среда, 7 декември 2016  |  Вести денес: 36

Tag Archives: претседател

мишел

Обама: Мишел никогаш нема да се кандидира за претседател на САД

Откако Доналд Трамп изненадувачки ја победи Хилари Клинтон на изборите на 8 ноември, на социјалните мрежи постојано беа упатувани повици актуелната прва дама на САД да биде претседателски кандидат...
земан

Земан се надева дека Трамп ќе биде силен претседател

Според Земан, симпатичен е фактот дека Трамп е против илегалната имиграција и исламскиот тероризам и дека овој отпор опишува ослободување од политичката коректност. Земан, исто така, додаде дека би...
градови

Сеуште траат протестите во САД за изборот на Трамп за претседател

Илјадници демонстрации беа одржани синоќа во неколку големи градови. Протестите имаа главно мирен карактер. Во Њујорк, околу 1.200 луѓе се собраа на плоштадот „Вашингтон Сквер” во центарот на Менхетен....
претседател

Трамп ќе има средба со мексиканскиот претседател

– Со новоизбраниот претседател се договоривме да се сретнеме, за време на преодниот период (пред Трамп да положи заклетва во јануари), за јасно да ја дефинираме насоката, по којашто ќе се развиваат...
obama

Обама: Коми е човек со интегритет

Претседателот на САД, Барак Обама верува дека директорот на ФБИ, Џејмс Коми е човек со интегритет кој не се обидува да влијае на американските претседателски избори, изјавил портпаролот на Белата куќа,...
синдикат

Нов претседател на Синдикатот за одбрана и безбедност Оливер Стојановски

– Согласно Иницијативата за спас на Синдикатот на одбраната и безбедноста (СОБ), која Вие активно ја следевте и пренесувавте во јавноста во изминатиот период, Ви соопштуваме дека, на ден 20.10.2016 година,...
106011002

АД ЕЛЕМ има нов претседател на УО, именуван е Христијан Мицкоски

Мицкоски  е автор на преку 100 научни трудови  и е добитник на повеќе меѓународни  награди и признанија за иновации. Партиципирал во изработка на редица меѓународни развојни проекти од областа на енергетиката...

Светската банка со нов претседател, мандатот го доби Американецот Џим Јонг Ким

Имплицитно договорот, кој е направен по Втората светска војна, од страна на Бретон Вудс, бара Американците и Европејците да си ги поделат раководствата во институцијата. Според тој договор на чело на...
Себастијан Кои е нов претседател на Светската атлетска федерација

Себастијан Кои е нов претседател на ИААФ

Кои доаѓа на местото од досегашниот претседател, Сенегалецот Ламин Дијак, а негов против кандидат за ова место беше Сергеј Бубка, легендата во скок со стап. На изборот за претседател на ИААФ, кој се одржа...
bartomeu

Бартомеу: Ќе продолжиме да се развиваме на сите полиња

Тој ќе биде прв човек на Барса во следните шест години откако од лани беше вршител на должноста по оставката што ја поднесе Сандро Росел. Последната сезона, “каталонците” ја освоија тројната круна...
иваноооо

Вратите на претседателскиот кабинет се отворени за СДСМ и ДУИ

Повик до лидерите на СДСМ и ДУИ  за соработка и комуникација во моменти кога државата е соочена со предизвици  упати денеска од Гевгелија претседателот на државата Ѓорге Иванов одговарајќи на новинарско...
Претседателот на Исланд: Ги оставивме банките да пропаднат и сега сме меѓу најуспешните во Европа

Претседателот на Исланд: Ги оставивме банките да пропаднат и сега сме меѓу најуспешните во Европа

Не предупредуваа дека ќе станеме Куба на северот. Сето тоа секако се покажа дека е лажно, вели во интервју за европското издание на „Политика“ претседателот на Исланда Олафур Рагнар Гримсон. Оваа мала...
Претседателот на Грција го потпиша указот за Референдум

Претседателот на Грција го потпиша указот за Референдум

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос го потпиша денеска указот за одржување на референдум во Грција на 5 јули, на кој Грците треба да се изјаснат дали сакаат продолжување на програмата за помош...
notar

Претседателот на Меѓународната нотарска унија во Скопје

Претседателот на Меѓународната нотарска унија Даниел Седар Сенгор, денеска и утре, ќе престојува во Скопје по повод 17 години од основањето на нотаријатот во Република Македонија. Меѓународната нотарска...
zico

И Зико влегува во трката за прв човек на ФИФА

По последните случувања во светската куќа на фудбалот, скандалите со проневера на огромни суми, мито итн. долгогодишниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер поднесе оставка. Сега повторно ќе треба да бидат...

Најчитани вести