сабота, 29 април 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: протести

DSC_37361-640x427

МВР: Издадена наредба за создавање услови за безбедна евакуација на пратениците и воспоставување на нарушениот јавен ред и мир

Министерството за внатрешни работи излезе со соопштение во врска со случувањата во Собранието на Република Македонија, соопшти во четвртокот ноќта министерството по немирите откако беше вон пратеничкиот...
za zaednichka makedonija

Патриотските здруженија го повикуваат македонскиот народ уште помасовно да се приклучи на протестите

Македонското патриотско зружение „Тодор Александров“ со соопштение во средата го повика целиот македонски народ да се приклучи на протестите „За заедничка Македонија”, да се отфрли Тиранската...
tirna blokada

Албанската опозиција ги блокираше патиштата и бара назначување привремена влада

Приврзаницита на албанската опозииска Демократска партија на еден час во понеделникот ги блокираа неолкуте главни патни правци во Албанија, во ескалирањето на нивните протести кои траат два месеца...
za zadnicka makedonija izbori

Продолжуваат протестите За заедничка Македонија: Тиранската платформа нема да ја има, избори ќе има

Речиси два месеца огромна бројка македонски граѓани остануваат најголемата пречка во обидите на СДСМ и албанските политички партии да се инсталира ткн Тиранската платформа којашто ја објавија албанските...
vasil naumov 1

Наумов: Граѓаните што излегуваат во одбрана на Македонија ќе ја постигнат целта

Сигурен сум дека граѓаните кои излегуваат во одбрана на Македонија, македонското знаме и име ќе ја постигнат својата цел, вели Васил Наумов, директор на Агенцијата за иселеништво. Во анализа за политичките...
za zaednicka makedonija

За Заедничка Македонија е секогаш подготвена, од вторник продолжува со активностите

Граѓанската иницијатива За заедничка Македонија, којашто се противи на прифаќањето на ткн Тиранска платформа, нема да протестира во текот на Велигреднските празници, најави во четвртокот еден од организаторите...
zaednicka-makedonija

„За заедничка Македонија“: Црвено-жолтата линија го брани Собранието и нема да биде помината од никого (ФОТО)

Денеска пред граѓаните кои 44-ти ден протестираат на улиците во Скопје, пред Собранието се обрати повторно Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“....
boris-damovski-640x349

Дамовски: Бројноста и решителноста на граѓаните е оружјето со кое се бориме на улиците

Бројноста и решителноста на граѓаните е оружјето со кое се бориме на улиците, истакна еден од организаторите на протестите Борис Дамовски во изјава за ТВ НОВА. „Основна задача на секој граѓанин на...
116389005

„За заедничка Македонија“ продолжува со протестите

Не сакаме двонационална и двојазична Македонија туку мултиетничка заедничка Македонија, порачаа на синоќешниот собир од граѓанската иницијативата. Уаптија пораки и до Доналд Туск: „Народот е тој...
bogdan-ilievski

Граѓаните со порака до Иванов: Ќе ве поддржуваме се додека сте принципиелен чувар на својата заклетва

Денеска 30-ти ден по ред граѓаните се на улиците со поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Еден од организаторите на иницијативата Богдан Илиевски побара од претседателот...
112256051

ПОСЛЕ ПРОТЕСТИТЕ ДЕНЕСКА СÈ Е ЈАСНО: Народот нема да дозволи никаква тиранска платформа, ниту тиранска влада!

Илиевски вели народот нема да дозволи никаква тиранска платформа, ниту тиранска влада. -Победата започна и тече, тече како реките кои течат по улиците секој ден, бидејќи ние сме на вистинската страна,...
marsh-skopje

20 дена протести – народот во одбрана на унитарноста на државата

Се започна од гостувањето во Сител и повикот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски до народот дека земјата е нападната, дека политичарите веќе не можат да ја бранат во ситуација кога веќе ВМРО...
policija-2

„За заедничка Македонија“: Протестите продолжуваат до исполнување на барањата

Обидите на мала врата да се отвори дебата за промена на елементите на обединување на граѓаните на Република Македонија нема да помине. Паднаа маските. Ние сме за заедничка Македонија, а не за платформи...
usein

Усеин: Македонија е мојата земја, јас немам резервна татковина-не ни требаат туѓи платформи!

Чест ми е што можам да ве поздравам во име на српската заедница во Македонија, од првиот ден од независноста на Македонија, ние како заедница бевме поддршка од сите во оваа земја. И како човек и како писател...
Boris_Damovski

Jа фативме фреквенцијата на размислата на точниот Македонец

Објавувањето на албанската платформа, потпишана во Тирана, постизборно, како клучен услов за коалицирање на албанските партии со македонските за формирање на Влада, предизвика големи контроверзии...