понеделник, 29 мај 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: нато

Robin_O_Nil-500

Робин О’Нил: За мир на Балканот, Македонија мора веднаш во НАТО

Вели дека за мир на Балканот, Македонија мора веднаш во НАТО. -Со целосното членство во НАТО, Македонија ќе игра важна улога во обезбедувањето на стабилноста на балканскиот регион. Секако, со зачленувањето...
nato sediste

Русија: Односите со НАТО на најниското ниво од Студената војна

Односите на Русија со НАТО се најниското ниво од времето на Студената војна, оцени руското министерство за надворешни работи ден откако воениот сојуз на западните земји го одржа самитот во Брисел,...
gruevski1-1

Груевски: Македонија веднаш да добие покана за НАТО и да почне преговори со ЕУ

Да се упати покана на Македонија за членство во НАТО веднаш и да се започнат преговорите за членство во Европската унија, побара  лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,Никола Груевски.   „Македонија предолго се...
tramp tusk

Со средбата на Трамп, Јункер и Туск започна обемната агенда во Брисел

Со средбата на американскиот претседател Доналд Трамп со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и челникот на Европската комисија Жан-Клод Јункер во четвртокот претпладнето започна во Брисел...
nato plakat

Франција и Германија се согласиле за ангажманот на НАТО против ИД

Франција и Германија на состанокот со американскиот претседател Доналд Трамп ќе прифатат НАТО официјално да преземе поголема улога во борбата против Исламската држава (ИД), но се упорни тоа да биде...
irak vojnici

САД бараат мисија на НАТО во Ирак

САД предлагаат НАТО да ја преземе мисијата на оспособување на ирачките безбедносни сили откако ќе биде поразена ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, изјави шефот на американската...
gudlat

Јолевски: Соработката меѓу Македонија и САД придонесува за развојот на АРМ

Министрите за одбрана и надворешни работи, Зоран Јолевски и Никола Попоски во kасарната „Илинден“ – Скопје во четвтртокот се сретнаа со претставници на висока делегација од Конгресот на САД кои се...
euinfocentar-680x365_c

Заеднича изјава на Делегацијата на ЕУ, амбасадата на САД, ОБСЕ и Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје

Во заедничка изјава на шефовите на Делегацијата на ЕУ, Амбасадата на САД, Мисијата на ОБСЕ и Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје за инцидентите во Собранието се посочува дека „демократскиот процес...
crna gora

Русија ја критикува одлуката на Црна Гора да пристапи на НАТО

Руското министерство за надворешни работи ја критикуваше во петокот одлуката на црногорскиот парламент да го ратификува пристапувањето на НАТО. „Гласањето е спроведено под изговорот на имагинарната...
jolevski-sredba1-640x420

Јолевски на билатерални средби при посетата на Хрватска

Во рамки на посетата на Хрватска, министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, оствари во четвртокот бројни билатерални средби со делегациите од земјите-партнери, предводени од министри...
ivanov fotelja

Иванов: Поради забавување на европеизацијата на нашиот простор, повторно се јавија големонационалистички проекти

Поради забавување на европеизацијата во нашиот регион, повторно се јавија големо националистички проекти, оценува македонскиот претседател Ѓорге Иванов во интервју за унгарската државна телевизија...
nato sediste

Русија го осуди влегувањето на Црна Гора во НАТО

Русија во четвртокот ја нарече „длабокo погрешна“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го одбри влегувањето на поранешната југословенска република Црна Гора во НАТО, и оцени дека...
133654028

Москва: Црна Гора е „вовлечена“ во НАТО

Во соопштението на руското Министерство се наведува дека потпишувањето на Протоколот покажува дека политиката на САД е „инертна“ и дека Црна Гора е „вовлечена“ во Алијансата без да се земе предвид...
Балкан Македонија

АНАЛИЗА: Балканот е следното (виртуелно) бојно поле меѓу САД и Русија

Интересот на САД за Балканот некогаш е помал, некогаш поголем. Сега е време повторно да биде поголем. Балканот е во заден план на САД, и тоа од крајот на ерата на Бил Клинтон навака. Инвестирањето во влијанието...
132805623

Трамп го потпиша протоколот за пристапување на Црна Гора во НАТО

Белата куќа се уште официјално го нема објавено соопштението за потпишување на протоколот. Американскиот Сенат го ратификуваше протоколот со огромно мнозинство гласови на сенаторите од двете партии...

Најчитани вести