петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 52

Tag Archives: нато

IMG_7592

Средба Груби – Бјорнстад: Условна орочена покана за НАТО

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, како претседател Kомисијата за европски прашања на Собраниeтo ,во петокот се сретна со норвешкиот амбасадор во Македонија, Арне Санес Бјорнстанд, при што беа разменети...
DSC_6302--

Шекеринска: Владата е посветена на реформите за членство во НАТО

Помошникот генерален секретар на НАТО за јавна дипломатија, амбасадорот Тачан Илдем, од средата престојува во дводневна посета на Македонија, во чии рамки се сретна со министерката за одбрана, Радмила...
germanski vojnici

Шефот на НАТО разговараше со турскиот и германскиот министер поради спорот за посетата на воздухопловните сили

Генералниот секретар на НАТО разговарал претходно седмицава со турскиот и германскиот министер за надворешни работи и од нив барал да ги надминат меѓусебните разлики во ставовите во однос на посетата...
komisija za evropski prasanja

Едногласно усвоена Декларацијата за реформските и интегративните процеси за зачленување на Македонија во ЕУ и НАТО

Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија на својата втора седница во петокот, меу другото, расправаше и за Декларацијата за забрзување на реформските и интегративните...
nato dvogled

НАТО и Русија разменија информации за воените вежби

НАТО и Русија во четвртокот, во пресрет на руските воени вежби кои ги загрижија балтичките земји и Полска, постигнаа договор дека ќе избегнуваат секаков ризик од потенцијален судир во текот на своите...
jolevski alfa

Јолевски за Алфа: Македонската армија е подготвена за членство во НАТО

Ние на големите безбедносни форуми не патуваме само за форумот, туку и за средби со важни луѓе, нормално е вие кога одите да бидете сместени во хотелот каде што се одржува настанот. Дури и да има опција...
Alberto_Z

АНАЛИЗА: Клучот за безбедноста на Европа

Генералниот секретар на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Ламберто Занер, за рускиот весник „Известија“ зборува за непредвидливоста во однос на мирот и начините за надминување...
sredba na MO Sekerinska so Pol Severo

Шекеринска во пресрет на состанокот на Северноатлантскиот совет: Македонија придонесува кон глобалната безбедност, очекуваме поддршка за полноправно членство во НАТО

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска, престојува во Брисел, во седиштето на НАТО-Алијансата, каде вечерва ќе присуствува на состанокот на Северноатлантскиот совет, посветен...
risto-nikovski-640x363

Никовски: Македонија нема да биде примена ниту во НАТО, ниту во ЕУ под референцата

Шансите Македонија да ја примат во НАТО и ЕУ со привремената референца доделена од Обединетите нации се никакви, изјави поранешниот амбасадор Ристо Никовски во „Аргументи“ на ТВ Нова, со Љубиша Николовски...
ivnov brende

Иванов – Бренде: Стабилен и економски силен Балкан ќе придонесе за просперитот на Европа

Продолжувањето на процесот на проширување треба да биде стратешка цел на ЕУ, независно од внатрешните и надворешните предизвици со кои се соочува Унијата, а стабилен, безбеден и економски силен Балкан...
Балкан

АНАЛИЗА: Балканот е во хаос – државите се поделени и има силни меѓуетнички тензии

Балканот, по воените интервенции на Западот во текот на дведесеттите години од минатиот век, е во хаос и државите се во длабока меѓуетничка поделеност, пишува магазинот „Американ Интерест“, пренесува...
Stefan Vlahov – Micov

Зомбирана Македонија, зомбиран Балкан

Во своите спомени, главниот терорист на Македонската револуционерна организација (МРО) Андон Лазов Јанев – Ќосето раскажува како речиси не ги убил во Софија д-р Христо Татарчев, Христо Матов и Димитар...
cavusoglu

Чавушоглу: Македонија заслужува прием во НАТО

Македонија ја заслужува евроинтеграцијата во Унијата и НАТО повеќе од сите други земји кандидатки од регионот, изјави министерот за надворешни работи на Турција Мевљут Чавушоглу по денешната средба...
zaev stoltenberg

Заев по средбата Столтенберг: Се надеваме дека Македонија ќе биде следната добра вест што ќе дојде од НАТО

Премиерот Зоран Заев во понеделник по средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, го изрази своето задоволство од неговиот прием во централата на НАТО Алијансата, од генералниот секретар...
Stefan Vlahov – Micov

Сакате НАТО – добивате голема Албанија!

Една народна поговорка гласи: „Рибата смрди од главата, но ја чистат од опашката“. Пред да се расипе, македонската држава лошо мирисаше 27 години. Се менуваа луѓе, партии, влади, но до денес не се менуваше...

Најчитани вести