четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 19

Tag Archives: натпревар

132324935

Нападнати полицајци на натпреварот Работнички – Куманово

Како што информира МВР, настанot се случил околу 18 часот во Спортската сала во Градски парк во Скопје, а еден од напаѓачите е приведен. Едниот од навивачите на КК Работнички, Д.А. (18) од Скопје, при обидот...
лизгање

Прв Национален и Меѓународен натпревар во уметничко лизгање во Македонија

Натпреварот има национален, но и меѓународен карактер и на него ќе учествуваат спортисти во повеќе категории, односно во меѓународно признати категории: Младинци/ки, Јуниорки, Сениорки, како и во категориите...
натпревар

Едно лице тешко повредено на натпреварот меѓу Севиља и Јувентус

Тамошните медиуми објавија дека синоќа во центарот на градот навивачи на Севиља ги нападнале Италијанците. Идентитет на повредениот се уште не е соопштен, но тој е во болница и е во стабилна состојба. Ова...
114164842

Прв меѓународен гастрономски натпревар „Македонија 2016”

Поделени во јуниорски и сениорски категории, мајсторите на кујната поединечно и тимски ќе се натпреваруваат во повеќе категории за што подобар пласман, влез во финалето и освојување на престижниот...
99909374

Меѓународен гастрономски натпревар во Македонија

Натпреварувачкиот дел ќе се одржи во хала 4 на Скопскиот саем утре и задутре од 8 до 20 часот. Најавено е присуство на меѓународни судии и натпреварувачи од повеќе земји меѓу кои Бугарија, Албанија, Србија,...
точак“

Доделени наградите за „Македонија се сака на точак“

Целта на натпреварот, кој траеше три месеци преку Фејсбук апликација, беше да се зголеми свесноста за користење алтернативен превоз и промоција на убавините на Македонија. – Сценографијата на фотографијата...
лежење“

„Натпревар во лежење“ во Црна Гора

Претходните четири години овој натпревар се одржуваше во август, но оваа година датумот е променет поради парламентарните избори на 16 октомври. Како што соопштија организаторите, одлуката е донесена...
132827704

Виница ќе биде домаќин на коктел натпревар

Учесниците ќе се натпреваруваат во две категории: „класика“, каде се избира најдобриот и најатрактивен коктел, и „флер“ каде се оценува атрактивноста при правење коктели. Во жирито членуваат стручњаци...
132988200

ЈСП преку ИТ натпревари ќе ги подобрува своите услуги

За деталите за повикот, што трае до 15-ти следниот месец, денеска се одржа информативна сесија на Факултетот за информатички науки и компјутерско инжинерство (ФИНКИ). Може да аплицираат креативни индивидуалци...
Азар уште еднаш го покажа својот раскошен талент

Челзи ја совлада Барса на пенали, Азар постигна “Меси гол”

Натпреварот кој се одигра пред 79.000 гледачи, во регуларниот дел заврши со 2:2, а по изведувањето на пеналите Челзи славеше со 4:2. Сепак, дуелот на двата фудбалски гиганти мина во знакот на фантастичниот...
Добитно ливче кое ќе биде дел од истрагата за наместен натпревар

На повидок е скандал во српското фудбалско првенство

ОФК Београд на полувремето водел со 2:0, а потоа се случил чудесен пресврт по кој Црвена Звезда славеше со 6:2. Некои информации велат дека во обложувалниците биле уплатени големи суми на пари за „кец...
Натпревар за завршување на Летната школа на ФЕИТ

Натпревар за завршување на Летната школа на ФЕИТ

На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денеска, со натпревар на учесниците, завршува Летната школа „Дизајн на вградливи микрокомпјутерски системи“. Летната школа почна...
ФОТО: Ние не сме „ФИРОМ“, туку Македонија!

ФОТО: Ние не сме „ФИРОМ“, туку Македонија!

Македонска натпреварувачка на интернационалниот младински турнир во бадминтон во Србија ја покри кратенката „ФИРОМ“, бидејќи не сакаше пред името Македонија да стои никаква претставка. Секако,...
kosharkarski_sudija_napadnat

Нападнат судија на кошаркарски натпревар во Кавадарци

За време на одржување на кошаркарски натпревар во спортската сала „Јасмин“ во Кавадарци помеѓу младинските екипи на кошаркарските клубови „Фени индустри“ од Кавадарци и „Шкупи“од Скопје, по завршување...
eeeeeeee

Дводневен натпревар во бизнис студија на случај

Во организација на ИЕДЦ Алумни клуб Македонија и ИЕДЦ Бледската школа за менаџмент денеска во Скопје почнува дводневен натпревар во бизнис студија на случај 2015. Натпреварот во бизнис студија на случај...

Најчитани вести