четврток, 1 декември 2016  |  Вести денес: 63

Tag Archives: патници

квартал

Во третиот квартал помалку превезени патници во патниот превоз

Според видот на превозот, бројот на превезени патници во градскиот превоз е зголемен за 0,5 проценти, во меѓународниот превоз за 13,4 проценти, а намалување има во приградскиот превоз за 0,8 проценти и за...
skopje-airport

Македонските аеродроми уриваат рекорди: Раст на бројот на патници и нови конекции

„Остануваме фокусирани на привлекување нови авиокомпании, отворање нови дестинации и зголемување на бројот на фрекфенции на постоечките рути, со цел да генерираме поголем сообраќај“ – вели генералниот...
133376785

Пораст на патниците на авио сообраќајот, најчеста дестинација е Истанбул

Компанијата „ТАВ Македонија“ денеска соопшти дека вкупниот број патници достигнал 1.382.714, а зголемување од 11 проценти има и кај вкупниот број полетувања и слетувања, односно во првите девет месеци...
Исчезна индонезиски авион со 54 патници во регионот на Папуа

Исчезна индонезиски авион со 54 патници во регионот на Папуа Нова Гвинеја

Авион на една индонезиска компанија со 54 патници исчезна во регионот на Папуа Нова Гвинеја. Шефот на индонезиската национална управа за потраги и спасување за Ројтерс потврдил дека контактот со...
policaec-tepacka-aerodrom

Рекорден број патници на македонските аеродроми

Рекорден број патници на двата македонски аеродроми е забележан во месец јули, односно раст од 28 отсто на годишно ниво. Во споредба со јули 2014, во јули 2015 година бројот на патници е зголемен за 28% на годишно...
stavreski_obeshtetuvanje

Бројот на патници зголемен со новата аеродромска инфраструктура

Бројот на патници на македонските аеродроми во првите шест месеци од годинава е зголемен за 12 пати споредено со тој период во 2009 година пред изградбата на аеродоромите. Подобрената аеродромска инфраструктура...
Капетанот на потонатиот ферибот се соочува со смртна казна

Ферибот со 173 патници потона крај Филипините

Уште една бродска несреќа денеска ја потресе светската јавност. Ферибот со 173 патници потона крај Филипините. Според властите досега се пронајдени тела на 33 жртви. Фериботот превезувал на линија меѓу...
На охридскиот аеродром пристигнаа првите патници од Базел

На охридскиот аеродром пристигнаа првите патници од Базел

На охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ вечерва пристигнаа околу 180 патници од Базел со првиот лет од новата директна линија Базел-Охрид-Базел со авиокомпанијата „Визер“, пренесува МИА. Добредојде...
ВИДЕО: Се урна авион на Алјаска, девет загинати

ВИДЕО: Се урна авион на Алјаска, девет загинати

Осум патници и пилот загинаа при уривање на авион над езерото Ела во Алјаска. Смртта на сите патници во авионот е официјално потврдена, а тешкото време го отежнува извлекувањето на телата. Причините...
soobrakajka-skopje-patnici

Дваесет и шест сообраќајки за три дена во Скопје

Во текот на изминатите три дена на подрачјето на Град Скопје, сообраќајната полиција извршила увид на вкупно 26 сообраќајни незгоди. Во петок, на 19 јуни, извршен е увид на вкупно 15 сообраќајни незгоди....
air-algerie-792a77f3e2bf1ae4df792a62ae478a98

Во урнатиот алжирски авион имало 51 Французи

Меѓу 110 – те патници кои загинаа при рушењето на алжирскиот авион се наоѓале најмалку 51 француски државјани. Француските власти, за разлика од алжирските и малиските до моментов не ја имаат потврдено...
A330_Air_Algérie

Алжирскиот авион со 116 патници се урнал во Нигер

Алжирскиот патнички авион, со кој денеска беше изгубена врската, се урнал во Нигер, јавува приватна алжирска телевизија. Авионот кој превезувал 116 патници се урнал откако навлегол во воздушниот простор...
Aerodrom Aleksandar Veliki

Растот на бројот на патници на аеродромите на „ТАВ Македонија“ трипати поголем од европскиот просек

„Александар Велики“ и „Св. Апостол Павле“, двата аеродрома менаџирани од „ТАВ Македонија“ и во првата половина од 2014 година продолжуваат со стабилниот раст на бројот на патници. Од јануари до јуни...
nnn

Најмалку еден загинат во железничка несреќа во Москва

Најмалку еден загинат и десетици повредени во железничка несреќа која изутринава се случи во московското метро. До несреќата дошло откако најмалку три вагони излетале од шините на линијата Арбатско-Покровскаја,...
izjava

Пазете ќе удрам во возот! Крв и повици за помош! Сведочења на патници од автобусот учесник во железничката несреќа

Сега сум психички добро, но страшната глетка се уште ми е пред очи. Вака младиот струмичанец Димитар Гоцевски за duma.mk го опиша она што му се случило утрово возејќи се во автобус од Струмица кон Скопје....

Најчитани вести