сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 11

Tag Archives: референдум

venecuela referendum

Венецуелската опозиција тврди дека во текот на нејзиниот референдум има убиени

Провладините вооружени групи познати како „колективос“ кои сакаат да го спречат гласањето в предградие на венецуелската престолнина Каракас наводно убиле две лица а раниле уште пет, во текот на неформалниот...
kazan-1-

Богданчани гласаат на референдум за или против изградба на рудник

Жителите на општина Богданци ќе се изјаснуваат околу изградбата на рудникот за катоден бакар во Казандол. Право на глас имаат околу седум илјади лица запишани во Избирачкиот список, а референдумското...
milorad dodik

Додик: Русите не заговараат референдум за отцепување на РС, но тоа нема да го спречи неговото спроведувње

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека нема да се откаже од спроведувањето на референдумот за отцепување на ентитетот од Босна и Херцеговина сé додека ситуацијата во оваа држава...
panofree

Проекции: Швајцарците одлучија да се откажат од нуклеарната енергија

Повеќето гласачи во Швајцарија го прифатиле во неделата на референдумот предлогот за постепеното напуштање на нуклеарната и минување на обновивлата енергија, покажуваат првите проекции по затворањето...
rudnik

Кучи е за компромис меѓу волјата на граѓаните и потенцијалните инвеститори во рударството

Во местата каде што уште не се доделени концесии, да се направи компромис меѓу волјата на граѓаните и потенцијалните инвеститори, рече во петокот министерот за економија Дритон Кучи. Одговорајќи на...
rudnik

Во Богданци референдум за рудникот во Казандол

Граѓаните на општина Богданци на 11 јуни годинава на референдум ќе се изјасната дали се за или против работата на рудникот за бакар Казандол кај Валандово, одлучи синоќа едногласно општинскиот совет...
(© РИА Новости . Ирина Калашникова)

Лепен предлага алтернатива за ЕУ

Кандидатката на француските претседателски избори од крајната десница Национален фронт (FN), Марин Лепен, изјави за радиото Europe 1, дека би сакала да ја замени сегашната Европска унија со „Европски сојуз...
lepitkova

Лепиткова приложи докази дека е одржана јавна расправа за рудниците во Валандово (ВИДЕО)

Има докази дека во Валандово е одржана јавна расправа за отворањето на рудниците за злато, тврди Соња Лепиткова заменик-министер за животна средина, која во вторникот вечерта учествуваше во емисијата...
Stop-operacija-Soros

„Стоп операција Сорос“ предупредува: Сорос ѝ објави војна на македонската економија, преку бројни локални референдуми започнува сценариото

Во наредниот период низ целата државата ќе бидат организирани бројни локални референдуми од страна на невладини организации кои и официјално се партнери на соросовата Фондација отворено општетство...
turcija zname

По референдумот во Турција: Наместо голема победа, голема поделба

Резултатите од турскиот референдум за уставните измени не се онакви на какви што се надеваше претседателот Реџеп Тајип Ердоган. Победата беше многу потесно извојувања од сечии очекувања, а турската...
101426187-640x294

Успешен референдумот против изградба на рудници во Гевгелија

Дури 99,1 одсто од граѓаните коишто излегле во неделаната на референдумот се изјасниле против изградба на рудници на територијата на Општина Гевгелија, соопштија иницијаторите на референдумот во Гевгелија,...
turcija zname

Јилдирим: Референдумот ја покажа волјата на народот, дебатата е завршена

Актуелниот премиер на Турција, Бинали Јилдирим, изјави во вторникот дека обинувањата за наводни неправилности при изјаснувањето на избирачите на неделниот референдум кога се гласаше за уставните...
(AP Photo/Emrah Gurel)

Ердоган им порача на набљудувачите од ОБСЕ „да си го знаат местото“

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган им порача во понеделникот на меѓународните набљудувачи од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), дека „треба да знаат каде им е местото“,...
turcija referendum livce

Трамп му го честитал успешниот референдум на Ердоган

Американскиот претседател Доналд Трамп телефонски разговарал со својот турски колега по должност Реџеп Тајип Ердоган при што му ја честитал победата на референдумот за уставните реформи со коишто...
tursko zname

Промените во турскиот устав му овозможуват на Ердоган да остане на власт до 2029-та

По прифаќањето на уставните реформи на референдумот од неделата, со кои се минува од парламентарен во претседателски систем на управување со државата, новите 18 измени драстично ќе го изменат сегашниот...

Најчитани вести