недела, 28 мај 2017  |  Вести денес: 2

Tag Archives: протест

stoilov 02

Нови протести пред ОЈО за неправедно и политички притворените лица од настаните во Собранието (ВИДЕО)

Втор ден со ред во петокот пред Основното јавно обвинителство (ОЈО) група граѓани ја даваат својата поддршка за притворените лица по немилите настани во Собранието од 27 април и најавуваат дека мирниот...
zemjodelci-1

Земјоделци го блокираа патот Градско-Росоман и бараат да се отфрли тиранската платформа

Локалните земјоделци во понеделникот половина час со македонски знамиња и механизација го блокираа патот од Градско-Прилеп, реагирајќи против ткн Тиранска платформа и за решавање на политичката криза...
lovdziii

Ловџиите порачаа: Оваа држава раѓала и ќе раѓа јунаци кои ќе ја бранат Македонија

Како што ветивме минатиот пат, си стоиме на зборот, сите ловџии се тука, велат претставниците на ловџиите Панче Мицевски и Драган Танасковски, кои го предводеа денешниот марш. -Не нарекуваат банда што...
133632719

Македонците од Торонто во недела на протест против тиранската платформа

“Македонската заедница од целиот свет е обединета и со еден глас ја отфрла Тиранската платформа и отфрла било какво странско мешање и интервенирање во суверенитетот на МАкедонија. Република Македонија...
za-zaednicka-makedonija-3-640x427

„За заедничка Македонија“ најавува голем народен собир во четврток (ВИДЕО)

Утре продолжуваме по стандардната маршрута, од 17 часот пред Влада, најавија денеска од Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. -Во четврток, најмногу досега пред Собранието, да не чујат најгласно...
sobranie-protesti

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА е црвено-жолтата линија на народот: Ќе останеме на улиците се до конечното исполнување на нашите барања!

Граѓанската иницијатива „За Заедничка Македонија“ денеска по 30-ти пат ги повикува граѓаните да излезат на улиците и јасно и гласно да повторат дека не се за двонационална држава, туку за мултиетничко...
99503151

Yahoo: Најмалку 50.000 Македонци протестираат во Скопје

Најмалку 50.000 Македонци, протестираа во вторникот во Скопје против коалициска влада меѓу Социјалдемократите и етничките Албанци, кои тие го доживуваат како закана за националното единство на земјата. Протестот...
103447916

Старо, младо, машко и женско на нозе се кренаа за одбрана на Македонија (ГАЛЕРИЈА ОД РЕКОРДНИОТ ПРОТЕСТ)

Минувајќи ја познатата маршрута, од Владата до Собранието, со пеење патриотски песни, пароли и развиорени македонски знамиња, граѓаните уште еднаш рекоа „не“ за тиранската платформа и за федерализација...
103447916

НЕВИДЕНА ЕНЕРГИЈА: Над 250.000 граѓани низ цела Македонија застанаа во одбрана на државата (ВИДЕО)

Ултимативно против платформата, илјадниот народ како никогаш до сега, организиран од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ги зацементира македонските позиции во однос на државните интереси.Невидена...
112256051

ФОТО ОД ДРОН: Над 10.000 охриѓани на улиците ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Учесниците на протестот ја изразија својата решеност да истраат во напорите за, како што велат, зачувување на унитарноста на државата, одбрана на Уставот на Македонија и суштината на вредностите на...
za-nasl-3

Викса: Кој губи ако не зборува со 200.000 луѓе?

Ова на денешниот, најмасовен протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ го истакна водителот Виктор Петров – Викса. Вели дека Македонците се воспитан народ, кој секогаш кога е испровоциран...
115656846

Најгласен и најмасовен протест денес ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Од таму порачуваат дека денеска протестот ќе биде најгласен и најмасовен. -На дури 43 локации повеќе од 200.000 граѓани кои се за Заедничка, а не двонационална држава, ќе пратат порака до сите политички чинители:...
132324935

ВИДЕО: Вработените од Трансмет протестираа и пред СЈО

Сашо Делиланов, инжењер во Трансмет истакна дека од изречената мерка притвор за Сеад Кочан најмногу засегнати се неговите вработени од кои 90% егзистираат само од платата која што ја добиваат и нивната...
133243048

ТВ Нова секој ден ќе одржува едночасовен протест

Протестите ќе се одржуваат како реакција на барањето на СЈО за притвор на сопственикот на телевизијата Сеад Кочан со што, како што велат од телевизијата, неосновано се врши притисок за замолчување...
467534-foto-galerija-skopje-petti-den-se-trese-od-protesti-za-zaednichka-makedonija

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА во вторник повикува на најмасовниот протест досега-за пречек на Хан

Во Македонија постојано доаѓаат емисари / комесари од странство, некогаш од сопствена агенда за која се пратени и платени, бранејќи ги интересите и спроведувајќи ги политиките на оној кој ги испраќа,...

Најчитани вести