среда, 28 јуни 2017  |  Вести денес: 43

Tag Archives: пешаци

рсбсп

РСБСП: Пешаците да не се движат со рацете во џеб и да носат соодветни обувки

Ова се само дел од советите за пешаците што ги изготви Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) со цел нивно безбедно движење во зимски услови, на снег, мраз и минусни температури. Настојувајте...
133365578

Се обидел намерно да гази пешаци додека викал „Алах акбар“

Извикувајќи низ прозорецот од автомобилот „Алах акбар“, тој влегол на плоштад каде се упатил кон пешаците со намера да ги прегази, а тие , за среќа, успеале да го избегнат возилото. Четири патроли на...
ФОТО: Нема веќе претрчување на Бит-пазар

ФОТО: Нема веќе претрчување на Бит-пазар

Oграда е поставена на средишниот дел на жардиниерата на булеварот „Крсте Мисирков“ на Бит-пазар. Пешаците во овој дел, секојдневно ја прескокнуваа жардиниерата и ја претрчуваа улицата со што си го...
sitel

Двајца од настраданите пешаци се со тешки телесни повреди, задржани се на Клиника

Двајца пешаци се со тешки телесни повреди, а еден е со телесни повреди и се задржани на понатамошно лекување на Клинички центар,информираат од МВР. Ова е исходот од синоќешната сообраќајна несреќа која...
prevencija pesaci 01.04.2014

Јанкулоска ги советуваше пешаците како да внимаваат во сообраќајот

Со делење зелени и црвени флаери за правилно однесување на пешаците во сообраќајот, денеска на кружниот тек кај СП Планет во скопската населба Ѓорче Петров, министерката за внатрешни работи Гордана...

Најчитани вести