понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Tag Archives: образование

jaulevski

Јаулески: СДСМ скрати 213 милиони денари наменети за универзитетите и факултетите, а ветуваше подобри услови во високото образование

Политиката на СДС е лицемерна. Лицемерието на СДС највеќе на свој грб ќе го почувствуваат студентите. СДС скрати цели 213 милиони денари наменети за универзитетите и факултетите низ државата, а ветуваше...
eksterno-uciliste

Андоновски: Работите во образованието драстично се сменија од 2006 година

-До 2006. година, во периодот кога јас бев во основно училиште најпрвин книгите од кои што ние учевме беа книги кои нашите родители сами ги купуваа. Па оттука, за една школска година неретко се случуваше...
spiro

Ристовски: ВМРО-ДПМНЕ ги зголеми платите на наставниците и градеше училишта

Во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија синоќа се водеше жестока дебата меѓу актуелната министерка за образование Рената Дескоска и поранешниот министер за образование Спиро Ристовски Двајцата...
Irena Popova pres obrazovanie

Попова: Владата на СДСМ го скрати буџетот за студенстските домови за 155 милиони денари

Антиреформската Влада предводена од СДСМ наместо развој носи назадување во сите општествени сфери, а особено на образованието и по само еден месец на власт, Зоран Заев и Рената Дескоска одлучија да...
luka krzaloski

Кржалоски: Владата на СДСМ е ангажирана само во стопирање, блокирање и укинување

Антиреформската влада предводена од СДСМ одлучи да ја стопира имплементацијата на најкрупната образовна реформа во Република Македонија со која во изминатите три години се издвоивме како единствена...
trajkovski

Трајковски: За време на ВМРО-ДПМНЕ се реконструираа над 400 училишта и се изградија над 72 нови

Еден од важните сегменти за одвивање на образовно воспитниот процес е секако инфраструктурата и во изминатиот период на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, едно од главните карактеристики е одличната соработка...
Untitled

Арсовски: Новата влада треба да ги продолжи проектите за подобар живот на младите

Во неделата продолжија панел-дискусиите на ВМРО-ДПМНЕ по повод 27-годишнината од основањето на оваа партија, а овојпат на дискусијате под наслов „Единствени кои инвестираат за младите“ главен акцент...
dpm

Писателите ќе дебатираат за преиспитување на лектирата во основното и средното образование

Иницијативата на Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) за преиспитување на лектирата во основното и средното образование ќе биде тема за расправа на редовното Годишно собрание на македонската...
ristovski-1-640x366

Ристовски: Наместо нови решенија во образованието што ги ветуваше СДСМ, гледаме антиреформи

Би сакал да верувам дека ова денеска е една несреќна изјава, а јас би рекол и скандалозна и изненадувачка, а на моменти и разочарувачка, сепак станува збор за министер за образование кој само неколку...
spiro ristovski

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците, оцени во петокот на прес-конференцијата Спиро Ристовски, од ВМРО-ДПМНЕ„Намерата...
132827704

Наставниците на обука за примена на нови критериуми при оценување на учениците

За грантот аплицирало Бирото за развој на образованието кое проектот за воспоставување нови критериуми за оценување ќе го спроведува заедно со Министерството за образование и наука, Националната...
kristijan-shkolo-naslovna

Се исполни желбата на 12-годишниот Кристијан, ќе се врати во училиште

Се исполни желбата на 12- годишниот Кристијан Коцев од Долни Балван, општина Карбинци да го продолжи своето образование. Големата желба да учи и покрај проблемите со моториката, но одличниот психички...
poposki-obrazovanieto-e-klucot-za-razvojnata-sorabotka

Попоски: Образованието е клучот за развојната соработка

Образованието е клучот за развојната соработка и креирањето на партнерства во справување со глобалните предизвици, истакна министерот за надворешни работи Никола Попоски на овогодинешниот  Croatia...
VMRO

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ никогаш нема да признае дека конечно македонскиот образовен систем оди нанапред

Наместо на некоја од често одржуваните паушални прес конференции да понудат конкретна мерка, проект или реформа, СДСМ продолжува да го критикува сето она што нејзините партиски кадри не успеале да...
Во Собранието денеска седници на четири собраниски комисии

Изгласани измените на законите за основно и средно образование

Републичкото Собрание во попладневниот дел од 53. седница изгласа измени на законите за основно и за средно образование, по скратена постапка, со кои се овозможува примена на спогодбата од преговорите...

Најчитани вести