петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 41

Tag Archives: плаќање

133414682

Во автобусите на ЈСП од денес може да платите и со мобилен на ВИП

ЈСП Скопје информира дека после успешното тестирање на системот, од денеска во функција ќе биде ставено и плаќањето со мобилен телефон за претплатниците од ВИП операторот. Со ова се комплетира можноста...
133637459

Во Јапонија законски е дозволено плаќање со криптовалути

Јапонската Комисија за сметководствени стандарди соопшти дека почнува да работи на создавање рамка, која треба да му ја олесни работата на сметководствениот сектор при обработка на трансакции во...
камата

Граѓаните кои имаат долгови за вода ќе може да плаќаат на рати без камата

Ова е одлука која вчера ја донесе Јавното претпријатие „Водовод и канализација“, за ослободување од камата на сите корисници. Можноста да се плати овој долг е во времетраење од 90 дена. Физички лица...
јагниња

Купил јагниња, не сакал да ги плати

Ј.Д. во април 2016 година купил 130 јагниња од С.М. (40) од село Конопница, Крива Паланка, за кои требало да плати 141.700 денари, но преку правното лице „Мелани Компани“ ДООЕЛ Куманово на трансакциска сметка...
визи

Македонците од 2020 година ќе плаќаат 5 евра и ќе се пријавуваат за влез во ЕУ

Безбедноста на Европа е постојана тема од почетокот на мандатот на Комисијата на Жан-Клод Јункер. Во својот неодамнешен говор, Јункер најави дека до ноември, ЕК ќе предложи Европски систем за информации...
пензиите

Пешевски: Пензискиот систем е стабилен, пензиите се исплаќаат навреме

Ова го истакна денеска вицепремиерот Владимир Пешевски, одговорајќи на новинарски прашања по работилницата за Целите за одржлив развој на ОН, во врска со извештаите на ММФ и Светска банка. – Македонија,...
denari-500

Се укинува плаќањето придонеси за хонорарците

Се укинува плаќањето придонеси за хонорарците. Сет закони со кои од 1-ви август  годинава се укинува плаќањето на придонеси за договорите на дело и авторските договори, како и за сличниот тип на договори,...
place japonka

Бизарно: Јапонци плаќаат некој да ги расплаче

Голем број луѓе велат дека се чувствуваат посмирено откако добро ќе се исплачат, иако многумина тоа и не го признаваат. Затоа можеби и повеќе сакаме да гледаме романтични комедии и сакаме да читаме...
ujp logo

УЈП нема да казнува за долг од еден денар

Илјадници граѓани деновиве почнаа да ги добиваат даночните решенија од Управата за јавни приходи, која ги известува дека должат денар, два за персонален данок на доход. И вообичаено како и изминатите...

Најчитани вести