среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 46

Tag Archives: протест

mnr 01

Здружението „Блаже Коневски“ протестира пред МНР против договорот со Бугарија

Здружението „Блаже Коневски“ во четвртокот протестира пред зградата на МНР против потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија кое треба да се случи на Илинден, 2-ри Август. „Пријателство...
hamurg g20 protest

Над 10.000 луѓе протестираа во Хамбург против самитот на Г20

Најмалку десет илјади луѓе, според податоците на полицијата и на организаторите, во неделата учествуваа на мирните демонстрации во Хамбург на големиот протест против одржувањето на самитот на Г20 која...
http://tv21.tv/mk

Блокиран булеварот „Гоце Делчев“, и денеска се протестира против одлуките на СЈО

Повеќе десетици граѓани во петокот со своите автомобили го блокираа булеварот „Гоце Делчев“ пред Кривичниот суд во Скопје во знак на протест против обвиненијата што вчера ги поднесе Специјалното...
EPA/SASCHA STEINBACH

Неочекувано многу помалку учесници на протестот на муслиманите во Германија против тероризмот

Во Келн во саботата е одржан собир на муслиманските здруженија против тероризмот во името на исламот, но на протестот се собрале многу помалку учесници од најавениот, а критиките на германските политичари...
Ќе се гради пруга од Кичево до Лин

Железничкиот сообраќај ќе се нормализира од полноќ

Железничкиот сообраќај од ноќеска на полноќ ќе се нормализира откако претставниците на Машинскиот персонал на МЖ Транспорт постигнаа договор за поставените барања вечерва на средба со ресорниот...
stoilov 02

Нови протести пред ОЈО за неправедно и политички притворените лица од настаните во Собранието (ВИДЕО)

Втор ден со ред во петокот пред Основното јавно обвинителство (ОЈО) група граѓани ја даваат својата поддршка за притворените лица по немилите настани во Собранието од 27 април и најавуваат дека мирниот...
zemjodelci-1

Земјоделци го блокираа патот Градско-Росоман и бараат да се отфрли тиранската платформа

Локалните земјоделци во понеделникот половина час со македонски знамиња и механизација го блокираа патот од Градско-Прилеп, реагирајќи против ткн Тиранска платформа и за решавање на политичката криза...
lovdziii

Ловџиите порачаа: Оваа држава раѓала и ќе раѓа јунаци кои ќе ја бранат Македонија

Како што ветивме минатиот пат, си стоиме на зборот, сите ловџии се тука, велат претставниците на ловџиите Панче Мицевски и Драган Танасковски, кои го предводеа денешниот марш. -Не нарекуваат банда што...
133632719

Македонците од Торонто во недела на протест против тиранската платформа

“Македонската заедница од целиот свет е обединета и со еден глас ја отфрла Тиранската платформа и отфрла било какво странско мешање и интервенирање во суверенитетот на МАкедонија. Република Македонија...
za-zaednicka-makedonija-3-640x427

„За заедничка Македонија“ најавува голем народен собир во четврток (ВИДЕО)

Утре продолжуваме по стандардната маршрута, од 17 часот пред Влада, најавија денеска од Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. -Во четврток, најмногу досега пред Собранието, да не чујат најгласно...
sobranie-protesti

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА е црвено-жолтата линија на народот: Ќе останеме на улиците се до конечното исполнување на нашите барања!

Граѓанската иницијатива „За Заедничка Македонија“ денеска по 30-ти пат ги повикува граѓаните да излезат на улиците и јасно и гласно да повторат дека не се за двонационална држава, туку за мултиетничко...
99503151

Yahoo: Најмалку 50.000 Македонци протестираат во Скопје

Најмалку 50.000 Македонци, протестираа во вторникот во Скопје против коалициска влада меѓу Социјалдемократите и етничките Албанци, кои тие го доживуваат како закана за националното единство на земјата. Протестот...
103447916

Старо, младо, машко и женско на нозе се кренаа за одбрана на Македонија (ГАЛЕРИЈА ОД РЕКОРДНИОТ ПРОТЕСТ)

Минувајќи ја познатата маршрута, од Владата до Собранието, со пеење патриотски песни, пароли и развиорени македонски знамиња, граѓаните уште еднаш рекоа „не“ за тиранската платформа и за федерализација...
103447916

НЕВИДЕНА ЕНЕРГИЈА: Над 250.000 граѓани низ цела Македонија застанаа во одбрана на државата (ВИДЕО)

Ултимативно против платформата, илјадниот народ како никогаш до сега, организиран од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ги зацементира македонските позиции во однос на државните интереси.Невидена...
112256051

ФОТО ОД ДРОН: Над 10.000 охриѓани на улиците ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Учесниците на протестот ја изразија својата решеност да истраат во напорите за, како што велат, зачувување на унитарноста на државата, одбрана на Уставот на Македонија и суштината на вредностите на...

Најчитани вести