петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 13

Tag Archives: полиција

Египетските полицајци вршат увид на местото на нападот во кој загинаа петмина нивни колеги убиени во нападот кај Ал-Бадрашен во провинцијата Гиза на 14 јули 2017 година. (Фото: AFP)

Двајца странски туристи загинаа во напад во египетски хотел

Шест странски туристи се повредени во напад на маж вооружен со нож врз туристи на една плажа од египетско одморалиште на Црвеното море, соопштија египетските безбедносни сили, додека агенциите пренесуваат...
policija patrola

Мерки за безбедно лето во дебарско

Со низа, пред сѐ, превентивни мерки, полициската станица од Дебар ќе работи да ја задржи но и подобри безбедносната состојба на подрачјето во текот на овогодишната летна туристичка и жетвена сезона. Активностите...
soobrakajaka avtopat

Еден загинат и еден повреден во сообраќајка на патот Ѓавато-Тополчани

Едно лице го загуби животот, а друго е тешко повредено во сообраќајна несреќа која вчера во 14,50 часот се случила на магистралниот пат Ѓавато-Тополчани, кај местото викано Библикамен. Од полицијата информираат...
IMG_8794

Министерот Спасовски и амбасадорот Безак ги посетија словачките полицајци на јужната граница

Министерот Оливер Спасовски и амбасадорот на Република Словачка Н.Е. Мартин Безак денеска ги посетија полицајците од 8-та ротација на припадници на полицијата на Република Словачка, кои спроведуваат...
zoran Ilioski

Илиоски: Врвен приоритет за Заев е бруталната партизација на правосудството и полицијата

Врвен приоритет на Зоран Заев е ставање на правосудните органи целосно под негова контрола, и оттаму СДСМ веднаш започна со чекори кои водат кон брутална партизација на органите на прогонот, рече на...
spasovski oliver

Спасовски инсталира партиска полиција, брка професионалци од работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ги разрешил началникот на централната полициска служба, Горан Георгиевски, и началникот на специјалните единици, Митко Пешов. Меѓу суспендираните,...
helikopter polska policija

На полските полицајци бомби им испаѓаат од хеликоптер

На припаднциите на антитерористичката полиција на Полска им испаднале две гранати од хеликоптер во текот на летот над јужниот дел од земјата, а и покрај обемната потрага експлозивните средства не...
Foto: Maja Zlatevska / CROPIX

Полициски службеник добил куршум и заканувачки пораки

Припадник на Единицата за брзо распоредување при Министерството за внатрешни работи добил заканувачка писмена порака и куршум, соопшти во саботата министерството. На 20.05.2017 година во 00,10 часот во Полициската...
stefan boogoev

Богоев од СДСМ напиша па избриша дека полицијата помагала во Собранието

Пратеникот Стефан Богоев од СДСМ најпрво на социјалната мрежа Facebook објави статус оти за време на случувањата во Собранието во четвртокот дека тие „се добро и дека полицијата помага“. Потоа во налетот...
116389005

ФОТО: Полицајци со панцири и автоматски пушки во Сарај- двајца во болница

Според информациите, тепачката избила во локалниот билјард клуб. Во неа, според очевидците се користело и огнено оружје.На местото веднаш дошле полициски службеници од единицата Алфа, но се уште нема...
133626433

Напаѓачот од Лас Вегас се предаде на полицијата

Вториот човек врз кого мажот пукал е со полесни повреди и е хоспитализиран.Ова го соопшти портпаролот на локалната полиција, пренесува CNN. Од локалната полиција прецизираат дека инцидентот засега...
98583066

Албанската полиција заплени тон марихуана

Според полициското соопштение, вчера во доцните попладневни часови во магацин во селото Лепан во близина на Скрапар, по подолга истрага полицијата од Комесаријатот на Берат открила и запленила еден...
132324935

Нападнати полицајци на натпреварот Работнички – Куманово

Како што информира МВР, настанot се случил околу 18 часот во Спортската сала во Градски парк во Скопје, а еден од напаѓачите е приведен. Едниот од навивачите на КК Работнички, Д.А. (18) од Скопје, при обидот...
policija-mk-735x400-640x348

УБИСТВО ВО БИТОЛА: Ја пронашол сопругата на под облеaна во крв

Четириесет и седумгодишна битолчанка е пронајдена мртва во нејзиниот дом денеска претпладне. Според информации од полицијта, И.Д. денеска пред 10 часот кога дошол во семејниот дом ја нашол сопругата...
хероин

Турската полиција заплени 100 килограми хероин

Како што јави телевизијата НТВ, дрогата била пронајдена во скриен багажник во долниот дел на автобусот, кој патувал кон Истанбул. Запленетата дрога била спакувана во повеќе коверти на кои имало натписи...

Најчитани вести