијата“ од Верди, нова постановка во режија на Верена Штојбер од Германија и со сопранистката...
partitura

На аукција ретка партитура своерачно пишувана од Менделсон

Швајцарската аукциски куќа Koller на наддавање во Цирих ја понуди неодамна откриената партитура којашто своерачно ја напишал композиторот Феликс Менделсон на 21-годишна возраст, а се очекуваше цена меѓу...
132573197

„Дојче телеком“ и „Горилаз“ ќе отворат нова димензија во музиката

Преку својата меѓународна музичка програма, Electronic Beats, „Дојче телеком“ ги здружува силите со „Горилаз“ за да отвори нова димензија во музиката низ Европа. Во план е да се искористат новите технологии...
замп

ЗАМП попушти: Од денеска повторно слушаме македонска музика во етерот

Ви го пренесуваме интегралното соопштение од Здружението: Ве известуваме дека со Одлука на Собранието на ЗАМП бр.25-1-0201 од 02.02.2017 година, СЕ СТАВА ВОН СИЛА ЗАБРАНАТА ЗА ЈАВНО ЕМИТУВАЊЕ АВТОРСКИ МУЗИЧКИ...
muzika

ВИДЕО: Музика стара речиси два века која лекува

Слушањето на оваа речиси два века стара музика докажано го намалува крвниот притисок, го снижува пулсот и го штити срцето. Станува збор за нотите од деветата симфонија на Бетовен. Како што тврдат научниците...
ВИДЕО: Поп избрка трубачи од свадба

ВИДЕО: Поп на клоци избрка трубачи од свадба

Речиси нема свадба од регионов која поминала без трубачи, но таа традиција очигледно не му се допаѓа на попот од ова видео кој тоа јасно го покажа. Интересното видео на ЈуТјуб го објавил корисникот Влада...
Отворено Скопско лето 2015

Отворено Скопско лето 2015

Со премиерата на балетската претстава „Заспани убавици“ вчеравечер во Салонот на Македонската опера и балет свечено беше отворено „Скопско лето 2015“, една од најголемите културни Манифестации во...
muzika

ВИДЕО: Музика стара речиси два века која лекува

Слушањето на оваа речиси два века стара музика докажано го намалува крвниот притисок, го снижува пулсот и го штити срцето. Станува збор за нотите од деветата симфонија на Бетовен. Како што тврдат научниците...
11

Голем музички хепенинг за први и втори мај во Штип

На 1.ви и 2.ри Мај оваа година на локацијата „9-ти Километар“ во Штип, за прв пат ќе се одржи „Gate One Open Air Happening“, пролетен настан за љубителите на електронската и забавната музика. Хепенингот ќе започнe...
Mulatu Astatke

OFF-FEST 2014: Раскошна програма со најдоброто од музиката на светот

Програмата на тринаесеттото издание на OFF-Fest е распоредена во пет богати фестивалски вечери, во кои ќе настапат исклучително квалитетни состави од Етиопија, Португалија, Шпанија, Конго, Јужна Кореја,...

Најчитани вести