сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 11

Tag Archives: оскар

© AFP 2017 / CHRIS DELMAS

Почина добитникот на Оскар и Златен глобус, Мартин Ландау

Актерот Мартин Ландау, ѕвездата на телевизиската серија „Мисија: Невозможно“ од 1960-те години кој во подоцнежната кариера освои Оскар за најдобра споредна машка улога во филмот „Ед Вуд“ на Тим Барттон...
фх3х

Од 20 филмови во изборот за Оскар ФХ3Х работеа на ефектите на осум

Тоа се филмовите: Batman V Superman: Dawn of Justice, Independence Day: Resurgence, Miss Peregrine’s Home for peculiar children, Passengers, Suicide Squad, Sully, Warcraft и X-Men: Apocalypse. Сопствениците на ФХ3Х Миливоје Ѓорѓевиќ и Кристијан Даниловски изјавија дека се...
133351085

„Ослободување на Скопје“ е македонскиот кандидат за Оскар

Филмот бил избран со мнозинство гласови од Комисијата за избор, во состав: Лабина Митевска (претседател), Наум Доксевски, Дејан Дуковски, Петар Богоевски, Роберт Јазаџиски, Мето Јоваовски и Игор Василев-Новоградска...
oskari

Вечерва доделување на Оскарите

Во Лос Анџелес денеска ќе се одржи 88-мото доделување на филмските награди Оскар. Шоуто ќе се случува во театарот „Долби“ во Центарот „Холивуд и Хајланд“, каде ќе бидат најголемите ѕвезди во филмската...
fabregas

Оскар: Фабрегас е главниот фудбалер во тимот

Фудбалерот на Челзи, Оскар инсистира дека летното засилување Цеск Фабрегас со неговите “убави додавања” сезонава го поведе тимот на едно друго, повисоко ниво. “Сините” минатата сезона завршија...
oskar bez razmisluvanje

Оскар без размислување го одби ПСЖ

Бразилскиот интернационалец од редовите на лондоснкиот премиерлигаш Челзи, Оскар, експресно ја демантираше пласираната шпекулација дека во новата клупска сезона ќе го носи дресот на најбогатиот...
oskar 40 mil. funti psg

ПСЖ ќе изброи 40 мил. фунти за Оскар

Амбициозните сопственици на најбогатиот клуб во француската Прва лига, ПСЖ, веќе почнаа со составување на списокот со фудбалери кои би требало да се преселат на „Паркот на Принцовите“ на стартот од...
selfi

Најинтересните фотомонтажи на популарното оскаровско „селфи“

Овогодинешното доделување на Оскарите ќе остане запаметено по „селфи“-то на откачената водителка Елен Деџенерис и познатите актери, но и по падот на Џенифер Лоренс на црвениот тепих, повторно. И додека...
mrtv

„МРТ за најдобрите“: Македонски Оскар во заштита на националните вредности

Во недела, на 16-ти февруари на свечената манифестација во Македонскиот народен театар, МРТ ќе додели признанија за најуспешните во 19 различни категории. Луѓе, настани и дела како инвестиција на годината,...
leo-dobitnik-na-oskar-ili-ne-01

Леонардо ди Каприо е веќе добитник на Оскар?

Телевизијата Си-Ен-Ен предизвика вистински скандал со емитување на прилогот како се произведуваат и изгледаат статуетките за филмската награда „Оскар“. На една од статуетките се гледа  и плочка со...
мартин-скорсезе-леонардо-ди-каприо

Режисерите ги избраа потенцијалните Оскаровци

Режисерите Мартин Скорсезе, Стив Меквин, Дејвид О Расел, Алфонсо Куарон и Пол Гринграс се номинирани за наградата на Здружението на американски режисери (ДГА) која се смета за најдобар показатаел непосредно...
oskar losa ocenka gluma

Оскар доби негативна оценка и од Мурињо поради лошата глума

Контроверзниот менаџер на лондонскиот премиерлигаш Челзи, Жозе Мурињо, по натпреварот против Саутемптон, кој заврши со убедлив триумф на неговиот тим од 3:0, јавно го критикуваше бразилскиот интернационалец,...

Најчитани вести