понеделник, 29 мај 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: напад

Frances Perraudin for the Guardian

Дел од мрежата на бомбашот од Манчестер веројатно сé уште е на слобода

Дел од мрежата чиј припадник бил бомбашот самоубиец Салман Абеди веројатно сé уште е на слобода, изјави министерката за внатрешни работи на Велика Британија, Ембер Рад, во неделата по официјалното...
kradec-1

Нападната дадилка во семејна куќа во Прилеп

Полицијата денеска информира дека се работи за 47-годишната П.И. која била вработена како дадилка во куќата на 41-годишната Д.Р. на која и го чувала детето. Жената го почнала денот како и секој друг, не ни...
1494897455

Тилерсон изјави дека САД ја преземаат „целата одговорност“ за истекувањето на информациите

Соединетите држави ја преземаат целата одговорност за истекувањето на податоците од истрагата не британската полиција за нападот во Манчестер од понеделникот ноќта во кој беа убиени 22 луѓе, изјави...
mancester

Британската полиција доби гаранции и повторно ги споделува информациите за нападот во Манчестер со САД

Британската полиција го обновила во четвртокот разменувањето на информациите со американските разузнавачки агенции откако добила „нови гаранции“ дека доверливите информации нема да истекуваат...
Салман Абеди

Манчестерскиот бомбаш разговарал со родителите неколку минути пред експлозијата

Осомничениот за терористичкиот напад во понеделникот ноќта во Манчестер, 22-годишниот Салман Абеди, британски државјанин со либиско потекло, кусо време пред да се крене во воздух убивајќи уште 22 луѓе,...
mancester policija

Британија одбива да ги споделува со САД информациите за нападот во Манчестер, НАТО без коментар

Британската полиција повеќе нема да споделува со САД информации за истрагата во врска со терористичкиот напад од понеделникот вечерта во Манчестер, пренесе теелвизијата BBC, а генералниот секретар...
© REUTERS / Andrew Yates

Уапсени шестиот и седмиот осомничен за подготовка на нападот во Манчестер

Жена е уапсена во средата вечерта во северниот англиски град Манчестер под сомневање за вмешаност во терористичкиот напад од понеделникот ноќта кога беа убиени 22 лица, пренесе BBC повикувајќи се на...
Хашем Абеди, © Ahmed Bin Salman, Special Deterrent Force via AP

АНАЛИЗА: Манчестерскиот бомбаш „волк самотник“, наследник на семејна милитантност или член на опасна терористичка ќелија

Хашем Абеди, и Рамадан Абеди, помладиот брат и таткото на бомбашот самоубиец кој во понеделникот ноќта во Манчестер уби 22 луѓе, е уапсен во средата во Либија, а британската полиција трга по помагачите...
bbc mancester

Зградата на BBC во Манчестер накусо евакуирана, војската на позиции, Челзи ја откажа поворката

Радио станицата BBC, местена во најстрогиот центар на Манчестер, во средата накусо беше евакуирана по огласувањето на противпожарниот аларм. „Не стануваше збор за инцидент. Сé е во ред, ја продолжуваме...
Manchester-Arena-incident

Тројца мажи уапсени за нападот во Манчестер, некои од жртвите идентификувани

Тројца мажи се уапсени во средата во јужниот дел на северниот англиски град Манчестер во врска си истрагата за терористичкиот напад извршен во понеделникот ноќта по концертот на американската пејачка...
poлliciska lenta

Скопјанец ја грабнал и претепал поранешната девојка

Жител на скопското село Студеничани во вторникот доцна попладнето ја грабнал и физички ја малтерирал својата поранешна девојка која се здобила со повреди, а причина за нападот најверојатно била прекинатата...
Manchester-

Британците потврдуваат дека бомбашот од Манчестер не делувал сам, лути на Американците

Бомбашот самоубиец кој во понеделникот ноќта на концерт во Манчестер уби 22 и рани 59 луѓе од претходно им бил познат на безбедносните служби и веројатно не дејствувал сам, потврди во средата британската...
24Manchester1-superJumbo

Дваесеттина животно загрозени по експлозијата во Манчестер

Околу дваесет луѓе се во критична состојба поради многу тешките телесни повреди по самоубиствениот бомбашки напад од понеделникот ноќта во Манчестер, соопштија во средата здравствени извори. Дваесет...
mancester

Атентаторот од Манчестер поврзан со Ал Каеда, патувал во Либија

Осомничениот за терористичкиот напад од понеделникот ноќта во Манчестер, 22-годишниот Салман Абеди одржувал врски со терористичката организација Ал Каеда и бил обучуван во странство, пренесува телевизиската...
britanija vojnik

Британија распоредува војници, за Меј опасноста е „критична“

Британскиот воени сили ќе бидат распоредени за да ја засилат безбедноста, изјави премиерката Тереза Меј, а земјата ја зголеми опасноста од тероризам на највисокото „критично“ ниво по нападот на бомбаш...

Најчитани вести