понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 29

Tag Archives: Ребаланс на Буџет

ivanov-8

Иванов го потпиша ребалансот на Буџетот

Претседателот на Република Македониј,а Ѓоргe Иванов вчера, во рамки на законскиот рок, го потпиша ребалансот на Буџетот, потврдија за МИА од Кабинетот на претседателот. Ребалансот на буџетот беше изгласан...
sobranie sednica

Ребалансот на Буџетот изгласан без пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

По пет дневна расправа Собранието доцна попладнето го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година, со 61 глас „за“, двајца „против“ и ниту еден воздржан, откако најголемата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ...
Pratenici-na-VMRO-DPMNE-3

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го загрозува здравјето на голем број деца, за да обезбеди повеќе средства за партиските вработувања

Остро се спротиставуваме на срамната одлука на Министерството за животна средина да ја укине рехабилитацијата на децата од Велес, Илинден, Осломеј и Возарци којашто е последица од многу децениското...
zekir-r-640x375

Рамчиловиќ: СДСМ да се надмине себеси и го поддржи прелогот на ВМРО-ДПМНЕ за зголемување на платите во јавниот сектор

Водени од реалните потреби на вработените во јавниот сектор, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ во Собранието поднесоа предлог закон за зголемување на платите во јавниот...
vmro-dpmne-6

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не видоа ни „М“ од мерки, ни „Р“ од реформи

Неспособната влада на СДС предводена од неодговорниот Заев за овие 50-ина дена откако е на власт го покажа своето вистинско лице на негрижа, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Овој период владата на СДС го искористи...
projde-zivot-sobranie2-640x480

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Пројде живот, се крати од Македонија (ФОТО)

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната седница на Собранието на Република Македонија на која се расправа за ребалансот на буџетот, со транспаренти го истакнаа...
vmro kvadarci

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да не ја стопира изградбата на детската градинка во општина Кавадарци

Согласно ребалансот на Буџетот за 2017 година, скратени се финансиските средства за изградба на детски градинки, а една од тие градинки е во општина Кавадарци. Мајките од Кавадарци апелираат да не се...
kuzmanovska-2-640x390

Кузмановска: Членови на СДСМ во Комисијата за финансирање и буџет неовластено го потпишале извештајот

Согласно член 128, став 6 од Делновикот на Собранието на Република Македонија, јас како претседател на Комисијата за финансирање и буџет имам обврска да го потпишам извештајот, а воедно и единствено јас...
peshevska

Пешевска: Владата на СДСМ против интересите на старите лица и пензионерите

Негрижата и потценувачкиот однос на СДС за потребите и барањата на граѓаните секој ден излегува на виделина, вели на прес-конференција Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ. „Најново е дека владата на СДС...
vmro-dpmne-tablo-

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе има одговорност за партизирањето на државата

Незаинтересираноста и негрижата на владата на СДСМ за граѓаните е сé поочигледна, па и Буџетот го составја како алатка за партизирање на државата, а за сето тоа ќе има одговорност, порачаа во четвртокот...
pravda

Обвинителите: Кратењето на буџетот за Јавното обвинителство е неправда и враќање на старите состојби

Намалувањето на средствата на веќе обезбедените средства за тековно работење и плата претставуваат неопходност за што со години се бореше Јавното обвинителство, и ќе претставува неправда и враќање...
stevanadzija

Стевананџија: Битолските пратеници од СДСМ гласаа против изградба на планинарскиот дом „Копанки“

На седницата на Комисијата за финансирање и Буџет која продолжи во вторникот со амандманската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година, свое излагање имаше и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Димитар...
vmro-dpmne-zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните започнаа да ја чувствуваат катастрофалната економија на СДСМ на својот грб

Недомаќинската влада на СДСМ успеа за неполни два месеца да ги задолжи граѓаните за 70-ина милиони евра и граѓаните на Република Македонија секој ден се задолжуваат за 1,7 милиони евра само по основ на...
sdsm

СДСМ: Завршија тајните и расипнички задолжувања на ВМРО-ДПМНЕ, Владата ги намалува долговите

„Тајното и скапото задолжување што ВМРО-ДПМНЕ им го правеше на граѓаните за луксузирање, лажни проекти и криминално богатење на поединци на сметка на осиромашените граѓани, нанесе огромни штети врз...
vmro-dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Откако СДСМ дојде на власт рапидно растат долговите на Македонија

Владата на СДСМ лажејќи го народот ја задолжува државата со енормни суми и за помалку од два месеца антиреформската влада на СДСМ успеа државата да ја задолжи за 70-ина милиони евра, се наведува во соопштението...

Најчитани вести