сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 10

Tag Archives: опозиција

venecuela referendum

Венецуелската опозиција тврди дека во текот на нејзиниот референдум има убиени

Провладините вооружени групи познати како „колективос“ кои сакаат да го спречат гласањето в предградие на венецуелската престолнина Каракас наводно убиле две лица а раниле уште пет, во текот на неформалниот...
aleksej navalni

Полицијата го уапси рускиот опозиционер Навални

Блогерот и опозициски активист Алексеј Навални е уапсен во понеделникот поради повик за протести на локација којашто не е оодбрена од градските власти во центарот на Москва, со што прави повторно прекршување...
venez1

Венецуелската опозиција ги блокираше улиците протестирајќи против „уставното собрание“

Венецуелската десничарска опозиција ги блокираше во вторникот улиците на главниот град Каракас, протестирајќи против одлуката на левичарскиот претседател Николас Мадуро за формирање ткн „уставно...
tirna blokada

Албанската опозиција ги блокираше патиштата и бара назначување привремена влада

Приврзаницита на албанската опозииска Демократска партија на еден час во понеделникот ги блокираа неолкуте главни патни правци во Албанија, во ескалирањето на нивните протести кои траат два месеца...
Коневски: Талевски е жртва на политичкиот прогон на Заев и Јанева

Коневски упати повик до опозицијата за јавна телевизиска дебата

-Повик до опозицијата! Со оглед на непрекинатото ширење невистини во јавноста за наводното уништување на зеленилото во Општина Аеродром, Ве поканувам на јавна дебата на телевизија што Вие ќе ја одберете...
ахмети

Ахмети: Ги разгледуваме опциите да останеме во опозиција (ВИДЕО)

Лидерот на Демократската Унија за Интеграциј (ДУИ), Али Ахмети, пред почетокот на Централното претседателство на партијата рече дека е мала можноста да има договор денеска, објави порталот „А1он“. Ги...
Маркоски

Маркоски: СЈО е наметната вонуставна категорија која служи за потребите на опозицијата

-Од срце донираат свои средства кој колку што може и умее. Сме донирале од деведесеттите години и ќе продолжиме да донираме и понатака додека сме живи. Љубовта кон татковината и љубовта кон партијата...
данска

Македонците од Данска разочарани од кампањата на опозицијата

Со огромно разочарување ги следиме срамните јавни настапи на г-динот Заев на митинзите на СДСМ дека не се залага за федерализација и дека нема да го промени Уставот на Р. Македонија а во исто време на...
mimarakis-mandat

Лидерот на грчката опозиција доби мандат да формира влада

Лидерот на грчката опозиција доби мандат да формира влада. Утрово лидерот на Нова Демократија се сретна со претседателот Прокопис Павлопулос од кого го доби мандатот, а попладнево ќе се сретне со претседателката...
За Заев ДИК е демократска независна институција на која и се радуваме сите, но сега ќе ги бојкотира изборите

Заев повторно се премисли – договорот од 2 јуни, сега го почитувал

Ставовите на СДСМ и на Зоран Заев се менуваат преку ноќ. Околу договорот од 2 јуни, опозицискиот лидер не може да се договори ниту со самиот себе. По вчерашната средба беше испратено соопштение во кое...
micfelder_2

Мицфелдер: Опозицијата ги уништи преговорите

За Европа се неприфатливи постапките на опозицијата за бојкот на парламентот, но во моментов домашната политичка борба и пречи на репутацијата на државата и затоа е потребно постигнување на политички...
micfelder

Мицфелдер: Не можам да ја разберам опозицијата која го бојкотира Парламентот

Не сум среќен што опозицијата го бојкотира Собранието бидејќи кога имате демократски избори треба и да ги прифатите резултатите од тие избори. Поинаку ќе беше доколку  постоеја сериозни поплаки за...
pandov

Пандов: Заев е во хаос, а лидери на опозицијата се перјаниците на СОРОС

Мислам дека Македонија се наоѓа конечно пред разрешување на онаа политичка криза во која што не внесе СДСМ, Заев и Соросовата инсталација,истакна Аналитичарот Александар Пандов, на вчерашната трибина...
eftov_thumb_medium500_281

Ефтов: Опозицијата не сака да оди на избори бидејќи нема посакувана сила на теренот

Во Македонија немаме проруска власт и американска опозиција или обратно како што беше случајот во Украина. Кај нас имаме и проамериканска власт и проамериканска опозиција. Значи ниту Груевски е Јанукович,...
opozicioneriiiii

Соросоидите збеснаа на Фејсбук

Опозицијата разочарана, резигнирана и збесната по исходот од вчерашната средба меѓу лидерите на четирите најголеми партии и еврокомесарот Јоханес Хан. Иако еуфорично, веќе неколку месеци наназад,...

Најчитани вести