петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 13

Tag Archives: пожар

AFP PHOTO / Valery HACHE

Поради големи пожари во Франција евакуирани 10.000 луѓе

Поради големите шумски пожари на југот од Франција ноќта кон средата се евакуирани 10.000 луѓе, соопштија локалните власти. Пожарникарите се борат со огнената стихија во близина на местото Борме-ле-Момос...
pozar-trebovle-640x360

Голем пожар беснее во атарот на село Требовле

Веќе неколку дена голем пожар беснее во атарот на поречкото село Требовле, кое се наоѓа на 20-ина километри после Самоков. По голем број апели до надлежните институции, утрово биле испратени само неколку...
pozar caska

Ставен под контрола пожарот кај Чашка

Во четвртокот на територијата на земјата е регистриран само еден пожар, и тоа кај место викано Чашка во општина Ѓорче Петров и тој е локализиран и ставен под контрола, информираат од Дирекцијата за...
honolulu pozar

Пожар избувна во 36-катница во Хонолулу, има жртви (ВИДЕО)

Во станбен комплекс од 36 ката во најголемиот хавајски град Хонолулу во петокот по локално време избувнал пожар,а медиумите известуваат дека најмалку три лица загинале и дека луѓе се заробени во своите...
idrizovo1

Малолетничка од Гостивар предизвикала пожар во затворот Скопје

Седумнаесетгодишна гостиварка предизвикала пожар во Казнено-поправната установа „Затвор Скопје“ бидејќи не и било дозволено да влезе за посета во кругот на затворот. Таа вчера околу 18:30 часот почнала...
EFE/Paulo Cunh

Во пожар во гостиварско изгореа куќа, две плевни и покриви на две куќи

Во пожар, кој попладнево избувнaл во стара куќа во долнореканското село Врбјани, целосно изгореле две плевни, една куќа и покриви на две соседни куќи, информираат од СВР Тетово. Во огненената стихија...
Архивска илустрација

Изгоре „порше“ на скопјанец

Автомобил марка „порше“ изминатата ноќ било опожарено пред Градскиот стадион во Скопје. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, 30 минути по полноќ во ЕИК-Скопје било пријавено дека во...
св. николе

Локализиран пожарот меѓу струшките села Делогожда и Поум

Големиот шумски пожар, кој избувна вчера попладне во планинскиот превој меѓу струшките села Делогожда и Поум, е локализиран и се работи на негово гаснење, информираат од Територијалната противпожарна...
AFP PHOTO / Tolga AKMENTOLGA AKMEN/AFP/Getty Images

Шеесет станбени облакодери во Британија вон противпожарните стандарди

Британската влада објави во неделата дека најмалку шеесет станбени облакодери во Лондон и другите британски градови не се во согласност со противпожарните норми, додека властите се мобилизирани поради...
pozar sapnija

Поради пожар во национален парк во Шпанија евакуирани над 1.800 луѓе (ВИДЕО)

Стотици лица се ангажирани во неделата вечерта во совладувањето на пожарот кој го зафати националниот парк Доњана на југозападот од Шпанија, и изнуди евакуација на повеќе од 1.800 луѓе, објавија властите. Вкупно...
Ahmadpur-Sharqia-Tanker-Fire-34

Најмалку 140 луѓе загинаа откако се преврти и се запали цистерна со нафта во Пакистан (ВИДЕО)

Најмалку 140 луѓе загинаа во неделата во експлозија на цистерна во пакистанскиот град Махавалпура, објавија владини функционери, пренесе Dunya News. Цистерната која превезувала 40.000 литри нафта се превртела,...
london pozar

Бројот на жртвите во пожарот во Лондон се зголеми на 79

Лондонската полиција во понеделникот објави дека 79 луѓе загинале или исчезнале но се претпоставува дека се мртви, во пожарот кој минатата седмица зафати стабен комплекс во западниот дел од британската...
deponija-1

„Денешен“: СДСМ со наредба до својата младина да го обвинуваат ВМРО на фејсбук за пожарот во Струга

Деновиве на социјалните мрежи кружи електронска пошта со следната содржина: „Од денес во следните 2 недели треба да ги ангажираме сите млади членови кои знаат да користат facebook и активно со по 2 или 3...
london pozar

Во лондонскиот пожар исезнати најмалку 58 луѓе, веројато се мртви, објави полицијата

Најмалку 58 луѓе загинале во пожарот кој претходно оваа седмица зафати станбен комплекс во централен Лондон, објави во саботата полицијата, а оваа трагедија дополнително го продлабочи јазот во и онака...
london

Настраданите во пожарот во Лондон се уште во критична состојба

Британските здравствени власти соопштија дека 19 пациенти кои настрадаа во пожарот во Лондон се уште се на лекување, а десет од нив се се уште во критична состојба и се лекуваат во четири болници. Иако...

Најчитани вести