вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 26

Tag Archives: Рекс Тилерсон

Тилерсон: САД се подготвени за разговори со Русија за стабилноста во Сирија

Соединетите држави се подготвени да разговараат со Русија за заедничките напори за стабилизирање на од војната разорената Сирија, вклучително и за зоните за забранети летови, изјави американскиот...

Тилерсон смета дека односите со Русија не биле никогаш полоши, работи на нивното подобрување

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави во вторникот дека односите меѓу САД и Русија не биле никогаш полоши и дека американската влада работи на нивното подобрување, како и дека Куба треба...

Трамп сака да ги обнови врските со Москва

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон појасни во вторнокот на Нов Зеланд дека претседателот Доналд Трамп побарал од него да не се оптоварува со проблемите во Вашингтон, туку да се обиде да ги...

САД го повикуваат Иран да ја разбие својата „терористичка мрежа“

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон го повика во саботата реизбраниот ирански претседател Хасан Роуани да ја разбие „терористичката мрежа“ во неговата земја и да го прекине тестирањето...

Тилерсон предложил отпуштање на над две илјади службеници на Стејт департментот

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон предложил за 2.300 лица да се намали бројката на службениците на американското министерство за надворешни работи поради оптимизација на буџетот, пренесува...

Рекс Тилерсон во посета на Турција

Планирано е денеска Тилерсон да разговара со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и со министерот за надворешни работи Мевљут Чавушоглу. Меѓу главните теми, кои ќе бидат предмет на дискусија, се...
Рекс Тилерсон

АНАЛИЗА: Пет факти за новиот државен секретар на Доналд Трамп и неговите врски со Русија

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, го посочи првиот човек на нафтената компанија „ЕксонМобајл“ (ExxonMobile), Рекс Тилерсон, како свој избраник за позицијата државен секретар. За него се смета...

Најчитани вести